بذر انديشه آزادی ۳۶۲

مردم جهان چگونه سالار شدند

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

بروز و ظهور رنسانس که بین قرون 14 تا 16م در زمینه ادبیات وعلوم و صنایع ابتدا در کشور ایتالیا و آنگاه در فرانسه ،آلمان و اسپانیا و هلند و سر انجام سراسر اروپا را در نوردید.يکی از مهمترين موجبات پيشرفت نوزائی در اروپا کشف آثار باز مانده علمی و فلسفی يونان باستان بود که مردم اروپا طی هزار سال دوران قرون وسطی از وجود آنها بکلی بيخبر بودند و اگر چه اين آثار در اختيار مسلمين بود و با فتح بيزانس بدست اروپائيان افتاد ولی متفکرين اسلامی بدليل شرايط مستبد پرور منطقه از اشاعه بدون سانسور آنها هنوز هم شديدا دلنگران و متوحش هستند.ایتالیا از دیر باز سرزمین هنر و آثار عتیق بود و وجود شهرهای پر از مجسمه و بناهای قدیمی از دوره تمدن شکوفای عهد عتیق و رم باستان برای مجسمه سازان و نقاشان بزرگ دوره رنسانس نظیر میکل آنژ فرصتی استثنا ئی آفرید تا با تقلید از هنرمندان یونانی و رم باستان به زیبائی توجه کرده و بخلق آثاری بکوشند که طی هزار سال قرون وسطی در نظر متعصبان دین مسیح کفر محسوب میشد ، اما در دوره رنسانس ، هنرمندان علاوه بر الهام از موضوعات مذهبی ، از داستانهای یونان قدیم و افسانه های هومر و ویرژیل نیز بهره مند شدند و این هنرنمائیهای تازه حتی به منابر وعظ و خطابه و کلیساها کشیده شد . این قبیل تاثیرات در ادبیات دوره رنسانس بمراتب بیشتر از تاثیر آن در آثار هنری بود .فتح قسطنطنیه بدست سلطان محمد دوم 1453م نیز باعث مهاجرت عده زیادی از علمای مسیحی به اروپا شد .آنها کتابهای زیادی از دوران باستان با خود داشتند وچون به ایتالیا مهاجرت کردند علوم و ادبیات یونان باستان را با خود به ان سرزمین منتقل ساختند و چون صنعت چاپ نیز در سال 1754 م اختراع گردید کمکی بزرگ به انتشار گسترده این آثار کرد و در نتیجه نهضت امانیسم در اروپا پا گرفت و فعالیت علمی اومانیستها دوران رنسانس را بوجود آورد که طی آن پادشاهان و امرا و ثروتمندان ، قصرها ، کلیساها و کتابخانه ها و تابلوهای نقاشی سفارش  میدادند و بزرگان علم و هنر را چنان محترم میداشتند که یکبار یکی از هنرمندان مرتکب قتلی شده بود ، او را دستگیر و نزد پاپ آوردند ولی پاپ گفت " کسانیکه در هنر خود یکتا و بی همتا شوند نباید مطیع قانون باشند" هنرمندان بزرگی نظیر رافائل، لئوناردو وینچی، محصول این دوره اند و آثار بجا مانده و عظیمی نظیر کتابخانه معروف واتیکان و موزه لوور پاریس  و فون تن بلو ساخته این دوران است. اما مردم ایتالیا علیرغم چنین سابقه درخشانی برای استقرار دموکراسی با تحولات دردناکی روبرو شدند که در نتیجه آن بیشتر از بیست سال زیر سلطه فاشیسم بودند و پس از جنگ جهانی نیز قدرت واقعی طی سالهای طولانی بدست مافیا بود لیکن سرانجام به برکت همه پرسی سال 1993 م و تن دادن بیک باز سازی اساسی بود که نظام دموکراتیک واقعی در این کشور برقرار گردید و بموجب همین اصلاحات اینک رقابت دو قطبی بین راست و چپ میانه در انتخاباتی آزاد شکل گرفته است.

/ 11 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یوسف

سلام من هنوز اینجا هستم ها ! پس هستم !

طیبه

می خونم دوباره ميام ..

نيما * دوزخ عشق بهشت *

سلام استاد قالب جديد مبارک باشه. دلنشينه !! خواهش میکنم اگه مقاله يا کتابی در مورد آينده اقتصاد داريد بهم معرفی کنيد. ممنون از لطف شما. دوستدار شما و مطالب گرانقدر تان ، نيما.

عمو اروند

کتابی در دست مطالعه دارم از دکتر کاظم علم‌داری بنام؛چرا ایران عقب ماند و غرب پیش رفت؛ که از تظر محتوا و تحلیل با دید نویسنده‌ی کتاب ؛ نخبه‌کشی؛ کلن متفاوت است.

North Star

سلام استاد آفلاين می خوانم .

North Star

عجب پاپ روشنفکری داشتند !

محمد جواد شکري

سلام....خوبی..........مثل هميشه مورد استفاده قرار گرفت..................ولی ای کاش حجم مقالات کمتر بود..........تا ادم بيشتر روش فکر کنه

حرف حساب

داستان رنسانس هر چند بار که آدم در ايران تکرارش کند باز هم مفيد است.

محسن

سلام ..... چاکریم !!! کارت اینترنت ، چایی ، در خدمتیم !