اتحاديه (۴)

ضرورت تشکیل اتحادیه قسمت چهارم

 

دموکراسیها نمیتوانند با یکدیگر بجنگند و چنین جنگی هنوز در تاریخ ثبت نشده است ولی ملت ایران با ساختارحاکمیت خودیهای بشدت طبقاتی ، سلطه گر و تام گرا متاسفانه نمیتواند کمترین امیدی به این معنا  داشته باشد و فقط شانس به تداوم گرفتاریهای ناتو در افغانستان و آمریکا و انگلیس در عراق است که هنوز فرصتهائی را برای ما ایجاد کرده تا از طریق ( دیپلماسی ) بتوانیم مشکلاتمان را با قدرتمندان جهان به تعویق اندازیم .

دیپلماسی چیست ؟ در تعریف دانشنامه سیاسی چنین آمده : دیپلوماسی وسیله ایست که سیاست خارجی با بهره گیری از آن به جای جنگ ، از راه  سازش  به هدفهای خود میرسد . میدانیم از سوئی روابط مالی و بازرگانی سخت پیچیده به ما اجازه نمیدهد که همچون کره شمالی تن به انزوا ی مطلق بدهیم و جهان خارج را به کلی نادیده بگیریم و از سوئی شاهدیم در حالیکه هواپیما های فرسوده ایران پیاپی سقوط میکنند ،هیچ کشوری بما هواپیما نمی فروشد، قراردادهای نفت و گاز ما با ژاپن و سایر کشورها اغلب معطل مانده اند ، مذاکرات فروش گاز به پاکستان و هندوستان در پرده ای از ابهام فرو رفته ، فعالیت شعب بانک صادرات در خارج از کشور مختل شده ،تاسیسات انرژی هسته ای بوشهر نیمه تمام رها شده . رژیم حقوقی دریای خزر نیز حل نشده و در نتیجه نفت این دریا هم بجای بازار نفتی خلیج فارس از طریق خط باکو جیهان به ترکیه میرود . اگر میخواهیم، که قطعا میخواهیم جوانان ما همچنان شاهد گسترش بیکاری و فقر وتورم نباشند واز پی آمدهای سخت آن که چیزی جز اعتیاد و فساد نیست، نجات پیدا کنند . باید بپذیریم مذاکرات دیپلماتیک جاری ما را به مرحله ای رسانده که باید بین جنگ یا سازش یکی را انتخاب کنیم و دیر یا زود تن به تبعات آن بدهیم . بزعم نگارنده ، شرایط امروز جهان بگونه ایست که میتوان از وزارت امور خارجه انتظار داشت پا به پای مذاکرات اتمی ، گفتگو با کشورهای ارمنستان ، آذربایجان ، ترکمنستان ، ازبکستان ، تاجیکستان و افغانستان را  نیز در زمینه تشکیل اتحادیه آغاز کنند و در مذاکرات اتمی از غرب نیز بخواهند که اگر در تشکیل اتحادیه با ایران همراهی نمیکنند دست کم اخلال ننمایند . در قسمت پنجم این مقالات قصد دارم به وضعیت یکی از کشورهای مذکور در صورت تشکیل اتحادیه با ایران اشاره کنم .

                               ادامه دارد

/ 16 نظر / 47 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آرمان آريايی

سلام و عرض ادب خدمت سرور ارجمندم..ترجيح ميدهم در پايان جمعبندی بنويسم در رابطه با اين سلسله مقالات پرمحتوا و پيشنهاداتی هم دارم بماند برای بعد...به اميد فردای روشن برای من٬ تو و تمام مردم دنيا

مهدی همراهی

سلام عزيز، تحليل بسيار زيبايیست. با تمامی ان کاملا موافقم. به جز اينکه ناچاريم مابين سازش و جنگ يکی را انتخاب کنيم. چرا ؟ به اين دليل که سازش نيز به همان اندازه ايرانمان را ويران خواهد کرد که جنگ. ضمن اينکه شرايط واقعا به طوريست، که برای خاور ميانه جديد صهيونيزم ايران قوی يک مانع است. من فکر می کنم برای دوطرف ايران و امريکا راهی به جز جنگ باقی نمانده است. اگر هم تا الان امريکا هنوز جرات نکرده سرزمين ما را به پاهای کثيف سربازانش الوده کند،‌ يکپارچگی ملت ما و ناامنی تمام خاور ميانه برای انها از دلايل عمده است. بنابراين با نام حمايت از لبنان کشورهای اروپايی را مجبور کردند تا نوعی سپر دفاعی برای صهيونيزم در جنوب لبنان بسازند. وقتی اين نيروها به طور کامل پياده شوند. سناريوی ايجاد اختلاف در ميان مدافعان انقلاب نيز به طور موازی و به زعم خودشان عده ایی موافق مذاکره و عده مخالف به نتیجه رسیده است. و انوقت است که بر اساس تمامی تحلیلهای موجود ژئوپلتیکی کنونی خارج از ایران زمان حمله به ایران برایشان فرا رسیده است. البته یک اشکال بزرگ در این تحلیلها هست، و ان اینکه همانطور که با معیارهای حساب و کتابی در جنو

مهدی همراهی

نتوانستند گروه کوچک شبه نظامی را نابود کنند، نخواهند توانست يک ملت بزرگ يکپارچه را نابود کنند. و در واقع به نظر اين حقير اين جنگ اتفاق خواهد افتاد اما تمامی معادلات کنونی قدرت تک قطبی جهان را به هم خواهد زد.

مهدی همراهی

راستی يک تحليل زيبا نيز از وبلاگ کاظم ديدم. پيشنهاد می کنم يک سری بزنيد. در حال تدارک الترناتيو جمهوری اسلامی ایران هستند. شتر در خواب بيند پنبه دانه :-) وبلاگ کاظم : http://www.whoman.blogsky.com/

مهدی همراهی

بازم سلام، با اجازتون لينکتون رو هم به جمع همراهان اضافه کردم.

کاظم

جناب آقای مميزی ، با عرض سلام و احترام ، بواسطه لطف جناب آقای همراهی با وبلاگتان آشنا شدم و از مطالبتان بهره گرفتم . به پيوندهايم اضافه شديد . اميدوارم مخالفتی نداشته باشيد . توفيقتان را آرزومندم .

هامون و مهدی

سلام خوبين ؟....خوب فکر نميکنم هيچکس با جنگ موافق باشه ولی بايد ديد چقدر دیپلماسی بلديم....

رضا

سلام /خوبيد /نماز روزه قبول/دعابفرمائيد

سيد حسين پايدار اردکانی

دوست من سلام بسيار خوشحالم که به من سری زدی و نظرت را نوشتی . من هم معتقدم که ايران هر گوشه اش زيبايی خاص خود را دارد ولی هنوز هم می گويم که برای من هيچ کجا زادگاهم نمی شود . در مورد عکسها هم که متعلق به چند روز پيش است ؛ در گيری بود که بين عليخانی ؛ نماينده قزوين از فراکسيون اقليت و باهنر ؛ نايب رييس مجلس پيش آمده بود .

عباس فراسو

سلام نوشته کوتا و پرگپ بود از خواند اش لذت بردم شاد باشی