آشنائی با واژه های سياسی

جامعه باز/ جامعه پویا / جامعه سعادتمند/<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

اصطلاحا به جوامعی گفته میشودکه در آن اعضای طبقات گوناگون میتوانند بدون برخورد با موانع سنتی یا قانونی به طبقه بالاتر و به ویژه به طبقه حاکمه راه یابند. در یک جامعه باز اصلی ترین وظیفه دولت ، تشخیص و حمایت از مصلحت جامعه ( نه نظام) و احترام به حقوق مردم و حفاظت از سعادت آنها و نه صرفا تحکیم موقعیت زمامداران است . پوپر میگوید : چون دیکتاتوری از دید اخلاقی غلط است فقط در یک جامعه باز میتوان دولت را بی خونریزی خلع نمود، ما نمیتوانیم بدون خونریزی از شر حکومت دیکتاتوری خلاص شویم و معمولا حتی با خونریزی هم نمیتوانیم ، دیکتاتوریهای امروز خیلی نیرومند هستند.

 

/ 6 نظر / 4 بازدید
رضا

سلام دوست عزيز /ماه صفرهم که تمام شد/سالی خوب وپر بار همراه با سلامتی داشته باشيد/ياعل

1001روزنه

جناب آقای مميزی سال نو وبهاريتون مبارک باشه:)

دختر شرقی

سلام استاد. از عبارتهای کلیشه ای خوشم نمی آید برای تبریک و شادباش! چرا که به گمانم برایشان دوست و آشنا و غریبه تفاوتی ندارد! اینها را گفتم که بدانید اگر آمده ام که بگویم، سالی سرشار از ایمان و شادکامی را برای یک دوست از "دوست" خواهانم، خواسته ای از جنس خواسته یک دوست برای دوستی بزرگ است. آقای ممیزی گرامی. همراه با بهار جاری در رگهای هستی، سالی سرشار از ایمان و شادکامی برایتان از "دوست" خواهانم و صمیمانه امیدوارم که روشنای ایمان و امید این روزها، پشتوانه شادی و امید روزهای در پیش رویتان باشد. پاینده باشید و چون همیشه استوار.

zita

سلام.شايد به همه دليل ميتوان آمريکا را مهد آزادی ناميد٫جايی که يک هنرمند٫اتريشی ميتواند به فرمانداری برسد٫.در نيمی از کشورهای دنيا٫نيمی از مردم خود آن کشور نميتوانند تنها به سفر بروند٫چون آقاشون٫حالا شوهر٫پدر و از همه دردناکتر در نبود همسر٫فامیل همسر بايد اجازه بدهد.جايی که اختيار فرزندی را که من ۹ ماه حمل کرده ام در صورت فوت همسرم با پدر همسرم باشد٫حتا اسم آزادی را بر زبان آوردن٫خوش بينی يا ساده لوحی است.

♪ سياست جعلي- - -!

اين عنوان نوشته شما بيشتر به درد تبليغات مشابه پفکهای نمکی اشی مشی و مینو میخوره!.... - - - یکمی منصف باشید!... کجا سعادت؟... فرانسه رو نمونه بگیرین!... عجب بدون خونریزی این جامعه باز داره کارهاشو پیش میبره!.... ضمنا مصلحت حفظ يه پارچ بالاتر از حفظ ليوان هست!... پارچ بشکنه ديگه ليوانی پر نميشه!.... اما ليوان بشکنه.. باز ميشه از تنگ آب خورد... - - - نوشته ها بو داره... ضمنا هیچ کجای دنیا قوانین رو جزو موانع نميدونن که شما با پيشوند سنتی اونو تلويحا به زمينه های فکری ديگران ميچسبانيد!... نوشته های بودار ... بو گير ميخواد!