وضعیت حقوق بشر در ایران

حقوق بشر بان کی‌‌مون: روحانی آزادی‌ها‌ در ایران‌ را افزایش نداده است

دبیر کل سازمان ملل دولت حسن روحانی را در اجرای وعده‌های خود برای افزایش آزادی‌ها‌ در ایران ناکارآمد خواند. بان کی‌‌مون همچنین از افزایش قابل‌توجه شمار اعدام‌ها در ایران پس از روی کار آمدن دولت روحانی به شدت انتقاد کرد.

بان کی‌‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، در گزارشی که سه‌شنبه (۱۱ مارس/ ۲۰ اسفند) به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه کرد‌، از ناکارآمد بودن دولت حسن روحانی در گسترش آزادی‌ها در ایران انتقاد کرد.

او خاطر نشان کرد که دولت جدید ایران، علی‌رغم وعده‌های حسن روحانی در کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری و نیز پس از پیروزی در انتخابات، برای گسترش آزادی‌ها در ایران "هیچ بهبود قابل توجهی در ارتقا و حفاظت از حق آزادی بیان و عقیده انجام نداده است."

دبیرکل سازمان ملل تصریح کرد: «رسانه‌های ایران اعم از چاپی و اینترنتی همچنان با محدودیت‌ و در مواردی با توقیف مواجه هستند.» او اضافه کرد که در ایران هنوز افراد به دلیل ابراز نظر یا بیان عقیده‌ای مخالف حکومت، بازداشت و محاکمه می‌شوند.

درخواست برای آزادی فوری موسوی و کروبی

بان‌کی‌مون در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل از آزادی حدود ۸۰ زندانی سیاسی، از جمله نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق زنان و همچنین بازگشت تعدادی از دانشجویان (ستاره‌دار) و استادان دانشگاه به تحصیل و کار پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی استقبال کرد.

/ 0 نظر / 14 بازدید