با مشاهير جهان آشنا شويم

نلسون ماندلا<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

نخستین رئیس جمهور آفریقای جنوبی است که با مبارزات درخشان خود در "کنگره ملی آفریقا" توانست به شیوه ای دموکراتیک تبعیض بین خودیهای سفید پوست و غیر خودیهای رنگین پوست را از میان برداشته و بیک شخصیت جهانی تراز اول تبدیل شود . ماندلا فرزند ارشد یک خانواده ثروتمند در منطقه ترانسکی و پدرش از روسای قبیله تمبو بود که برای فرار از ازدواج اجباری از خانه گریخت و به ژوهانسبورگ رفت و در دورشته حقوق و هنر فارغ التحصیل شد. ماندلا در سال 1944م به "کنگره ملی آفریقا" پیوست و سر انجام رهبری جنبش مبارزه با دولت نژادپرست و سرکوبگر آپارتاید را بر عهده گرفت . در سال 1956 م بعنوان یکی از 156 رهبر سیاسی دستگیر شد ولی با دفاع شایسته ای که در دادگاه نمود به همراه دوستانش از کلیه اتهامات وارده تبرئه شد ولی در همان سال  "کنگره ملی آفریقا" و دیگر سازمانهای آزادیبخش غیر قانونی اعلام شدند و کنگره ملی آفریقا بناچار به فعالیتهای زیر زمینی روی آورد و ماندلا به همراه دوستانش برای آموزش نظامی راهی خارج شد ولی در سال 1962 پس از بازگشت به میهن به اتهام خروج غیر قانونی از کشور دستگیر و به پنج سال زندان محکوم شد اما همچنانکه دوران زندان را میگذراند به اتهام خرابکاری و توطئه برای سرنگونی حکومت مجددا محاکمه و اینبار به حبس ابد محکوم گردید.

بدنبال اوجگیری جنبش رهائی بخش ماندلا در سال 1990 از زندان آزاد شد و در نخستین انتخابات آزاد و آبرومند که دیگر نشانی از شعار زشت خودی و غیر خودی در آن مشهود نبود کنگره ملی آفریقا اکثریت کرسیهای مجلس را بدست آورد و نلسون ماندلا به ریاست جمهوری آفریقای جنوبی برگزیده شد.

 

/ 15 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عرفان

ممون از مطالبت و حضور گرمت

حميدرضا

از پيام دلگرم کننده تون ممنونم . ..و اما ماندلا ! منش او در برخورد با نژادپرستان ، بعد از انتخاب شدنش به رياست جمهوری ، ستايش انگيز بود : بخشش صلح و دوستي.

رضا

سلام دوست عزيز و مطلب بسيار مفيد شما از نلسون ماندلا ...عالی و پر محتوا مثل هميشه ...آرزوی سعادتمندی و تندرستی شما را دارم در پناه حق .. كاش ميشد در طلوع باس ها / به صنوبر يك سبد نسرين دهم/ كاش ميشد با تمام حرف ها / يك دريچه به صفا را وا كنم/ كاش ميشد در نهايت راه عشق / آن گل گم گشته را پيدا كنم اي كاش من خورشيد بودم / روي علف ها مي نشستم / با مهرباني قفل غم را / از روي در ها مي شكستم / اي كاش من آلاله بودم / لاله اي خوش رنگ و زيبا / آلاله اي كه دوست دارد / نجواي سرخ شاپرك را / اي كاش من احساس بودم / مفهوم سبز زنده بودن / مضمون باران بهاري / در دفتر سرخ سرودن

×÷·´¯`·.·•[ اهورا ]•·.·´¯`·÷×

درود بر شما... ای کاش ايران ما نيز اين گونه شخصی برايش پيدا شود. يک رهبر مردمی واقعی..شخصی که به حقوق ديگران احترام بگذارد.افسوس... تو را به آفتاب به اين زلال بي‎رياي آب به لاي‎لاي بي‎صداي خواب به اين مي نگاه ناب، تو را به زندگي به نوش نوش شوكران بندگي به اين هماره تا كجا؟! روندگي، به زندگي هماره چون خدا بتاب... به امید دیدار آقای ممیزی.((یه دوست قدیمی))

North Star

]خودي و غير خودي .... چه غريب !

armaan

سلام استاد..اومدم برای عرض ادب و احوال پرسی...به اميد فردای روشن برای من٬ تو و تمام مردم دنيا

احمد انديشه های ايرانی

سلام و عرض ادب بنده را بپذيريد

داداش سنجد

سلام و عرض ادب و احترام خدمت استاد مميزی عزيز // ممنون از حضورتون .// مطالب مثل هميشه مفيد و خواندنيست .// شعر فردوسی و مصدق هم جالب و خواندنی بود .// درود وبدرود.