زورگوئی آشکار

رامين ناصح: تحت هيچ نوع فشاري حاضر به ترك فعاليتهاي حزبي نيستم و در هر دادگاهي از اين حق انساني خود دفاع خواهم كرد.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

      روز شنبه دوم خرداد ماه رامين ناصح دبيركل حزب آينده سازان ايران و عضو شوراي مركزي جبهه ملي به دادگاه انقلاب خوزستان احضار و به وي اعلام گرديد كه دادگاه تجديد نظر حكم وي را از 1 سال حبس تعليقي به مدت پنج سال، به 6 ماه حبس تعليقي به مدت دو سال تخفيف داده ولي از اين پس وي حق ندارد در احزابي كه مجوّز از وزارت كشور ندارند فعاليت داشته باشد!

      ناصح در گفتگو با آژانس خبررساني آينده سازان (آسنا) با اعلام اين خبر افزود: تعيين چنين تكليفي براي يك انسان آزاد، مغايرت آشكار با اصول پذيرفته شده حقوق بشر و حتي قانون اساسي جمهوري اسلامي دارد و طبعاً نمي‌تواند مورد پذيرش ما باشد. طبق اصل بيستم اعلاميه جهاني حقوق بشر كه دولت ايران هم از امضا كنندگان آنست، هر كس حق دارد آزادانه مجامع و جمعيتهاي مسالمت آميز تشكيل دهد همينطور در اصل 26 قانون اساسي صراحتآً فعاليت احزاب و جمعيتها چنانچه موازين اسلامي و وحدت و تماميت ارضي كشور را نقض نكنند آزاد شمرده شده و هيچ شرطي در قانون اساسي براي فعاليت احزاب مبني بر دريافت پروانه از وزارت كشور قيد نشده است.

      مسئول سازمانهاي جبهه ملي در خوزستان افزود: چنانچه گفت شود مقصود از احزاب در اين اصل احزاب پروانه دار هستند، بايد توجه داشت در هنگام بحث قانون احزاب در مجلس در سال 1363 هنگامي كه آقاي زواره اي معاون وزير كشور بودند لايحه اي به مجلس ارائه شد مبني بر اينكه فعاليت احزاب مشروط به كسب مجوّز از وزارت كشور شود، اما مجلس اين لايحه را رد كرد چون مخالف قانون احزاب بود و مي پذيرد كه فعاليت احزاب به هيچ وجه مشروط به كسب مجوز از وزارت كشور نيست. بنابراين هم مجلس و هم وزارت كشور كه اين لايحه را ارائه كرده، برداشتش از اصل 26 چنين نبوده كه منظور از احزاب در اين اصل احزاب پروانه دار هستند و اين موضوع در مشروح مذاكرات مجلس هم آمده است.

      ناصح ادامه داد: بنابراين هيچ دادگاهي نميتواند با احزاب به صرف اينكه پروانه ندارند برخورد كند. اخذ پروانه از وزارت كشور مي‌تواند موجب بدست آوردن امتيازات و امكانات و كمكهاي مالي از سوي دولت براي آنان شود. ولي فعاليت احزاب مسالمت جو كه امنيت كشور را تهديد نمي‌كنند، منع قانوني ندارد. طبق مصاحبه مدير كل سياسي انتظامي استانداري خوزستان در هفته گذشته، در همين خوزستان 44 حزب و تشكل سياسي فعاليت دارند كه فقط 12 تشكل داراي پروانه هستند.

      وي گفت: حزب آينده سازان ايران حزبي با خط مشي شفّاف و مسالمت جويانه و طرفدار تز عدم خشونت است و فعاليتهاي آن ريشه اي و بنيادين و اغلب در راستاي فرهنگسازي و ترويج تربيت دموكراتيك و بازشناسي هويت معنوي و انساني و تحقيق در راهكارهاي بهبود وضعيت جامعه است، و نه تنها با بكار بردن خشونت فيزيكي در فعاليتهاي سياسي مخالف است، بلكه از خشونت در گفتار و نوشتار هم پرهيز مي‌كند و به گفتماني منطقي، آرام و عميق اعتقاد دارد. چون معتقد است بكار بردن ادبيات هيستريك و تنش زا مي‌تواند بحرانهاي جامعه را پيچيده تر كند و علاقه مند است كه در يك فضاي آرام به فعاليتهاي ريشه اي خود ادامه دهد. و بر اين باور است كه خشونت تنها خشونت را ببار مي‌آورد، هرچند كه اين خشونت در گفتار يا نوشتار باشد. و اين مسئله را نه بعنوان يك تاكتيك در يك مقطع زماني خاص، بلكه بعنوان يك منش حزبي پذيرفته ايم. بطوريكه دفتر برون مرزي حزب آينده سازان هم بدون وجود هيچگونه فشار و محدوديتي همان ادبياتي را كه ما در ايران بكار مي‌بريم استفاده مي‌كند.

      دبيركل حزب آينده سازان ايران همچنين بيان داشت: صدور حكم تعليقي در كنار منع از عضويت در حزب، با هدف جلوگيري از تداوم فعاليتهاي ما صورت گرفته. من زندگي خود را وقف فعاليتهاي حزبي كرده ام و اگر كسي بخواهد مرا از عضويت در حزب محروم كند، برايم فرقي با اين ندارد كه مرا اعدام كرده يا به زندان انداخته باشد. بنابراين تحت هيچ نوع فشاري حاضر به ترك فعاليتهاي حزبي نيستم و در هر دادگاهي از اين حق انساني خود دفاع خواهم كرد.

      رامين ناصح در خاتمه گفت: ما به دنبال ماجراجويي نيستيم ولي بر قانوني بودن، شفاف بودن و مسالمت جو بودن خود پا مي‌فشاريم و مي‌خواهيم آزادانه فعاليت داشته باشيم.

 

      آژانس خبررساني آينده سازان (آسنا)

      info@ayandesazan.org

 

 

/ 6 نظر / 5 بازدید
ِشكلات

سلام...راستش نمىدونم بايد در جوابتون چى بگم فقط كلى خنديدم....اميدوارم شما هم هميشه شاد و شيرين باشيد:)

ناتاشا

از سياست چيزی سرم نميشه ، ولی مطمئنم ناصح هم فقط حرف ميزنه و ما هيچ وقت شاهد عملی بودن و عملی شدن کارهاش نميشيم.............راستی نوشته قبليت که نوشتی، فوق العاده بود .

محسن«دردهاي تنهايي»

سلام...........ممنون از اينکه پيشم ميای..راستش خيلی خوبه که اينقدر حوصله داری که اينجا ايهمه نوشتی.....راستش رو بخوای من نمی خوام اينجا هم از ين حرفا بشنوم و به اين چيزا فکر کنم..هر کی يه اخلاقی داره ديگه........خوشحالم از آشناييت......محسن

نيما

سلام اطاع رسانی بجايی بود. ممنونم.

نجمه(طلوع آزادی)

سلام و درود . از اين خبر خيلی ناراحت شدم . ظلم و تعدی تا به کی ؟ ما بايد خواستار اجرای قانون اساسی باشيم . چون آنوقت ميتوان آزاديهايی يافت که راحتتر عمل کنيم . شاد باشيد . آماده هر گونه همکاری برای روز ۲۹ هر ماه هستم . شاد باشيد و باز هم تشکر از پيام تبريکتان

بهاره

سلام ...تو کشور ما هيچ قانونی نيست ...قانون اساسی هم يه شوخی است که بعضی وقتا بعضيا چند تا جوک از توش پيدا می کنن البته اين نظر منه موفق باشين منم آپ کردم