نقل از ايميل دوستی ناشناس

چيزهايي که خداوند در مورد آنها از تو سوال نمي کند :

1- خداوند از تو نخواهد پرسيد که چه اتومبيلي سوار مي شدي ، بلکه خواهد پرسيد که چند نفر را که وسيله نقليه نداشتند را به مقصد رساندي؟

2- خداوند از تو نخواهد پرسيد زيربناي خانه ات چند متر بود ، بلکه خواهد پرسيد به چند نفر در خانه ات خوشامد گفتي؟

3- خداوند از تو نخواهد پرسيد که چه لباس هايي در کمد داشتي ، بلکه خواهد پرسيد به چند نفر لباس پوشاندي؟

4- خداوند از تو نخواهد پرسيد بالاترين ميزان حقوق تو چقدر بود ، بلکه خواهد پرسيد آيا سزاوار گرفتن آن بودي ؟

5- خداوند از تو نخواهد پرسيد عنوان و مقام شغلي تو چه بود ، بلکه خواهد پرسيد آيا آن را به بهترين نحو انجام دادي ؟

6- خداوند از تو نخواهد پرسيد چه تعداد دوست داشتي ، بلکه خواهد پرسيد براي چند نفر دوست و رفيق بودي ؟

7- خداوند از تو نخواهد پرسيد در چه منطقه اي زندگي مي کردي ، بلکه خواهد پرسيد چگونه با همسايگانت رفتار کردي ؟

8- خداوند از تو نخواهد پرسيد پوست تو چه رنگ بود ، بلکه خواهد پرسيد که چگونه انساني بودي ؟

9- خداوند از تو نخواهد پرسيد چرا اينقدر طول کشيد تا به جست و جوي رستگاري بپردازي ، بلکه با مهرباني تو را به جاي دروازه هاي جهنم به عمارت بهشتي خود خواهد برد .

10- خداوند از تو نخواهد پرسيد که چرا اين مقاله را براي دوستانت نخواندي ، بلکه خواهد پرسيد آيا از خواندن آن براي ديگران در وجدان احساس شرمندگي مي کردي؟

/ 11 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
artemis

سلام استاد ممنون از پاسخ شما اما با خواندن اين مطلب من اصلا احساس شرمساری نکردم و طلب هدايت می کنم برای آنانی که برای چيز هايی که خدا نمی خواهد و آنها می خواهند . می خواهند که مرا شرمسار کنند . البته بد دور و زمانه ای است اگر اينها که خدا نمی پرسد و مردم می پرسند را نداشته باشیم بايد خيلی استخوان دار باشیم که دچار افسردگی نشویم.

مجيد

سلام عزيز. خيلي جالب بود. مخصوصا عبارت آخري. من شخصا وقتي در رفتار آدمها تامل مي كنم، سهم شرايط پيراموني را در رفتارشان بسيار بسيار زياد مي بينم (احتمالا به دليل رشته تحصيليام). آنوقت به رحمت خدا خيلي اميدوار مي شوم. شايد جامعه شناسان و روانشناسان ما مي آمدند فقيه مي شدند شمار مومنان در جامعه بسيار بيشتر از اينی که هست بود. ضمنا عبارتهای کوتاهی که به نقل از ديگران می نويسيد بسيار بسيار نافذ هستند. من از ورای آن جملات به زمانه ای که آنها در آن می زيستند و مخالفتهايی که با آنان می شد نقب می زنم.

مجيد

با عرض پوزش نوشته ام را تصحيح می کنم اگر جامعه شناسان و روانشناسان اندكي فقه مي خواندند يا فقها قدری جامعه شناسي و روانشناسي مي خواندند، شمار مومنان در جامعه بيشتر از ايني كه هست ميبود. جامعه ما نياز دارد که در انسان شناسی خود تجديد نظر کند.

zoobin

هرمزجان بنظرمن مصلحين قصدتغييرات درجامعه را بواسطه دگرگونی شبيه انقلابات اجتماعی ندارندبلکه بيشترطرفدارتغييرات در روندطبيعی خودهستند.هرتغييری درخارج از شرايط لازم چيزی شبيه انقلاب ايران خواهدشدکه نه تنها سبب آشوب و بی نظمی نه تنهادرروندرشدطبيعی مردم ايران شدبلکه حتی روندطبيعی رشدانسانيت را دردنيامختل کرد.

zoobin

بنظرم ديدگاه من درخصوص ميوه ممنوعه با شما تفاوت دارد.ديدگاه من بيشترشبيه نيکوس کازانتازاکيس دروسوسه مسيح است ولی شما حوا را اولين انقلابی عالم محسوب می کنيد درحاليکه من اورا اولين مظلوم تاريخ می دانم درهرحال از لطف شما سپاسگذارم.

zoobin

درمسابقه من شرکت کنيد.

Mahmoud Dehgani

هرمز عزيز : من از بهر حسين در اضطرابم-- تو از عباس می گوئی جوابم. اکثر نوشته هايت را در آرشيو با نم دل خواندم. ( نيم نگاهی به آنچه که دکتر مصدق برای نخستين بار در ايران به انجام رساند) بيشتر به دلم نشست. عصر مبارزه ی فرهنگی است و اين حقيقت به زودی به ثمر خواهد نشست. در لابلای همين مطلب دکتر مصدق به ياد کتاب دکتر محمدعلی همايون کاتوزيان افتادم. قربانت بروم هرمز عزيز هميشه مطالبت را می خوانم. برقرار باشی. محمود دهقانی

Mahmoud Dehgani

دوست عزيزم هرمز: شعر ميوه ممنوعه ات را بعد از چای و صبحانه خواندم و لذت بردم. دامنه ی وسيع خيالاتت را می ستايم. در آن کلی حرف ناب می شد شنيد. من شاعر نيستم و فقط بجز چند شعر ترانه برای خواننده های خارج کشور چيز ديگری از خود ندارم که بگويم. ولی دوستان زيادی دارم که صلاحيت نظر انتقادی را دارا هستند. به دو نفر در همان ايران عزيز آدرست را گوشزد کردم. راستی اين وبلاگ شعر بچه های بوشهر را پيشنهاد می کنم سر بزن.zxzxzx.persianblog.ir و يکی ديگرdayer.persianblog.ir اکثر در اين دو وبلاگ در گستره ی شعر بحث دارند. تا بعد. محمود دهقانی

غزاله دختری از کهکشانها ...

سلام ممنون که به وبلاگم اومديد من اين متن زيبا رو يه جا خونده بودم ولي يادم نيست به هر حال بسيارزيبا بود موفق باشيد...

hossein

انصافا بعضی عالی می نويسند.