بذر انديشه آزادی ۳۶۵

مردم جهان چگونه سالار شدند

برزیل<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

برزیل کشوری است که با آغاز مسابقات فوتبال بر سر زبانها میافتد . پهناور ترین کشور آمریکای لاتین است که روند انتقال از وضعیت مستعمراتی به استقلال و نیز از سلطنتی به جمهوری بدون خونریزی صورت گرفت  و فقط 33 سال از یکصد سال تاریخ اخیر برزیل حکومت غیر دموکراتیک داشته است . با وجود رشد شتابان صنعتی و اجرای طرحهای عظیمی مانند برپائی پایتخت جدید (برازیلیا) که توام با مهارت سیاسی  کوبیشک  نامزد سوسییال دموکراتها به انجام رسید اما اودر انتخابات 1960 که 48% آراء را بدست آورد با اعتراف به شکست خود به تحکیم دموکراسی در کشورش همت گماشت ولی مطالبات ناشی از شهر گرائی سریع، رکود اقتصادی ، تورم فزاینده و قطب بندی ایده ئولوژیک توام با اصلاحات ارضی، دست بدست یکدیگر داده در سال 1964 منجر به یک کودتای نظامی طولانی و خود کامه گردید.

در انتخابات سال 1989 علیرغم سازمانهای ضعیف حزبی و انشعابهای فراوان ، مردم توانستند با شرکت انبوه در انتخابات نسبت به ادامه حکومت نظامیان واکنش منفی نشان داده و بر حس عقب افتادگی دموکراتیک نسبت به آرژانتین ، اروگوئه و شیلی غلبه کنند .

 

/ 14 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرهاد

سلام استاد مميزی عزيز . پيام اشتباهی ارسال شد ... ببخشيد به همان بزرگواری تان که ديروز صحبتش بود . ديروز با احسان تهامی کلی ذکر خير شما رو کرديم ... عاشقانه منتظر ديدارتان شده ام احسان چيزهای زيادی برای تعريف کردن داشت . فرصت اندکی بود در محضر دوست عزيزم ولی بيشتر از استاد مميزی (هرمز عزيز) صحبت بود .... چقدر مشتاق شده ام به ديدار .....

مرواريد عرفان

با سلام / متن جالبی را درمورد برزيل تهيه کرده ای . خوانندگان وبلاگت هميشه مطلبی آموزنده را در اينجا پيدا ميکنند . موفق باشی .

زيتا

سلام.درست است.برزيل هر چند آهسته ولی پيوسته بطرف دمکراسی ميرود.در اين راه ايجاد تعاونی های بسيار برای کمک به کشاورزان و زمين داران کوچک سهم مهمی دارد.

ب.ر

جالب بود ، از برزیل فقط یه رونالدینهو و یه برزیلیا شنیده بودم تا حالا.

داداش سنجد

سلام و عرض ادب خدمت استاد مميزی عزيز .// ممنون از دقت نظر استاد در ارائه اطلاعات و آمار مفید برای خوانندگان . //در مورد رابطه دموکراسی و اقتصاد واقعا همينطوره که شما فرموديد .// ياد دکتر مصدق و دکتر فاطمی هميشه زنده باد . روحشان شاد.//درود وبدرود.

داداش سنجد

فراموش کردم بنویسم : قالب جديد مبارک

حميدرضا

سلام . از زحماتی که می کشيد متشکرم .فونت بسيار ريزی را انتخاب کرده ايد . چشمهايم درد گرفت عموجان..

کاوه

امروز واپسين روز پيش از اب گيری سد سيوند نماد دشمنی حکومت با ايران و ايرانی است امروز.........

رامين

از وبلاگ پر محتوات خوشم اومده اطلاعات خوبی داری به ما هم یه سر بزن