بذر انديشه آزادی۳۴۷

مردم جهان چگونه سالار شدند<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

تجربه دموکراسی در آلمان بعنوان یکی از قدرتمندترین

ملل جهان با افت و خیز و پیچیدگی فراوانی روبرو بوده

است که به اهم آن اشاره میکنم:اصلاح دینی پروتستان

و جنگهای سی ساله1618-1648 که متعاقب آن رخ داد،

تاثیر انقلاب کبیر فرانسه 1789م وفرو پاشی امپراطوری

مقدس روم ، باعث شد که امپراطوری رایش تعدادی از

اصول بظاهر دموکراتیک نظیر تدوین قانون اساسی  و

تاسیس پارلمان و حق رای برای مردان را به رسمیت

بشناسد لیکن روند قانونگذاری و مداخلات قیصر بگونه

ای بودکه اکثریت نمایندگان همواره از اشراف زمیندار

و مالیات دهندگان ثروتمند بودند . با این وجود حزب

سوسیال دموکرات که از طبقه کارگران صنعتی ناشی

میشد و آنگاه حزب کمونیست آلمان بدنبال کودتای

بلشویک در روسیه آغاز به فعالیت کردند وهنگامی که

بسال 1918 م سرفرماندهی ارتش آلمان به منظور

جلوگیری از تهاجم متفقین ، ویلهلم دوم را به کناره

گیری از سلطنت تشویق کرد ، امپراطوری آلمان به

پایان رسید و سوسیال دموکراتها تاسیس جمهوری

وایمار را اعلام کردند و قدرت اجرائی بدست احزاب

دموکرات مخالفی افتاد که از نظر سیاسی بی تجربه

بودند ، یکی از نکات تازه درقانون اساسی جمهوری،

قانونی برای انتخاب شوراهای کارگری در کارخانه ها

بود که در حکم ابزاری برای دموکراسی صنعتی بشمار

میرفت ، ولی هنگامیکه کار مجلس موسسان به اتمام

رسیدچالشهای رعب انگیز کمونیستها شروع شد که

بدست ارتش سرکوب گردید . در این هنگام  هيتلر                                 رهبر حزب جدید و راست افراطی(نازیها) نیز کودتای

نافرجامی را در مونیخ  ترتیب داد . با شروع رکود اقتصادی

بزرگ 1929 اتحاد نازیها و کمونیستها موجب شد تا در

انتخابات 1932 برنده شوند و هیتلر بی درنگ نام جمهوری

وایمار را به رایش سوم تبدیل کردفعالیت احزاب را ممنوع                ساخت،  اتحادیه تجار آلمانی را منحل کرد،اقتصاد را تحت                      نظارت دولت در آورد و به بهانه برتری نژاد آریائی به کشتار                     بیرحمانه یهودیان و کولیها پرداخت و بخود لقب پیشوا داد .                     با حمله هیتلر به اطریش  و اجبار دولتهای انگلیس وفرانسه                 برای موافقت با الحاق چکوسلواکی به آلمان و سپس یورش              نظامی به لهستان جنگ دوم جهانی آغاز شد که سر انجام                    با تصمیمات متفقین در کنفرانس تهران و یالتانیروهای انگلیسی                 وآمریکائی از سه طریق ایتالیا ، فرانسه و ایران و شوروی بسوی                آلمان تاختند و با خود کشی هیتلر در سال 1945و تسلیم بدون            قید و شرط " رایش سوم " سقوط کرد واز این پس ملت آلمان با               دو تفسیر کاملا متفاوت از اندیشه دموکراسی روبرو شدند .             آمریکا، انگلیس و فرانسه درمناطق تحت اشغال خود به پیاده کردن      اصول دموکراتیک غربی مبتنی بر حکومت قانون ، آزادیهای مدنی فردی،انتخابات رقابتی و احترام به مالکیت خصوصی مبادرت کردند ،        حال  آنکه منظور مقامات شوروی از توسعه دموکراسی عبارت بود          از  الغای مالکیت خصوصی  و عرضه   دموکراسی  سوسیالیستی    بدست کمونیستها. نتیجتانظامهای جداگانه سیاسی –اقتصادی در دو    آلمان شرقی و غربی بوجود آمد و یک شورای پارلمانی در شهر بن به ریاست کونراد آدنائرماموریت یافت تا قانون اساسی جدیدی برای جمهوری دموکراتیک فدرال تدوین نماید.پاسخ شورویها به این اقدام                  بستن راه زمینی برلین(پایتخت) به بقیه شهرهای آلمان                         غربی بود ولی ادنائر به سمت صدراعظم انتخاب شد و برای                 چهل سال هر دو جمهوری در دومسیر متفاوت سیاسی و                   اقتصادی به مقابله با یکدیگرپرداختند. جمهوری فدرال آلمان ،              تحت تعالیم آدنائر برنامه باز سازی اقتصادی و وحدت با غرب                   را پیش گرفت و بکمک"بازار اجتماعی" که از ویژگیهای آن ،                 مالکیت خصوصی ،سیاست پولی کار آمد و خدمات اجتماعی                 موثر بود معجزه اقتصادی آلمان بوقوع پیوست البته کمکهای             اقتصادی آمریکا (طرح مارشال) و توسعه سریع تجارت جهانی                    و تشکیل جامعه اقتصادی اروپا و نیز تعهد سیاسی دولت به              برقراری دموکراسی صنعتی برای حمایت از کارگران  بویژه                    کارگران ذغال سنگ، ذوب آهن و صنایع فولاد در باز سازی                       سریع  آلمان  بی تاثیر  نبود.

در آلمان شرقی هرچند رهبران کمونیست بظاهر اجازه

فعالیت به سایر احزاب را دادند ولی آنها اجازه شرکت در

رقابتهای  انتخاباتی را نداشتند ، علاوه بر آن نظام اقتدار-

گرای حاکم با اعمال خشونت ، کشاورزی را اشتراکی کرد                       و با احداث دیوار برلین ارتباط بین شرق و غرب آلمان را                    بکلی مسدود نمود . در نهایت رژیم آلمان شرقی در نتیجه               نارسائیهای اقتصادی و سیاسی از درون متلاشی شد .                       در سال 1990 موافقت  اتحاد شوروی  و متفقین غربی                       برسر وحدت دو آلمان باعث روی کار آمدن  هلموت کهل                    بعنوان صدر اعظم حکومت سراسری آلمان شد و علیرغم                  چالشهای بزرگی که در نتیجه خصوصی سازی موسسات                 بزرگ دولتی در آلمان شرقی رخداد ، گذار آشکار آلمان                        به دموکراسی پایدار نورامیدی در دلها تاباند که ترکیبی از                   رشد اقتصادی و توسعه سیاسی را به همراه آورد.

در تاریخ سه شنبه 22نوامبر 2005 خانم آنگلا مرکل با اکثریت              قاطع 397 نفر از نمایندگان پارلمان آلمان به بسمت اولین               صدراعظم زن در تاریخ آلمان انتخاب گردید.

 

/ 13 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سنجد

سلام . // بله استاد مميزی عزيز همينطوره که شما فرموديد . چشم سعيم را خواهم نمود . بايد تمرين کنم. خيلی وقتها هر چی مينويسم ميبينم باز يک جای کار ناقص است و ناگهان مطلب طولانی ميشود. // ولی دقيقا برای بهتر نتيجه گيری مطلب کوتاه معمولا موثرتر است . چشم. // راستی مطالب شما را هميشه پيگيری ميکنم و استفاده ميبرم.// درود و بدرود.

جهانگرد مسافر

سلام.دوباره بر گشتم. با (جایپور، شهر صورتي) و ( خداحافظ هند) به روزم.منتظر شما هستم.

sasan

بدرود بر شما نيکو نگار نيکو انديش و بدرود بر نزاد نيکوی اريايی

hamid

خوشحالم که دوباره برقرار شديد.در خانه خودتان.پاينده باشيد.مطابق معمول می آموزم.

خرس مهربان

سلام استاد عزيز . درگذشت جاودانه مرد گرافيک ايران را هم به شما پسر عمويتان هست تسليت بگويم / استاد عزيز با پوزش از تاخيرم ( زندگی درب و داغونی دارم که بیشتر وقتم در دو شهر متفاوت محل کارم و محل زندگی زن و بچه هايم و راه بين اين دو به بطالت می گذرد ) می خواستم خاطره ای بگويم زمان جنگ و سال های بعد از ۶۰ ديگر هيچ نشريه ای شخش نمی شد فقط روزنامه مرحوم غنی زاده ( افتخارات ملی) و پيک نهضت منتشر ميشد . در تبريز هم پيک نهضت و اعلاميه های نهضت و شخصيت های ملی را کتابفروشی مکتب اسلام که ادم متدينی بود و کتاب های مذهبی می فروخت ، به ما می فروخت . بعد از نامه ۹۰ نفر که از ايشان گرفتيم و دست به دست می داديم ، بعد که رفتيم باز از ان اعلاميه بگيريم گفت من ديگر اعلاميه و اينها را نمی فروشم ظاهرا اذيتش کرده بودند.

خرس مهربان

چندی پيش کتاب در مهمانی حاجی اقا را می خواندم خاطرات زندان بهبهانی و مرحوم دکتر داوران را ، ياد شما هم که يکی از امضا کنندگان و زندانيان ان نامه بوده ايد برای هميشه زنده خواهد بود برای انجام وظيفه در سخت ترين شرايط تاريخی. و الان هم هم چنان پر تلاش می نويسيد . در مورد يادداشت شب های برره، سوای اينکه صدا و سيما به طور کامل در دست مافيا هست و قطعا برنامه هايی چون شب های برره با هدف های سو ء و ضد ملی ساخته ميشود و اساسا مهران مديری و گروه های طنز تلويزيون در چند مقطع اخير هميشه بازيچه در جهت خلاف اهداف ملی چون دموکراسی و حقوق بشر و هجو و تخريب آن حرکت کرده اند ، با اين همه با نظر دوست عزيز مان احمد موافق نيستم چرا فقط آن اسم ها را فقط ايرانی اصيل بدانيم واقعيت اين هست که ما ايرانی اصيل و غير اصيل يا درجه يک و درجه دو نداريم همه کسانی که در ايران زندگی می کرده اند يا می کنند ايرانی هستند و نام ايران و فرهنگ ايرانی ساخته فارس ها عرب ها ترک ها و تمام اقوام آن هست

خرس مهربان

ايران کشور کثيرالمله ای هست که همه از حقوق و منزلت يک سانی برخوردارند يا بايد باشند . يک بار برايتان نوشته ام که نقدی بر شما و بقيه ملی مذهبی ها دارم و آن فراموش کردن قوميت هاست اين موضوع از دو جنبه اهميت دارد يکی اينکه در کشور کثير القومی چون ايران بايد بر حقوق همه پای فشرد حق يک عرب کرد بلوچ ترک فارس ...بدون پرداختن به اين حق نمی توان از دموکراسی و حقوق بشر سخن گفت

خرس مهربان

دوم اينکه بعد از نسل کشی سال های ۶۰ که دقيقا يک پاکسازی انسانی بود چنان نيروهای طرفدار حقوق بشر و دموکراسی در جامعه ضعيف شده اند که ناتوان از پيشبرد هر کاری هستند اين قلت را در امضا های پانصد ششصد نفره اعلاميه های اعتراضی گردهمايی دو سه هزار نفری يا فوق ش امضای ۲۰ هزار نفری رفراندم ديد . مافيای حاکم با درامد ميليارد دلاری نفت در يک رقابت نا برابر و ناعادلانه اجازه عرض اندام به اين نيروها نخواهد داد همچنانکه در تمام اين سال ها نداده است . اين تعادل قوای نابرابر و خرد کننده فقط با حضور نيروهای قومی به هم خواهد خورد و اين مهم با افکار نژاد پرستانه و فاشيستی برخی از نيروهای ملی و ملی مذهبی به انجام نخواهد رسيد که نمونه های افراطی آن را در وبلاگ ساسان عزيز که آدرسش در همين نظر خواهی هست ديده ميشود

احمد

سلام /خرس مهربان عزيز / مي دانم كه خوش آهنگترين نامها را كردها و با مفهومترين آنها را آذريها و ساير اقوام ايراني دارند/ تذكر من داير بر اين امر است كه تخريب عمدي گوشه اي از فرهنگ ايراني سرآغاز از بين بردن كل آن است اگر امروز بر اين امر هوشيار نباشيم فرهنگ قوميتها هم محل تاخت وتاز تازيان خواهد شد/ ضمن احترام به سنتهاي اقوام بايد مراقب بود كه ايران ما دچار معضلات قوم گرايي تعصبي همانند آنچه چندين دهه در افغانستان پديد آمد نشويم/امروز آنها بايستي خود را يك افغان بدانند تا پشتون-تاجيك يا هزاره و . . .

نازنین (زندگی)

سلام/ عيد سعيد قربان بر شما و خانواده محترمتان مبارک باد. شاد و موفق باشيد .