برنده بزرگترین جایزه ریاضی جهان یک دختر ایرانی است

 
پرش به: ناوبری، جستجو
Ambox currentevent.svg
این مقاله یا بخشی از آن، یک رویداد روز را در بر دارد.
ممکن است با گذشت زمان، اطلاعات آن سریع تغییر کند. اگرچه مقاله پیوسته به‌روز می‌شود، ولی ممکن است بازتاب‌‌ همهٔ اتفاق‌ها دربارهٔ این رویداد نباشد.
مریم میرزاخانیمریم میرزاخانی متولد مه، ۱۹۷۷ (میلادی) (۳۷ سال)
تهران، ایران محل زندگی پالوآلتو، کالیفرنیا شهروند ایران ملیت ایرانی رشته فعالیت ریاضی‌دان محل کار دانشگاه پرینستون
دانشگاه استنفورد دانش‌آموختهٔ دانشگاه صنعتی شریف (لیسانس)
دانشگاه هاروارد (پی‌اچ‌دی) استاد راهنما کرتیس مک‌مالن جوایز جایزه بلومنتال
مدال فیلدز

مریم میرزاخانی (زاده ۱۹۷۷) ریاضیدان ایرانی[۱] و استاد دانشگاه استنفورد است. او در سال ۲۰۱۴، برنده مدال فیلدز شد.[۲] میرزاخانی نخستین زن و نخستین ایرانی برنده مدال فیلدز است که بزرگترین افتخاری شناخته می‌شود که یک ریاضیدان می‌تواند کسب کند.

او طی تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران در سال‌های ۱۹۹۴ (هنگ‌کنگ) و ۱۹۹۵ (کانادا) برنده مدال طلا در المپیاد جهانی ریاضی و در این سال حایز نمره کامل شد. سپس کارشناسی ارشد خود را در رشته ریاضی از دانشگاه شریف گرفت و برای ادامه تحصیل دکترا به دانشگاه هاروارد رفت.[۳]

از مریم میرزاخانی به عنوان یکی از ده ذهنِ جوان برگزیده سال ۲۰۰۵ از سوی نشریه پاپیولار ساینس در آمریکاو ذهن برتر در رشته ریاضیات تجلیل شد.[۴] میرزاخانی برنده جوایزی چون[۵]جایزه ستر[۶] از انجمن ریاضی آمریکا در سال ۲۰۱۳، جایزه کلی و مدال فیلدز در سال ۲۰۱۴ است. وی از یازدهم شهریور ماه ۱۳۸۷ (اول سپتامبر ۲۰۰۸) در دانشگاه استنفورد استاد دانشگاه و پژوهشگر رشته ریاضیات است.[۷] پیش از این، او استاد دانشگاه پرینستون بود.

/ 0 نظر / 17 بازدید