آشنائی با واژه های سياسی

پراگماتيسم/واقع گرائی/عمل نه گفتار/پراگماتيسم به آزمون درستی ايده ئولوژيها از طريق بررسی نتايج آنها میپردازد و ميگويد که معنای انديشه ها در نتايج آنها نهفته است . اين فلسفه در پی يافتن حقيقت محض نيست و از علوم نظری که آثار و نتايج عينی و ملموس و قابل اجراء نداشته باشند پرهيز ميکند . ويليام جيمز پايه گذار و جان ديوئی مشهور ترين فيلسوف پراگماتيست جهان هستند جان ديوئی ميگويد :به منظور توزيع منصفانه تر کالاهای توليد شده در جامعه از ميان بردن توازن قدرت ميان افراد ضعيف و شرکتهای قوی و برطرف کردن ناملايماتی چون شرايط غير انسانی کاربايد بر نيروهای اقتصادی نظارت اجتماعی بيشتر صورت گيرد .همچنين ديوئی برترين هدف دموکراسی را فراهم ساختن پهترين آموزش و پرورش ممکن برای شهروندان ميداند.

 

/ 7 نظر / 4 بازدید
kambiz

سلام وب لاگ قشنگی دارین. در کارتو موفق باشین......................

omid

با سلام اين تفکر که بر اصل سودمداری برپا شده بحمدالله در کشور ما کاملا نمود عينی پيدا کرده و اگر در سلام احوالپرسی هم منفعت شخصی وجود نداشته باشد از آن دريغ می کنيم.و وجه عملگرايی آن مغفول مانده است.

علی

سلام بر شما دوست عزيز همچون گذشته هديه ای از آگاهی در گذر از باغ سبز انديشه تان بيادگار بردم اميد که مواره موفقيت و سلامت قريت لحظه لحظه ايامتان باشد.........اين روزها اسفنديار تبليغ لنز مي کند و ......... دهقان توس............ به برگه هاي جريمه نگاه مي کند و ........ محمود غزنوي........... با بنزي سياه مي گذرد ........ از چراغ قرمز........... اگر دماوندي که قصه از آنجا آغاز شد ............ همين دماوند است.......... پس رستم کجاست ؟........... گرد آفريد کو ؟............. من که در اين خيابان ها ............. جز سودابه هيچ نمي بينم ........... ـ آقا لطفا فندک تان .......... مي خواهم پر سيمرغ را آتش بزنم ..........تا دیداری دیگر بدرود

محمد سجاد

اين ترجمه های اشتباه از مفاهيم عصر جديد داره بيداد می کنه.ملکيان هم لاتينش رو به کار می بره.بشيريه هم تا حدودی.ولی يه نکته:هر وقت خواستيم تفسير شرقی از اين مفاهيم ارائه بديم خراب کرديم.اصلا گفتمانش رو عوض کرديم.

ایران امروز

سلام هرمز جان خوب و خوش باشی. دانش نامه سياسی را کم کم تکميل می کنی!

North Star

شاید بتوان گفت این دیدگاه در مقایسه با دگر ایدئولژی ها چنین می گوید : تفاوت حرف تا عمل ! يا حرف تا واقعيت ... .

zita

سلام.اول اينکه از آن شعر در کامنت خيلی خوشم اومد و من فتوی ميدهم که در باره بوسه هم درست است و بلکه درستر است.در مورد ديويی٫بسيار شايسته گفته است.اگر آگاهی جمعی زياد شود٫بسياری از مشکل ها کم ميشود.