آشنائی با واژه های سياسی

جمهوری<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

جمهوری در اصل به رژیم دموکراتیک پارلمانی اطلاق میشود که یکم/ زمامدار از سوی اقشار مختلف مردم انتخاب شود .دوم/ اصل تفکیک قوا رعایت شود.سوم/ ،توارث در آن دخالتی نداشته باشد و چهارم مدت زمامداری نیز محدود باشد. طبیعی است که فقدان هر یک از شرایط مذکور از جمهوریت نظام کاسته و بر ثقل سلطنتی آن می افزاید.

پیش از پیدایش جنبشهای جمهوریخواه که مشروعیت سیاسی خود را از آراء مردم میگیرند ، در سراسر جهان حکومتها اعمال قدرت خود را با نظریه حق الهی توجیه میکردند چنانکه در هندوستان شاهان را دواپوترا (پسر خدا) مینامیدند. در کشور چین خاقان را تی ین مینگ (فرزند آسمان) میگفتند و سلسله پادشاهان ژاپن نیز به (خدای آفتاب ) میرسید.در کشورهای اروپائی نیز حق الهی سلطنت تا سال 1689م در انگلیس و تا زمان انقلاب در کشور فرانسه به رسمیت شناخته میشد.در کتیبه داریوش شاه هخامنشی نیز میخوانیم " بخواست اهورامزدا من شاهم .اهورامزدا شاهی را بمن عنایت فرمود." نظام الملک وزیر ملک شاه سلجوقی نیز در سیاستنامه مینویسد: " ایزد تعالی در هر عصری یکی را از میان خلق برگزیند و او را به هنرهای پادشاهانه ستوده و آراسته گرداند و مصالح جهان و آرام بندگان بدو باز بندد."

امروز اغلب قدرتمندان جهان سوم همه شواهد علمی را نادیده انگاشته و بدون رعایت اصول اساسی و چهار گانه( جمهوری) این نام را بر خود مینهند.

 

/ 11 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
م.ايرانی

با تشکر از مطلب خوب شما . به نظر من که البته سنم به گذشته قد نمی دهد اما اشتباه همه کسانی که قانون اساسی ولايت فقيه را جمهوری اسلامی خواندند در کشور ما در اين مساله دخيل است اگر حکومت امروز همان طور که در عمل است يعنی حکومت اسلامی - البته اسلام ادعايی آقايان - نام داشت رژيم اينچنين دو چهره با مردم نمی توانست روبه رو شود رژيم ولايت مطلقه نمی تواند جمهوری باشد پس شعار ساده لوحانه پوزيسيون اصلاح طلب يعنی جمهوری اسلامی و نه يک کلمه کم و زياد تحت قانون اساسی ولايت مطلقه فريبی بيش نيست . با درود و آرزوی سلامتی برای شما. جاويد مصدق پاينده ايران

elham

خدا رو شکر و سپاس که زير پرچم يک نظام صد در صد جمهوری به زندگی سگی میپردازيم!!

بهرام

درود... پس در حال حاضر با اين حساب ۲بر۲ با سلطنت مساوی هستيم! اون هم سلطنت فقيه

armaan

سلام..متاسفانه نه جمهوری هستيم و نه اسلامی...به اميد فردای روشن برای من٬ تو و تمام مردم دنيا

aminmoj

پس با اين حساب آمريکا هم حکومتش جمهوری نيست چون اصل عدم دخالت توارث در اون رعايت نشده!

ب.ر

امروزه همه برای خودشون شاه هستن و حکومت می کنن چه برگزیده شده باشن چه نه .

یك دلسوز ملت

جمهوری ، كه دینی شد ، اسلامی شد ، جهان هپروتی شد ، همین ، ارثی هم میشود . مگر جمهوری در سوریه در عراق ،با مخلوطی از سوسیالیسم روسی ، موروثی نبوده و نیست ؟؟!! هر چیزی ، دین ، حكومت ، شاهنشاهی ، جمهوری ، در منطقه اسلامی خاورمیانه ، موروثی است ، و این موروثی بودن ، و موروثی فكر كردن ، شاید بشود گفت ریشه ۲۵۰۰ ساله دارد . راستی شما خیلی مطلع هستید ، كشور های ایرانی تبار به كدام كشور ها گفته می شود ، كه شما می خواهید ، اتمی اش كنید ؟؟!!

کامبادن

با درود و آرزوی پيروزی و بهروزی برای شما من با اجازه شما می‌خواهم از مطالب پربارتان برای ارائه كنفرانس در درس حقوق اساسی استفاده كنم. اين مطالب كوتاهی كه با عنوان "مردم جهان چگونه سالار شدند" و نيز نوشتارهايی اين چنينی درباره مفهوم واژه‌ها و سيستم‌های مختلف سياسی در افزايش آگاهی‌های من و مطمئناً ديگران بسيار سودمند هستند. به اميد رهايی ملت و يرافرازی ميهن . يا حق

ncbanoo

اينکه فقط يه عده خاص صلاحيته انتخاب شدن توسط مردم رو دارند با جمهوريت مغايرتی نداره؟!!!