آشنائی با واژه های سياسی

تکنوکراسی/ فنسالاری

سن سيمون فيلسوف فرانسوی جامعه ای را پيش بينی کرده بود که در آن حکومت بدست دانشمندان و مهندسان خواهد افتاد و نوع تازه ای از حکومت آغاز ميشود که نه دموکراسی است و نه بوروکراسی بلکه تکنوکراسی است زيرا قدرت تکنوکراتها در تصميم گيريهای سياسی و نظامی و اقتصادی و پژوهشی و علمی بسيار گسترده تر از حکومتگران ميشود . در سالهای اخير نيز گسترش تفکر دانائی محور به رونق انديشه تکنوکراسی کمک کرده. در فرهنگ ايرانی نيز اين انديشه جايگاه خودش را دارد:

روستازادگان دانشمند به وزيری پادشا رفتند

                                          پسران وزير ناقص عقل به گدائی به روستا رفتند

تکنوکراسی بمفهوم حکومت فن است و در اصطلاح به نظام اقتصادی و سياسی و فرهنگی اطلاق ميشود که در آن نفوذ يا اقتدار فن آوران در کار باشد تا انجا که امروز در کشورهای صنعتی صاحبان تکنيک بسياری از جريانهای سياسی کشور خود را هدايت ميکنند . تکنوکراسی محصول رشد دائم التزايد بورژوازی صنعتی است که در قدرتهای سياسی نفوذ ميکند . در منطقه ما کشور ترکيه با بهره وری از جنگ هشت ساله ايران و عراق و امارات متحده عربی به سبب انزوای سياسی و تحريم اقتصادی ايران تحولات شگرفی را نسبت به گذشته خود تجربه کردند اينک نيز نوبت به تکنوکراتهای غربی حاضر درافغانستان رسيده که با بهره وری از انتقال نفت و گاز آسيای ميانه و جايگزين کردن خطوط مواصلاتی ايران ميکوشند تا در کوتاه ترين زمان ممکن ويترين تماشائی ديگری را در منطقه باز گشائی کنند.

/ 17 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خشم خاموش

با درود . آقای مميزی سری به وبلاگ جديد ما نمی زنيد . پاينده ايران زنده باد ناسيوناليسم ايرانی

zita

سلام.سنت زيتا-ی ايرانی هم پيش بينی کرده که دنيا را هميشه پول داران خواهند چرخاند و اميدی به بهبودی نيست.در مورد آقا يوسف؟راستش٫زياد خوش بين نيستم٫همين حالا بايد در هندوستان باشند.

هامون و مهدی

سلام خوبی شما؟......به نکات خوبی اشاره کردی پيشرفت ترکيه و امارات همينطور يه پيش بينی در مرد افغانستان شايد الان بعيد به نظر بياد ولی ۱۰ سال ديگه نيميدونم ما کجائيم و افغانستان کجا؟..........

یوسف

بازم سلام ! منظور زيتا خانم ، من که نيستم ؟ اگر من باشم بايد بگم که به هدف نزده ! ایشان باید نگاهی از دور به اوضاع داشته باشن ! درست عرض نمی کنم ؟

خیزش سرخ مسلمان

با سلام با گفتگوئی با حزب الله نسل نو بروزیم. لطفأ روی لینک پائین کلیک کنید برای دیدن این وبلاگ. موفق باشید اُستاد

نسيم مهرباني

سلام ! جالب بود . ولی فکر ميکنم در اين صورت دولتمردان آدمها رو به چشم ماشين می بينن و چنين توقعی رو هم دارند و این برای مدیرت انسانی یک نقظه ضعف هست که منجر به کمرنگ شدن اخلاق و ارزشهای انسانی خواهد شد. عجب دنيای عجيبی هست !

فریدون ضرغامی

استاد عزیز آزادی با بهای گرانی به دست می آيد ونگهداری آن بهای بيشتر ی می خواهد.

فریدون ضرغامی

سنگ را بسته وسگ آ زادست وحرامی بيدار باده در جام عسس می ريزد.