بذر انديشه آزادی ۳۵۵

اردن<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

سخن گفتن از دموکراسی در کشورهای خاور میانه مشکل ترین کاری است که از یک پژوهشگر مسائل سیاسی میتوان انتظار داشت زیرا خاور میانه از سوئی با تنوع فرهنگی : ایرانی، مسیحی، عربی و یهودی روبرو است که نه تنها تحمل یکدیگر را ندارند بلکه همواره با تنش، تفرقه و آمادگی جنگی روبرو هستند. جنگهای اعراب و اسرائیل در 1948 – 1949 – 1967 – 1973 جنگ ایران و عراق از 1980 تا 1988 تجاوز عراق به کویت 1990-1991 و جنگ خلیج فارس تنها بخشی از تاریخ معاصر خاور میانه است که نتیجتا دولتهای خاور میانه را غیر پاسخگو و غیر دموکراتیک نگه داشته است . ضمن آنکه برداشتهای کهنه

و عتیقه دینی نیز بر این مشکل افزوده است . اما اردن کشوری مسلمان با حکومت سلطنتی مشروطه از مشرق با عراق از غرب با اسرائیل، از جنوب با عربستان و از طرف شمال هم مرز سوریه است  با جمعیتی در حدود پنج ملیون نفر که بخش اعظم آنان را فلسطینیان تشکیل میدهند . با وجودیکه جو سیاسی و فرهنکی کشور برای رشد و شکوفائی آرمانهای دموکراتیک نا مناسب بود ولی در ابتدای سلطنت ملک حسین دارای دو مجلس مشتمل بر مجلس سنا که اعضای آنرا شاه برمیگزید و مجلس نمایندگان با 40 کرسی که اعضایش طی انتخابات دوره ای مستقیم با رای مخفی مردم بود .در دهه 1950 م فعالیت احزاب واقعی سیاسی شکل گرفت و شاه رهبر حزب سوسیالیست ملی را که از هواداران جمال عبد الناصر بود و در انتخابات بیشترین آراء را کسب نمود مامور تشکیل هیات دولت کرد ولی این اقدام دموکراتیک چندان دوام نیاورد و به عزل هیات دولت و اعلام حکومت نظامی و تجمیع قدرت در دست شاه انجامید. در طول جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل نیز انتخابات متوقف شد . یکبار دیکر نیز در سال 1974م هنگامیکه اجلاس سران عرب مسئولیت اداره کرانه غربی رود اردن را به سازمان آزادیبخش فلسطین واگذار نمود، ملک حسین در واکنش به این عمل مجلس اردن را که نمایندگان هر دو سوی رود اردن در آن بودند منحل کرد.

پس از مرگ ملک حسین، ملک عبدالله به پادشاهی رسید و مطالعه اخباراردن گویای این واقعیت است که او نیز دغدغه اصلاحات سیاسی را در سر داردولی قضاوت در باره او هنوز بسیار خام و نسنجیده ميباشد.

 

/ 10 نظر / 4 بازدید
فریدون ضرغامی

ازنظام پادشاهي ونظامهاي وابسته به افراد انتظار دموکراسی.باد بر طناب آويختن وآب در غربال بيختن است

ali

هرمز جان سلام زيبايی اين مقاله و ارزش آن به حضرتعالی برميگردد و از اينکه در اين مقاله مرا هم سهيم کردی متشکرم . آقا هرمز يه سوال دارم و اون سوالاينه که نظرت در مورد نظام حاکم در ايران و دموکراسی موجود در آن چيست ؟ منتظرم . به اميد ديدار .

armaan

سلام استاد..مطلبی در پاسخ به کامنت چند وقت پيش شما در خيزش نگاشته ام..خوشحال ميشوم بخوانيد...به اميد فردای روشن برای من٬ تو و تمام مردم دنيا

جن جنگل

کاش کمی در باره مسائل " مبتلا به" جامعه و نسل ما مينوشتی ...........

م.ایرانی

هرمز جان با سلام و درود بر شما کتاب دو خاطره از زندان در میهمانی حاجی آقا را مطالعه کردم بر شما همه ی مبارزان راه آزادی درود می فرستم و از شما و همه دوستان ملی و مبارز شما که تاریخ زنده آزادی خواهی هستند سپاس گزارم باشد که جوانان و مبارزان این الگو ها را پاس داشته و راهنمای خود سازند .

اميرحسين بهرامي

با سلام. تجربه ي تاريخي نشان ميدهد كه فرايند دموكراتيزاسيون در كشور هاي خاور ميانه اي جداي از مسائل فرهنگي و ساختار پاتريمونياليستي اين كشورها ؛معلول روابط اقتصادي مبتني بر بورژوازي غير توليدي يا اقتصاد تك محصولي نيز است. در اين راستا تلاش نخبگان اين جوامع بايستي جداي از كار فرهنگي نيم نگاهي به اقتصاد و بالاخص هنجار هاي مصرف داشته باشد. با آرزوي موفقيت براي شما دوست عزيز و ابراز خوشحالي و خرسندي از آشنايي با شما لينك شما را به پيوندهام افزودم.

irandokht

با درود بر تمام مبارزان راه آزادی. یاران دبستانی منتظر دستان پر مهر و نظرات گرمتان هستند. فراموش نکنیم که من اگر بر خیزم تو اگر برخیزی همه بر می خیزند... ( جنبش آزادی ایرانیان - جنبش مستقل دانشجویی ) پاینده ایران

farzaneh

بهتر اين رو هم اضافه کنی که در خاورميانه از حرف تا عمل خيلی فاصله هستتتتتتت

omid

با سلام.مطالب را خواندم نمي دانم چه بايد بنويسم.راستش را بخواهيد من به هيچ كدام از اعراب اطميناني ندارم.اگر هم حركتي قرار باشد صورت بگيرد احتمال مي دهم از مصر شروع شود كه سابقه و پايه آن را دارد و آنها هم افريقايي هستند نه عرب .به هر حال نظر شخصي است .از لطفتان ممنونم.وقتي شعرتان را خواندم از اينكه مرا در نوشتن اين مطالب تشويق نموده ايد شرمنده شدم.بد نيست يك وبلاگ ادبي نيز طراحي كنيد مطمئنا خوانندگان زيادي خواهد داشت.موفق باشيد.