آشنائی با واژه های سياسی

جنایت جنگی / war crime<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

در جنگ دوم جهانی جنایتهای بسیاری روی داد که پس از جنگ منتج به انعقاد پیمان "پیگرد جنایتکاران بزرگ جنگ" بین کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه و شوروی گردید. به موجب ماده ششم این منشور جنایاتی که در دادگاه مطرح میشد عبارت بود از 1/ جنایت بر ضد صلح یعنی طرح یا پیشگامی در آغاز جنگ تجاوزکارانه یا جنگی که قراردادها یا موافقتنامه های بین المللی را بشکند.2/ جنایتهای جنگی یعنی شکستن قوانین جنگ نظیر کشتار غیر نظامیان یا رفتار غیر انسانی با نظامیان ، کشتار اسیران جنگی ، غارت دارائیهای مردم  و ویرانگری بی دلیل شهر ها . 3/ جنایت بر ضد بشریت نظیر کشتار به دلائل سیاسی، نژادی ، دینی . پس از انعقاد این پیمان یک دادگاه در نورنبرگ آلمان و دادگاه مشابه دیگری در کشور ژاپن تشکیل شد و احکام بسیاری بر ضد جنایتکاران جنگی دو کشور شکست خورده صادر گشت اما در مجموع نتوانست از وقوع جنایت در سایر جنگها بکاهد و به این عقیده انسجام بخشید که جنگ اساسا عملی وحشیانه و غیر انسانی است که با هیچ معیار عادلانه سر سازگاری ندارد.

 

/ 8 نظر / 4 بازدید
عمو اروند

متاسفانه همان هائی که جنایتکاران جنگی در دادگاه نورنبورگ محاکمه و محکوم کردند خودشان در ويتنامَ و افغانستان و عراق و... دست بهمان حنايتها زدند.

نازنين

سلام . متن زيبايتان را خواندم . اختلاف سليقه و زياده خواهی منجر به جنگ می شود .اميدوارم همیشه آخرش به صلح و صفا و صميميت ختم گردد . از حضورپر مهرتان به کلبه محقرم از شما سپاسگزارم . متن شما جامع و کامل و مختصر بود .در پناه ایزد منان شاد و سلامت باشید .یا حق

North Star

و پيمان ها دوباره بر کاغذها باقی ماندند ...

arya

درود به شما ایران اندیش گرامی پیرزو سربلند باشید. پاینده ایران

َََََعرشیا

سلام به همه دوستان عزيزم...راستش وبلاگ شب ايرانی بعد از تاخيری ۲ ساله تازه فعاليتش شروع شده منتظر حضور گرم شما هستم در ظمن سعی ميکنم در اولين فرصت بيام و به همه شما سر بزنم در ظمن کسايی که ميخوان با هم تبادل لينک داشته باشیم برام لینک بدن تا در اولین فرصت لینکشونو در اسمون شب ایرانی قرار بدم....همیشه سبز باشید....ارزومند ارزوهاتون...(شب ایرانی)

سورنا گيلانی

با درود روزافزون . امید است پوزش اینجانب را به سبب دیرکرد چندماهه در بازدید از تارنگار ارزنده تان پذیرا شوید . تارنگار ( سرزمین جاوید ) نیز با نوشتاری نوین با عنوان « ادبیات پارسی در روزگار ایلخانان » به روز شد . پیروز و سرفراز باشید .

احسان

جنگ را در حالت کلی گزینه منتفی نمیدانم اما همواره به عنوان آخرین اهرم خصوصا در رویکردهایی دموکراتیک از آن یاد میکنم / شاد باشید و برقرار هرمز عزیز و دوست داشتنی من

يوسف

سلام شما سراغ داريد جنايت کاری جنگی ای را ( که اگه دستگير شده باشه ! ) محاکمه شده و به سزايش رسيده باشد ؟ براي نمونه مي تونيد دادگاه صدام را تا ساليان سال دنبال كنيد ! بعد اگه مثل ميلوسويچ خودكشانده ! نشد !! ببينيد به كجا منتهي مي شود ؟ حقوق ( ولو از نوع بين المللش ! ) به تنهايي نمي تواند سعادت آدميزاد را تضمين كند . شما چطور آقاي دكتر ؟ بدان خوشبينيد ؟