بیماری هلندی و راههای مبارزه

بیماری هلندی و راههای مبارزه

 تشخیص بیماری هلندی قبلا  ۱۳۸٩/۱/۱٧ - هرمز ممیزی درج گردیده اینک نظری بیاندازیم به راههای موثر در بهبود این بیماری :تاسیس صندوق ذخیره ارزی با هیات امنای مستقل از دولت و کوتاه کردن دست دولت از موجودی این صندوق و کاهش هزینه های عمومی دولت ، جلوگیری از چاپ بی رویه اسکناس توسط بانک مرکزی ، تطبیق سیاستهای خارجی دولت به منظور حمایت از تولیدات داخلی از جمله راههای مبارزه با بیماری هلندی است . رسالت صندوق در واقع محدود کردن دولت از دست اندازی به موجودی این صندوق است .میدانیم افزایش اشتغال در بخش معادن به ویژه نفت و گاز آن قدر کافی نیست که بتواند کارگران بخش کشاورزی را به خود جذب کند ولی با رونق این بخش همواره سایر بخشهای اقتصادی دچار رکود شده و موجبات تعطیل مزارع کشاورزی و کارخانجات تولیدی فراهم میشود یعنی بهره مندی از وفور منابع طبیعی همانگونه که میتواند موجبات توسعه اقتصادی را فراهم آورد بعضی مواقع دامی است برای سیر قهقرائی  اقتصاد و با وجودیکه این بیماری از دهه 1950 م و بدنبال کشف ذخائر گاز طبیعی در دریای شمال شناخته و " بیماری هلندی " نام گذاری شد که البته بهره برداری از ذخائر گاز ابتدا به تراز بازرگانی هلند بهبود بخشید اما از جانب دیگر با افزایش بیکاری به افت کشاورزی و صنایع داخلی منجر شد . بعد از هلند کشورهای مکزیک ، نیجریه و ایران امروز نیز دچار این بیماری شده اند اما جالب است بدانیم که دولت اندونزی با سرمایه گذاری در آمد نفتی در تاسیسات آبیاری و تحقیقات کشاورزی و اعطای یارانه هدفمندبرای کود به تقویت کشاورزی کمک کرد و با خود کفائی در تولید برنج و انتقال گونه های مقاوم در برابر خشکسالی و گونه های زود رس که به دو بار کشت و افزایش تولید در هر سال منجر شد  هم مانع بروز تورم و بیکاری گردید و هم بر سایر عوارض بیماری هلندی غلبه کرد . این موضوع نشان میدهد که بهره مندی کلان از مواهب طبیعی الزاما پشتوانه کاملی برای توسعه اقتصادی نیست و حتی ممکن است تبدیل به یک مانع مزاحم نیز بشود که فقط با اعمال سیاستهای مناسب میتوان در این دام نیفتاد !

ذخایر ارزی چین به ۳.۴ تریلیون دلار رسید

 

۱۰:۱۴ - ۱۳۹۲/۳/۷کد خبر: 2012

Banker - میزان ذخایر ارزی چین از سال ۲۰۰۴ میلادی تا کنون ۷۰۰ درصد رشد داشته و چین اکنون می تواند با ذخایر ارزی خود دو برابر ذخایر طلای بانک های مرکزی جهان را خریداری کند.

به گزارش بنکر (Banker)، به نقل از پایگاه اینترنتی "زیرو هج" میزان ذخایر ارزی چین تا پایان سال 2012 میلادی به بیش از 3.3 تریلیون دلار رسیده و این رقم احتمالا اکنون به بیش از 3.4 تریلیون دلار افزایش یافته است. بر اساس این گزارش، ذخایر ارزی چین اکنون برای خرید دو برابر ذخایر طلای بانک های مرکزی جهان کافی است. قیمت طلا در 5 سال گذشته تنها 54 درصد رشد داشته و این رقم از سال 2004 میلادی با رشد 250 درصدی روبرو شده است ولی در مقایسه با این رقم ارزش ذخایر ارزی چین از سال 2004 تا 2012 بیش از 721 درصد رشد داشته است. کل ذخایر ارزی کشورهای برزیل، روسیه و هند در این مدت با 400 درصد رشد مجموعا به 1.1 تریلیون دلار رسیده است. بانک مرکزی چین از سال 2009 میلادی تا کنون هیچ آمار رسمی در خصوص وضعیت ذخایر طلای خود منتشر نکرده است. آخرین آمارهای رسمی نشان می دهد که چین 1054 تن ذخایر طلا در اختیار داشته است ولی به نظر می رسد این رقم اکنون به بیش از 2 تا 3 هزار تن رسیده باشد. بانک های مرکزی جهان در سال 2012 میلادی بیش از 534 تن طلا خریداری کرده اند که این بالاترین رکورد از سال 1964 میلادی به شمار می رود.

/ 0 نظر / 16 بازدید