آشنائی با واژه های سياسی

جامعه بسته/جامعه مختنق/جامعه ايستا/ جامعه طبقاتی/

به جامعه ای گفته ميشودکه در آن تحرک طبقاتی بسيار دشوار است بگفته پوپر:حاکمان ابد مدت در پيشگاه مردم قبول مسئوليت نميکنند و پاسخگوی احدی نيستند .در يک جامعه بسته علاوه بر ديکتاتور معمولا تعداد بيشماری ؛جوجه ديکتاتور ؛هستند که آنها نيز نبايد حساب اعمال و غفلتهای خود را به کسی پس بدهند . در چنين جامعه ای خطر رشد بی پايان قدرت نظامی که بمردم پاسخگو نباشد همواره صلح جهانی را به مخاطره مياندازد. جوامع بسته همانطور که در شوروی مشاهده کرديم بتدريج  انديشه های خلاق در بسياری از رشته ها خالی ميشوند و اگر توفيقی دست دهد معمولا در کارهائی است که ظاهرا به تحکيم موقعيت نظام طبقاتی جامعه مختنق و ايستا بصورت مقطعی کمک ميکند. در چنين جامعه ای تبعيض و فساد و فقر همواره حرف اول را ميزند زيرا :

            خشت اول چون نهد معمار کج               تا ثريا ميرود ديوار کج

/ 16 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سوسن

خوب بود

North Star

همه قضايا سر همون خشت اوّله .

هامون و مهدی

سلام خوبی شما؟.....بعضی موقع ها خسته ميشم مردم تا کی بايد زير فشار و سياستو اين حرفها باشن؟......

فریدون ضرغامی

دوست عزيز مگر درايران اسلامی « رفیق دوستی» رايج نيست؟ بهتر آن باشد به عيب ديگران سر پوش بگذاريم واز خودمان سخن گوييم که پيامبر اسلام( ص) فروده است. رطب خورده - منع رطب کی کند.

amirbakhtiar

نمونه عينی اين جامعه را در کشورمان ميتوانيم ببينيم .

farzaneh

ممنون از اين اطلاعات خوب

دیوونه

سلام . استاد؟ شما جامعه ای سراغ دارید که در آن جامعه دیوونه ها رو توی تیمارستان حبس نکنن؟ غذای بد بخوردشون ندن؟ به عنوان موش آزمایشگاهی ازشو استفاده نکنن؟

فریدون ضرغامی

سلام دوست عزيز .مدتهاست از ضبط پيام شما وديگر دوستان محر وم شد ام علتش را هرچه کوشيدم نيافته ام .

irandokht

با درود به تمام مبارزان راه آزدی. جنبش آزادی ایرانیان سال نو را به تمام یاران دبستانی تبریک می گوید و سالی پر از پیروزی برای ایران عزیزمان آزرومند است. باز هم با نظرات گرم و دستان پرمهرتان همراهمان باشید. در ضمن منشور آزادی ایرانیان (مانیفیست جنبش آزادی ایرانیان) با امضا’ بیش از 900 دانشجو و فعال را در وبلاگ می باشد. در صورتی که هنوز مطالعه نکردید. حتما بخوانید تا با جنبش بیشتر آشنا شوید. روزگار غریبی ست نازنین . تنها با یاری و اتحاد و کمک تمام یاران دبستانی است که می توان امیدوار بود : ایران هرگز نمی میرد. در این راه عظیم یاریمان کنید . ( جنبش آزادی ایرانیان - جنبش مستقل دانشجویی ) پاینده ایران.