آشنائی با واژه ها

تکنولوژی نانو/ فناوری ماشینهای مولکولی<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

تکنولوژی نانو دانشی است که در آن از ذرات بسیار کوچک در ابعاد نانو متری در زمینه های پزشکی، کشاورزی و صنایع الکترونیک استفاده میشود . ماهیت نانو تکنولوژی عبارتست از توانائی کار کردن در اندازه های اتم و مولکول . ماشینهای مولکولی با سرعتی بمراتب فراتر از کامپیوترهای امروزی هدف مورد نظر را پیدا کرده و دستورات لازم را اجراء میکنند. فعالیتهای تحقیقاتی نانو تکنولوژی بعد از کشورهای آمریکا، ژاپن ، آلمان و کره جنوبی از سال 1380 در ایران نیز آغاز شده است .

 

/ 17 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هيمدال

درود(سلام)...منم در مورد اين علم جالب شنيدم!!!معلم شيمی من هم اسرار داره که سال ديگه برای نانو هم سعی کنم!!!خب وقتتون رو نميگيرم!!!فعلا بدرود(خدانگهدار)

فرهاد

سلام استاد . نظر که از بزرگان است ... ما فقط خواننده ايم و استفاده کننده . هرمز عزيز با احسان خيلی ذکر خير کرديم . قرار شد تلفنی پيک سلام باشد (احسان تهامی عزيز) ...

فرهاد

سلام استاد عزيز . نظر که از بزرگان است .... ما فقط استفاده می کنيم از نوشته های زيبا . آقای تهامی سلام منو خدمتتون رسوندن !؟؟

مهدی هنرپرداز

آقای مميزی! انگار بعضی وقتها از جاده‌ی سياست سری هم به خاکی تکنولوژی می‌زنید. انگار ما بیشتر دوست داریم دنبال چیزهای اسم‌دار باشیم مثل انرژی هسته‌ای و تکنولوژی نانو و سلولهای بنیاد و ... غافل از این که خانه‌ی علم وتکنولوژی ایران از پایبست ویرانه. ولی خوب٬ بالاخره باید از یه جایی به داد این ویرانی رسید. شاد و سربلند باشید. یا حق!

مهدی هنرپرداز

سوء تفاهم نشه. انتقاد من به پست شما نيست. به سيستم بيمار آموزش و تحقيقات ايرانه.

zita

راستش سواد من به اين چيزها قد نمی ده

اميررضا اميربختيار

سلام جناب مميزی . اميد است با تلاش نسل جوان دانشمندان و پژوهشگران کشورمان و با راهنمايی های اساتيد گرامی گام های بزرگی بسوی قله های افتخار و به دست آوردن تکنولوژی های برتر دنيا بر داریم . موفق باشيد

خرس مهربان

سلام استاد عزيز ممنون از لطف تون . ۱-در مورد خشونت کاملا حق با شماست تجربه ۵۷ به خوبی مويد نظر شما و البته بسياری ديگر از دوستان و البته من هم هست سال های ۵۷ و ۵۸ که شعار اعدام بايد گردد در اولين فرصت به سراغ همان نيروها آمد نه فقط آنان که بسياری ديگر را از خشک و تر سوزاند البته من بر اين باورم که نيروهای حاکم در ۵۸ حتی اگر طرف مقابل شعار های تند و خشن هم نمی داد باز آنان تمامی نيروهای آزاديخواه و پيشرو را حذف می کردند آنان کاملا مصمم برای يک نسل کشی بودند و تعارفی هم نداشتند کاملا اشکار بود. ۲- اما در مورد دموکراسی و حقوق بشر بايد بگويم متاسفانه بعد از نسل کشی و حذف فيزيکی گسترده صدها هزار نفری ( اعم از اعدامی زندانی و فرار از کشور ) نيروهای هوادار دموکراسی و بسيار ضعيف هست نيروهای هوادار دموکراسی و حقوق بشر بدون ياری نيروهای فعال زنان و قومی و دانشجویی ... نخواهند توانست کاری کنند و در اين بين بيشترين و قوی ترين نيروها نيروهای قومی هستند نيروهای قومی می تواند شمشير دو لبه ای باشد از يک طرف می تواند آتش تهيه اي برای يک جنگ قومی وحستناک باشد يا می تواند پتانسيلی باشد برای پيشبرد جبهه دموکراسي، در ا

خرس مهربان

در اين ميان نقش روشنفکران اعم از ملی ملی مذهبی يا سکولار بسيار برجسته هست آنها می توانند با ارتباط با نيروهای قومی و پذيرش بسياری از مطالبات به حق آنان و جلب اعتماد آنان بر آنان اثر کرد . مثلا همین اعلاميه ۳۰۰ نفری بيانيه های دفتر تحکيم مشارکت نهضت آزادی .....و من بيشتر دوست داشتم که کانون نويسندگان انجمن صنفی روزنامه نگاران وکلای طرفدار حقوق بشر ...در اين مورد فعال شوند که متاسفانه من از آنها حرکتی نديدم .

سليمه

سلام دوست عزيز. وقت بخير. از لطف شما ممنونم. براتون آرزوی موفقيت دارم. يا علی ...