بذر انديشه آزادی ۲۲۶

هيچ کس بی آنکه حصه ای از خوشبختی همگانی ببرد خوشبخت نيست و هيچ کس بدون آنکه به تجربه در يابد آزادی همگانی چيست آزاد نخواهد بود و هيچ کس خوشبخت يا آزاد نيست مگر آنکه در قدرت همگانی سهيم و شريک باشد.

                                                                                  هانا آرنت

/ 10 نظر / 3 بازدید
مهدي مصدق

خنک آن قمار بازی که بباخت هرچه بودش*** بنماند هيچش الا هوس قمار ديگر

نی لبک

سلام دوست نازنین, من با هانا آرنت موافقم.و واقعا این حس راتجربه کرده ام و می کنم.پژمردگی ملی مان را بی تاثیر از این مقوله نمی دانم.هر کسی در چهار دیواری اش می تواندشاد باشد اما نمی تواند شادیهایش را با دیگران قسمت کند, هیچ چیز مثل تقسیم شادی و پیروزی انسانها را به هم نزدیک و آنها را به زندگی و یه امنیت روانی و عاطفی امیدوارن نمی کند.

اسد

سلام، در عین حال معتقدم برای درک آزادی، فرد باید از درون آزاد باشد و این کاری است دشوار.

كاوه ... آزاديخواهان ايران

با درود بر هرمز عزيز ... در دو نوشته پيش شما ..كامنتي را در وبلاگ شما ديدم كه از قول شخصي به نام كاوه بصورت تعنه آميزي نوشته شده بود ... همون روز مي خواستم كامنتي را براي شما بگذارم ولي وقتي كه آن را خواندم منصرف شدم ... چون نام كاوه ممكن بود تداعي كننده شخص من باشد و از اين جهت ناراحت شدم .. ولي قطعا من هيچ وقت براي هيچ كس كامنتي مبهم و غير مستقيم نگذاشته ام و نمي گذارم ... و خصوصا براي شما هيچ وقت نخواهم گذاشت ... به هر روي امروز وقتي كامنت شما را در وبلاگم با علامت تعجب ديدم با خودم گفتم دوست عزيز هرمز مرا در رديف اول متهمين گذاشته است كه اميدوارم چنين نباشد ... برايتان آرزوي موفقيت دارم .

farasoo

اين را بت تمام وجود می فهمم.

farasoo

..با تمام وجود

aminmoj

فکر میکنم در این مورد استثنا هم وجود داشته باشه ... چون حداقل من یکی خوشبختِ آزادِ مالِ مردم خورِ زورگوی نامرد زیاد میشناسم ! ( بابا تو دیگه خیلی اعصابت خورده! )

dost jon

هرمز عزيز سلام از خوندن مطالبت لذت ميبرم شاد باشی

armaan

سلام بر دوست عزيزم..تحليل بسيار جامع و کاملتان را مطالعه کردم..تصور من بر اين است که خاتمی کجدار مريض رفتار کند..وزيری را هم که معرفی ميکند برنامه های قبلی را اجرا خواهد کرد و از خود اختياری ندارد...به اميد فردای روشن برای من تو و تمام مردم دنيا

ذهن سيال

آقای مميزی عزيز، سلام، ممنونم که به وبلاگ من سر می‌زنيد. ماموريتی که به من داديد (ارمنستان) رو فراموش نکرده‌ام، ولی چند روزی که آنجا گذراندم برای چنين تحقيقی بسيار کوتاه بود! و فقط می‌تونم به توصيف وضع ظاهر اونجا بپردازم که در وبلاگم می‌نويسم.