نائينی يا نوری ؟ کداميک شايسته نامگذاری اند

نائینی در مقام مجتهد مفاهیم آزادی و برابری را اساس استدلال خود به طرفداری از مشروطیت قرار داد و مستبدین را بخاطر توصیف "آزادی" بعنوان منبع فساد و اشاعه بدعت مورد انتقاد قرار داد و اضافه کرد که دلیل پیشرفت سریع صدر اسلام آزادی و برابری بوده و از ان جمله برابری بین فرد معمولی و خلیفه و از اینکه علمای محافظه کار که انهمه قواعد از کوچکترین اظهارات امامان شیعه استخراج کرده اند نمیتوانند درک کنند که آزادی و برابری اساس آموزه های اسلام است مورد انتقاد قرار میداد. نائینی با جسارت از نظریات سنتی در باره حکومت و نقش استبدادی و مالکانه دولت انتقاد و انرا محکوم میکرد و این محکومیت استبداد سیاسی و زمینی را شامل حال استبداد دینی و آسمانی نیز مینمود و معتقد بود که استبداد دینی خطرناکتر و مبارزه با ان دشوار تر است و اضافه میکرد که اصل این شجره خبیثه استبداد فقط همان بی علمی ملت است . او در برابر کسانیکه مخالف با حق مردم در تصمیم گیری سیاسی بودند اظهار میداشت که در اسلام حکومت بر شورا مبتنی است و از آنجا که مردم مالیات میپردازند ، حق دارند در اداره امور خویش اظهار نظر کنند .او آزادی خدادادی را یکی از مهمترین هدفهای پیامبران الهی میدانست و آشکارا خواستار کنار گذاشتن توجیهات اسلامی برخی از مستبدان و تشکیل مجلس شورای ملی بود که نمایندگانش منتخب همه مردم و در برابر آنها پاسخگو باشند .نائینی طرفدار تفکیک قوا و خواستار مشارکت « فرق غیر اسلامیه» در جریان انتخابات و از میان صنف خود بود . نائینی آزادی قلم و بیان را آزادی خدادادی و برای رهائی از دو شعبه استبداد دینی از سوی روحانیان واستبداد سیاسی از ناحیه حکومتگران ضروری میدانست.

/ 11 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
احمد

سلام/پيش از اين (تا۲۰ -۳۰ سال پیش)تفاوت درک مردم و طبقه روحانی به سمت روحانيت سنگينی ميکرد اما با تقويت قدرت تجزيه تحليل مردم و کثرت بيشتر نخبگان در جامعه اين وضعيت با شدت بيشتری معکوس گرديده است/از اين رو ایده های روحانیون روشنفکر نیز از این پس تنها در قالب لایه های اجتماعی ارزش توجه دارند و نه به عنوان طبقه ای خاص و مجزا/شاد باشيد

دو قلب دو سارا

سلام خوبي چه وبلاگه قشنگي داري به ما هم کمک ميکني اخه ما تازه وارديم منتظرتون هستم

alireza

سلام اپديت کردم در ضمن من و مهدي دفتر عشق اين وبلاگو اپ کردم منتظر حضور گرمتون هستيم http://www.2sara2.persianblog.ir

فرزانه

ايکاش شخصيتهای تاريخ را برای ما معرفی کنيد با توضيح کا رهاشون.متشکرم

reza

نايينی...طباطبايی...مازندرانی...شیخ فضل الله...فراهانی....ميرزا تقی خان...تقي زاده...ميرزا ملکم خان...کسروي ...نواب صفوی...مصدق ...بازرگان ...خمينی...شريعتی...بيژن جزنی...حنيف نژاد...رجوی...بنی صدر...رفسنجانی...خامنه ای....خاتمی...!!!!وای چه آش شله قلمکاری را به حلقوممان ريخته ايم...شايد تقدير تاريخی !؟ مان اين بود...!

عرفان هاشمی

سلام.خسته نباشيد.به وبلاگ گروهی داستان ما سر بزنيد.اين شماره با داستانی از سعيد طباطبايی بروزيم.پايدار باشيد

farasoo0

ممنون از پيگيری اين بحث.منتظر ادامه مطلب می مانم و انگاه خواهم نوشت.

aminmoj

مسلما از بین نایینی و نوری ، نایینی شایسته تر بود اما همونطور که استحضار دارید آقای ممیزی من بخاطر یه خورده تعصبات قومی که دارم ، آخوند خراسانی رو از نایینی شایسته تر میدونم ( با اینکه ربطی به موضوع نداره ! ) هرچند خراساني و نائيني در دفاع از مشروطه هم نظر بودند اما در محورهاي قابل توجهي اختلاف فكري داشتند علاوه بر اين خراساني برخلاف نائيني تا آخرين لحظه عمر به مباني فكري خود پاي فشرد و توفيق سياسي بيشتري نسبت به نائيني داشت .

payman

استاد عزيزم سلام .نميرسم ميدانی . زياده حرفی نيست