روز جهانی کارگر

وزارت کشور به درخواست برگزاری تجمع روز جهانی کارگر پاسخ نداده است

 دبیر کل خانه کارگر در خصوص مراسم روز ۱۱ اردیبهشت ماه (روز جهانی کارگر) گفت: حدود ۱۰ روز پیش از طرف ستاد بزرگداشت هفته کارگر درخواست برگزاری تجمع روز اول ماه مه برای وزارت کشور فرستاده شد که تاکنون پاسخی به آن داده نشده است.

وی بابیان اینکه ستاد بزرگداشت هفته کارگر خواهان برگزاری مراسم تجمع و راهپیمایی در روز ۱۱ اردیبهشت ماه است گفت: با توجه به تجربیات سالهای گذشته امسال حتی در مورد تعیین و انتخاب محل مراسم پیشنهادی نکردیم و تصمیم گیری را به وزارت کشور محول کردیم.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس گفت: کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی با تبدیل ارز مرجع به ارز مبادلاتی قدرت خرید کارگران و سایر مزد بگیران را به نصف تقلیل داد.

به گزارش ایلنا، علیرضا محجوب با اعلام این مطلب در نشست خبری مربوط به اعلام جزئیات برنامه‌های هفته کارگر سال ۹۲ گفت: کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی با تبدیل ارز مرجع به ارز مبادلاتی قدرت خرید کارگران و سایر مزد بگیران را به نصف تقلیل داد که با این اقدام من درآوردی ارز تامین دارو و غذا تا دو برابر گران‌تر خواهد شد.

وی از جایگزین شدن ارز مرجع با ارز مبادلاتی به عنوان تلخ‌ترین اقدام کمسیون تلفیق مجلس یاد کرد و گفت: با این اقدام سفره آحاد مردم از فقیر و غنی گرفته تا شهری، روستایی، کارمند، کارگر و بازنشسته چند برابر کوچک‌تر خواهد شد.

دبیرکل خانه کارگر بابیان اینکه قیمت‌ها از قانون ظروف مرتبطه تبعیت کرده و افزایش می‌یابند در نتیجه این اقدام کارگران و مزد بگیران ۵۰ درصد از قدرت خرید خود را از دست خواهند داد.

وی گفت: هرچند از نظر ریالی بر مبلغ مزد افزوده شده است اما قدرت خرید کارگران سیر نزولی داشته است، بطوری که گزارش ۱۴ فروردین ماه مرکز آمار ایران از تورم نقطه به نقطه نشان می‌دهد که کارگران در یک سال گذشته حداقل ۴۰ درصد قدرت خرید خود را از دست داده‌اند.

به گفته محجوب با افزایش نرخ تورم از ۲۱ درصد به ۳۱ درصد رتبه جدید ایران در میان کشورهای تورم‌زا از مقام ششمی تغییر یافته و بعد از کشور بلاروس در مقام دوم قرار می‌گیرد.

دبیر کل خانه کارگر با یادآوری اینکه در حال حاضر در اقتصاد جهانی میانگین تورم کشور‌ها از ۴ درصد به ۲ درصد رسیده است، گفت: در چنین شرایطی داشتن تورم ۲ رقمی رو بهرشد ایران نشان می‌دهد که اقتصاد کشور بیمار است.

وی با یادآوری اینکه ۲۵ سال پیش نرخ تورم در کشور مانند پرو ۱۳ هزار درصد می‌شد و حتی نرخ تورم در برخی کشورهای همسایه ایران تا ۱۲۵ درصد نیز می‌رسید گفت: اکنون دوای مهار تورم اقتصادی سال‌ها قبل پیدا شد بطوری که اکنون این معضل مانند بیماری مالاریا ریشه‌کن شده است.

محجوب در خصوص ادعای دولت مبنی بر درآمد ۴۸ میلیارد دلاری از محل صادرات غیر نفتی گفت: این اظهارات جنبه اغواگرانه دارد زیرا در عمل اثری از این پول در بازار عرضه و تقاضا مشاهد نمی‌شود و در عمل بانک‌ها به متقاضیان خرید دلار پیشنهاد استفاده از ارزهای خارجی جایگزین مانند ین و یوان را می‌دهند.

 

 

حمایت ۱۰۰ نماینده کارگری از شکایت علیه مزد

در حالی که در دومین ماه از سال ۹۲ به سر می‌بریم اعتراض‌های بی‌سابقه کارگری به رقم مزدی مصوب شورای عالی کار همچنان ادامه دارد. در تازه‌ترین این اعتراضات ۱۰۰ نفر از نمایندگان کارگری در شوراهای اسلامی کار‏‎ کارخانه‌ها و صنوف شهر ری با امضای طوماری در حمایت از شکایت کارگران علیه دستمزد، خواستار توجه به «خواسته‌های قانونی کارگران» و «افزایش مزد» بر مبنای «نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی» شده‌اند.

به گزارش ایلنا، در این طومار که به امضای ۱۰۰ نمایندهٔ کارگری در شهر ری رسیده است افزایش ۲۵ درصدی حداقل مزد سال ۹۲ بر خلاف ماده ۴۱ قانون کار عنوان شده که هیچ گونه همخوانی با تورم فعلی ندارد.

امضا کنندگان طومار مذکور همچنین خواستار «اجرای دقیق افزایش حقوق سال ۹۲» شده‌اند.

در متن این طومار که به امضای نمایندگان کارگری شوراهای اسلامی کار در کارخانه‌هایی همچون انرژی، ایرانیت، برنا الکترونیک، آهنگری نوین، سازمان مدیریت پسماند شهر ری و... رسیده است، کارگران معترض آورده‌اند: «ما نمایندگان کارگران در شوراهای اسلامی کار به حمایت از خواسته قانونی کارگران کارخانجات و صنوف شهرستان ری خواستار افزایش مزد بر مبنای تورم که از سوی بانک مرکزی بالای ۳۵ درصد اعلام شده، طبق ماده ۴۱ قانون کار هستیم و افزایش مزد ۲۵ درصد و حداقل مزد که هیچ همخوانی با تورم و ماده ۴۱ را ندارد اعتراض داریم و خواستار اجرای دقیق افزایش حقوق سال ۹۲ می‌باشیم.»

ماده ۴۱ قانون کار که مورد اشاره کارگران قرار گرفته است، به معیارهای تعیین دستمزد کارگران می‌پردازد و شورای تعیین مزد (شورای عالی کار) را موظف می‌کند که هر سال دستمزد کارگران را بر اساس نرخ تورم و سبدهزینه خانوار چهار نفره تعیین کنند.

کارگران معتقدند افزایش ۲۵ درصدی حداقل دستمزد با تصویب مزد ۴۸۷ تومانی برای سال جاری با این معیارهای قانونی منطبق نیست.

طومار اخیر که توسط جمعی از نمایندگان کارگری در واحدهای صنعتی شهرستان ری تهیه شده است، در حمایت از اقدام تشکل‌های رسمی و مستقل کارگری است که در ماه گذشته با شکایت از مصوبهٔ مزد شورای عالی کار به دیوان عدالت اداری صورت گرفت. ناظران این حجم از اعتراضات به مزد را بی سابقه توصیف می‌کنند.

کمپین دفاع از حقوق کارگران؛ همگرایی در جامعه مدنی، افق های روشن برای فردا

به تازگی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران با حمایت جمعی از سازمان ها و فعالان حقوق بشر و با انتشار فراخوانی از آغاز فعالیت “کمپین بین المللی حمایت از حقوق کارگران ایران” خبر داده است. این کمپین در ادامه سلسله کمپین‌هایی در زمینه حقوق بشر است که توسط این نهاد مدنی یک سال پیش با کمپین حمایت از دانشجویان آغاز شد و پس از آن در مهرماه سال گذشته به مناسبت پنجم اکتبر، روز جهانی معلم با راه‌اندازی کمپین دفاع از حقوق معلمان و معلمان دربند ادامه یافت.

 

به گزارش کلمه، این کمپین در متنی فراخوانی که صادر کرده ، ضمن پیوست گزارش کوتاهی از وضعیت معیشت کارگران، حوادث کار، بیکاری کارگران، کارگران زندانی، زنان کارگر، کودکان کار و کارگران افغان، اعلام کرده است: ” با تاکید بر ضرورت اجرای تعهدات ملی و بین المللی از جمله تعهدات پذیرفته شده جمهوری اسلامی ایران، در مقاوله نامه های شماره ۹۸ و ۸۹ سازمان بین المللی کار ILO در مورد آزادی تشکل یابی کارگران و معلمان،” کمپین بین المللی حمایت از حقوق کارگران ایران ” برای همدلی و همراهی با کارگران ایران از کلیه افرادی که نگران آینده ایران و خواهان آزادی تشکل های مستقل کارگری و عدالت اجتماعی و آزادی کارگران مبارز در بند هستند، درخواست می نماید، به هر شکل و شیوه ممکن، از اول اردیبهشت ۱۳۹۲ ( ۲۱ آوریل ۲۰۱۳ ) تا ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ ( اول ماه می ۲۰۱۳ ) در یک همبستگی جهانی، صدای همه کارگران ایران اعم از کارگران شاغل، کارگران بیکار، زنان کارگر، کودکان کار، کارگران افغان ، به ویژه کارگران در بند باشیم

 

/ 2 نظر / 23 بازدید
وحید موحد

سلام با عکسهایی از «عروسان دریایی در دام ساحل» در وبلاگ قدیمی ... گرفته شده در ساحل جاده ساحلی بوشهر

کلیپ لو رفته quilters.ru/shared/clip021.rar