بذر انديشه آزادی ۱۷۳

درس تاريخ<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

در متن قانون اساسي بسياري از كشورهاي جهان و از آنجمله در اصل 114 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران محدوديت حداكثر دو بار انتخاب پياپي رئيس جمهور قيد گرديده است. اين محدوديت زماني براي حكومت يك نفر بر كل جامعه امري اتفاقي و حسب سليقه شخصي افراد نيست بلكه ملل عالم به تجربه آموخته اند كه جوامع بشري تحمل اطاعت و اداره خويش را براي مدت طولاني توسط يك چهره واحد و مشخص ندارند. كشف اين تجربه تاريخي سبب عمده گنجانيدن اصل حقوقي مذكور در قوانين اساسي كشورها در جهان امروز است. نسل حاضر در كشور ما نيز بخاطر مي آورد كه طي سه دهه سلطنت محمد رضا شاه شاهد سه بار قيام عمومي ، بار اول بين سالهاي 29 تا 32 ، بار دوم بين سالهاي 39 تا 42 و بار سوم در سالهاي 56 و 57 عليه او بوده است. آن توصيه حقوقي و اين تجربه ملموس شخص مرا بر آن داشت يكبار ديگر تاريخ كشورم را با نگاهي تازه مرور كنم كه جدول صفحه بعد حاصل اين مرور مجدد است :

با وجودي كه سلاطين همواره از بيشترين حد حفاظت ، حراست و امنيت شخصي و مراقبتهاي دقيق پزشكي و بهداشتي و تغذيه عالي در زمان خويش برخوردار بوده اند ولي بسادگي مشاهده مي كنيم كه ميانگين عمر سلطنت مادام العمر و موروثي هر يك از آنان در تاريخ مدون ايران حتي به 11 سال  نمي رسد بطوريكه طي 2591 سال 242 نفر بر مردم ايران حكومت كرده اند و به شهادت سطر سطر تاريخ هر سلطاني كه خواسته مدت طولاني تري حكومت نمايد با نيت حذف رقيب يا پدرش را كشته يا پسرش را كور كرده و يا نسبت به ساير بزرگان و نخبگان ميهن مرتكب جفا و جنايت شده است. نتيجه اينكه تجاوز از حدود طبيعي و قابل تحمل دوران حكومت همواره به قيمت خون هزاران انسان از خود حكومتگران و نزديكان آنها گرفته تا مردم عادي كوچه و بازار تمام شده است.

 

 

 

” جدول سلاطين از سال 612 ق.م تا 1979 ميلادي = 1357 خورشيدي “

رديف

سلسله ها

تعداد پادشاه

رديف

سلسله ها

تعداد پادشاه

1

مادها

5

15

سلجوقيان

9

2

هخامنشان

11

16

خوارزمشاهيان

7

3

سلوكيان

4

17

مغولان

4

4

اشكانيان

29

18

ايلخانان

9

5

ساسانيان

26

19

ملوك طوايف

10

6

خلفاي راشدين

3

20

تيموريان

/ 22 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نیما

ممنون از اينکه باز به وبلاگ من سر زديد و شرمنده از اينکه هنوز به - روز نکردم. ( درگير کارهای فارغ التحصيلی دانشگاه هستم. ) اما مطلبی در نظر دارم که اگر فرصتی پيدا کنم در وبلاگم می نويسم و اميدوارم مورد توجه قرار بگيره. من هم به مسائل سياسی - اجتماعی حساس هستم و چند مقالهء ناقابل اجتماعی ازم در يکی از سايت های اينترنتی منتشر شده. منتها ترجيح ميدم تو وبلاگم از مسائل مربوط به عرفان و معنويت اون هم در عصر جديد بنويسم. مطلب بعدی من احتمالآ در باب عصر شکارگری بشر و ايده ها و رفتارهای دينی و عرفانی اونه. پاينده باشيد و به نوشتن مطالب ارزشمندتون ادامه بديد.

قاصدك

آخ گفتي كيه كه گوش بده...!!!!!!

darvag82

با درود فراوان به شما عزيز عزيز جان من هر اخوند مرتجعی را از لحاظ فکری منحط و عقب مانده می دانم زيرا اينان تنها کاری که در طول تاريخ انجام داده اند رواج فرهنگ منحط اسلامی و مبارزه با تفکر مدرن بوده است . در ضمن دوست دارم بدانم شما پيرو چه ديدگاه سياسی هستيد توده ای هستيد يا يک جمهوريخواه سکولاريست . لطفا اين موضوع را برای من پان ايرانيست مشخص سازيد .

فرزانه بابايي

تغيير در هر چيز وهر جا حياتي است .در طبيعت در زندگي در اداب و رسوم ودر ...

رویا

سلام دوسته عزیز ممنون که پیشم اومدی مرسی من که از سیاست خوشم نمیاد ولی امیدوارم تو کارتون موفق باشید دوست عزیز

sadaf

سلام مطلب جالبی بود

هادي

سلام . جالب بود . اما انگار اين قانون ۱۱ سال شما فقط برای پادشاهان صادق می باشد نه آقايان ولی فقيه! البته اميدوارم صدق کنه !

ellmira

کشور از دست رفته ی ما ديگه ارزش صحبت کردن نداره...اونم مثل همه چيز ها نابود شده...اپ شدم سر بزن

احمد

سلام/ جدول تطبیقی شما را با اجازه کپی کردم برای خودم/به نظرم در هر دوره ای عوامل گوناگونی بر طول عمر سلطنت قبله های عالم تاثير گذاشته اند/ در ۲۵۰۰ سال گذشته اراده مردمی کمترين تاثير را داشته است/ شورش یک قبیله و یا خلع ید پدر توسط پسر و . . . از مهمترین دلایل تغییر سلاطین و حکومتها بوده است/اما در حال حاضر برایند نیروها نشان از قوت گرفتن عامل رضایت مردمان دارد/ در عصر کنونی اگر حکومتها به خواست مردمان توجهی ننمايند سرنگون خواهند شد/ از مشخصه های اساسی ظل الله ها ( به هر شکل) خودکامکی و مخالف کشی آنان بوده است/و چه زيبا بيان ميدارد حضرت امير که ؛حکومت به کفر می ماند و به ظلم نه؛/ شاد زي