جرقه ها

توافق فيصل- وایزمن

پس از مذاکرات امير فيصل فرزند ارشد شريف مکه و رئيس خاندان هاشمی با دکتر وايزمن شهروند انگليسی و رهبر جنبش صهيونيستی نامبرده مذاکراتی را با اعضای وزارت خارجه انگليس در خصوص تاسيس ؛ موطن ملی يهوديان ؛ آغاز کرد که به صدور اعلاميه بالفور و آغاز مهاجرت يهوديان به فلسطين انجاميد .امير فيصل با پشتيبانی دولت انگلستان رهبری سپاهيانی را بر عهده داشت که نيروهای عثمانی را در خلال جنگ اول جهانی از خاور ميانه بيرون راند . در برابر اين خدمت فيصل به پادشاهی سوريه منصوب گرديد و اگر چه وی به زور از سلطنت سوريه خلع گرديد ولی انگليسها سر انجام ترتيبی اتخاذ کردند تا وی به پادشاهی عراق برسد . پس از جنگ دوم جهانی وايزمن نيز بسمت نخستين رئيس جمهور اسرائيل منصوب گرديد . توافق ملک فيصل با وايزمن در تاريخ سوم ژانويه ۱۹۱۹ رسما اعلام گرديد . فيصل در کنفرانس صلح پاريس نيز از اعلاميه بالفور که بموجب مفاد آن دولت اعليحضرت پادشاه انگلستان تاسيس دولت يهودی را در فلسطين با علاقه تلقی مينمود حمايت کرد و بدين ترتيب به مهاجرت يهوديان به فلسطين مهر تائيد زد . در مقابل وایزمن نيز قول داد تا با رهبران عرب همکاری نزديک داشته و از توسعه اقتصادی آنان حمايت نمايد.

 

/ 8 نظر / 4 بازدید
آدينه بوک

سال نو مبارک! آدينه بوک، سالي سرشار از موفقيت و سلامتي براي شما آرزو مي کند.

erfan

سلام عليک.سال خوبی داشته باشين قربان.مخلصم.

ب.ر

سلام آقای مميزی عيد نوروز مبارک. در ضمن من واسه يه کنفرانس دانشجويی دنبال منبع در مورد دموکراسی می گردم می خوام بدونم شما می تونين بهم منبع معرفی کنين ؟ به شدت به پيسی خوردم، منبع کم آوردم . پیشاپیش ممنونم. ( قراره با یکی از اساتید که شیخ هم هست راجع به دموکراسی حسابی بحث کنیم )

ب.ر

آقای ممیزی پس منبع دموکراسی چی شد ؟ جلو شیخه کم می آرم ها .

ب.ر

تشکر بسیار زیاد . نتیجه ی بحث رو هم بعدا به اطلاعتون می رسونم.

عقيق

سلام استاد،سال نو مبارک و ايام به کام در پناه حضرت حق شاد و موفق.

North Star

سلام استاد بهار نو خجسته .... سالی نيکو و پر اميد در پيش داشته باشيد . مطالبتون رو آفلاين می خوانم . شاد و هميشه تندرست باشيد .

zita

سلام. به اين ميگن توافق سود آور برای طرفين.