هشدار محمد یزدی

'خطر تجزیه' جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

محمد یزدی، رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، از نهادهای محافظه کار سیاسی و مذهبی در ایران، درباره تجزیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هشدار داده است.

آقای یزدی در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفته است که جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در جریان انتخابات ریاست جمهوری اخیر، ضربه خورده و به گفته او "کار تا تجزیه جامعه مدرسین هم پیش رفت."

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یکی از تشکل‌های اصلی روحانیون محافظه‌کار در ایران است. این نهاد به تازگی پنجاهمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفته است.

در جریان انتخابات ریاست جمهوری اخیر، جامعه مدرسین به طور رسمی از نامزدی علی اکبر ولایتی در انتخابات حمایت کرد، اما به گفته آقای یزدی شماری از چهره های نزدیک به محمدتقی مصباح یزدی، از روحانیون محافظه کار قم، در مورد صحت جلسه ای که به این انتخاب منجر شد، ابراز تردید کردند.

آقای مصباح یزدی که او هم از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم است از نامزدی سعید جلیلی در انتخابات حمایت می کرد.

محمد یزدی: مخالفت دو سه نفر شک و شبهه ایجاد کرد

محمد یزدی طی این مصاحبه درباره ماجرای انتخابات علی اکبر ولایتی به عنوان نامزد مورد حمایت جامعه مدرسین توضیح داده و گفته روز یازدهم خرداد پس از یک روز تاخیر، جامعه مدرسین باید تصمیم نهایی می گرفت.

به گفته آقای یزدی "در زمان اتمام جلسه اکثریت آن جلسه ۱۵ نفر بود که بر اساس مصوبه جلسه فوق العاده دهم خرداد این اکثریت باید اعلام می شد. پس اکثر جامعه آقای ولایتی را انتخاب کردند و چند نفر هم که در آن جلسه حضور نداشتند بعداً اضافه شدند و با امضاء نامه ای، رای اکثریت را تایید کردند... بعد از این جریان ما متوجه شدیم بعضی از دوستان و اعضای جامعه محترم مدرسین و از علاقه مندان آیت الله مصباح از جمله آقایان عبداللهی، رجبی، کعبی گفتند که این جلسه فوق العاده قانونی نبوده و این اکثریت نیست و بنده هرچه گفتم آنها قبول نکردند."

آقای یزدی گفته "مخالفت این دو سه نفر از آقایان سبب شد که در رای اکثریت شک و شبهه ایجاد شود."

محمود عبداللهی عضو هیات رئیسه جامعه مدرسین، محمود رجبی و عباس کعبی هم دو نفر از اعضای این تشکل سیاسی هستند که از چهره های نزدیک به محمد تقی مصباح یزدی محسوب می شوند.

به گفته رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، "این دو سه نفر... به هر حال یک ضربه ای به جامعه مدرسین وارد کردند که امیدوارم این ضربه با گذشت زمان از بین برود. البته بنده در حال حاضر از کسی گله ای ندارم، ولی واقعا علت این ضربه را ناشی از کم تجربگی و جوانی آنها می دانم."

 

آقای یزدی در گفته های اخیرش، درباره نقش آقای مصباح یزدی در به وجود آمدن "خطر تجزیه" جامعه مدرسین و اختلافات اخیر هشدار داده است.

/ 0 نظر / 16 بازدید