آشنائی با واژه های سياسی

اگزيستانسياليزم/اصالت وجود/ فلسفه اگزيستانسياليزم جوامع امروزی را اسير دست بوروکراتها ( شاغلان اداری و سازمانهای دولتی) ميداند که مسبب بيگانگی و تحقير مقام انسانی هستند و روی سخنش با کسانی است که ميخواهند از شر اين جنبه های قدرت سازمان يافته دولت خلاص شوند تا استقلال و خلاقيت شخصی و فردی نابود نشود . آلبر کامو و ژان پل سارتر پايه گزاران اين تفکر به شمار ميروند.

/ 6 نظر / 4 بازدید
North Star

فلسفه های گوناگونی هستند که سعی در آزادی بشر دارند ولی گويا هيچ يک به شکل مستمر پيروز نبوده است و بشر را رهايی نداده . اديان هم چنين ادعايی دارند .... آنها نيز هم ... . مانده ام در بيراهه ای بزرگ با راههايی بس طولانی و گوناگون که هر يک بهشت گاهي را نويد می دهند و برای همين است که از فلسفه خاصی پيروی نمی کنم . از نوشتار شما مثل هميشه خرسندم . اميدوارم که هميشه شاد و تندرست باشيد . يا حق !

زهرخند

اصالت؟ وجود؟ انسان؟ بيگانگی؟ قدرت؟ سازمان یافته؟ و از همه مهمتر آزادی ؟ استقلال؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ عجب واژگانی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

رضا

سلام / ولادت باسعادت امام عصر حضرت حجت مهدی(عج)را خدمت همه منتظران ظهور تبريک عرض ميکنم .اللهم عجل لوليک الفرج /صلوات

siamak farid

سلام هرمز جان.از پیامت خوشحال شدم و مثل همیشه از نوشته هات لذت بردم

zita

سلام.راستش خيلی خوشبين نيستم که آنقدر مردم دنيا متمدن شده باشيم که نيازی به بوروکراسی(بيشتر به معنی نظم امور)نداشته باشيم.آن موقع که در ايران بودم از گرفتن تاکسی هم رنج ميبردم.هيچکس نميخاد روی نوبت تاکسی بگيره٫همه ميخواهيم اول باشيم٫خدا در بقيه مسايل به ما رحم کند.

پانيا

سلام و شاد باشی//..