مقالات سياسي و اجتماعي
صفحه نخست   ::   آرشيو  ::   تماس با من   
 
متحد شویم

متحد شویم

 

در جهان پیچیده و درهم تنیده قرن بیست ویکم که همه ملتها در صدد دوستیابی و اتکاء به یکدیگر گامهائی بزرگ برمیدارند تا از پیشروان قرن بیستم بیش از این عقب نمانند، ملت ایران و بقیه ملل منطقه به معنای حقیقی کلمه، مللی تنها هستیم و قوم و ملتی که تنها است ،هرگز نمیتواند به معنای واقعی قدرتمند باشد . من نظم نوینی را پیشنهاد میکنم، نظمی نوین که به واسطه آن ملل خویشاوند این منطقه متحد خواهند شد و همه اختلافات را دوستانه و صمیمانه حل خواهیم نمود و به اتفاق هم کار و زندگی خواهیم کرد . قدرتمند خواهیم شد اگر در نبرد زندگی متحد باشیم ، ثروتمند خواهیم شد اگر با اعتماد به یکدیگر موانع وسیع موجود یعنی مرزهای زمینی، دریائی و هوائی را محو کنیم  در این صورت آینده ایران بشکل دیگری رقم خواهد خورد ، شاید تاریخ بخش بزرگی از جهان نیز تغییر کند .اگر ما ارتشهایمان را یک پارچه کنیم ، اگر قوای مقننه ، مجریه و قضائیه یکسان بیافرینیم ملت جدید و یکپارچه و متحدی پدید خواهیم آورد که در آن زنان و مردان آزاد باشند زیرا زنان و مردان بسیاری در این منطقه زندگی میکنند که قابلیت عظمت و بزرگی و آزادی را دارند .این مردان و زنان منطقه وقتی از قفقاز تا تاجیکستان متحد شوند از اتحاد خود قدرت و ثروت بدست خواهند آورد و سرانجام یکی از قدرتمند ترین و ثروتمند ترین ملل متحد جهان تشکیل خواهد شد .


نقد و نظر () | ۱۳٩٢/٧/٢٧ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

ایران و آمریکا

با مذاکرات اتمی ایران و ۱+۵ در ژنو

دور تازه گفت‌وگوها میان نمایندگان ایران و گروه ۱+۵، شامل پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان، در ژنو برگزار می‌شود.

رفسنجانی: اگر افراطیون اجازه ارتباط با دنیا را ندهند به جایی نمی رسیم

اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر نقش سیاست خارجی در وضعیت موجود اقتصادی ایران گفت که اگر "افراطی ها" اجازه ارتباط با دنیا را ندهند، کشور به جایی نمی رسد.

چرا آمریکا در ذهن آیت‌الله خامنه‌ای چنین تصویری دارد؟

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران احتمالا نزد بسیاری از رهبران جهان، آمریکا ستیزترین شخصیت یک کشور اسلامی است، اما به نظر می‌رسد که بدبینی او به آمریکا بر اساس ریشه‌هایی تاریخی است و برخلاف تصور عمومی، ایدئولوژی بر عملگرایی او غلبه ندارد.


نقد و نظر () | ۱۳٩٢/٧/٢٤ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

دریاچه هامون

دریاچه هامون، سومین دریاچه بزرگ ایران پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه، در پی خشکسالی و عدم اختصاص حقابه آن توسط افغانستان هم اکنون کاملا خشک شده و بنا به گزارش‌ها، اثری از حیات در آن دیده نمی‌شود.

در پی انتشار گزارش‌های مختلف در مورد خشک شدن هامون، اعضای فراکسیونی که برای احیای دریاچه هامون در مجلس ایران تشکیل شده است، در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری، خواستار تشکیل کارگروه ملی در راستای احیای این دریاچه شدند.

سیدباقرحسینی، نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند و هامون و از اعضای این فراکسیون ضمن ابراز نگرانی در خصوص خشک شدن این دریاچه گفت که "مشکل هامون بسیار حادتر از دریاچه ارومیه است و اولویت امنیتی دارد". به گفته او، به دلیل توفان‌های شن و خشک شدن دریاچه، شرایط زندگی برای ساکنان حاشیه این دریاچه بسیار مشکل شده و حیات بسیاری از گونه‌های جانوری به خطر افتاده است.

آقای حسینی همچنین با اشاره به طوفان های شن در منطقه و مشکلاتی که برای روستائیان فراهم کرده ،گفت: "آسم و بیماری‌های ریوی در این روستاها بسیار زیاد شده و ساکنان این روستاها را مجبور به کوچ کرده چرا که امکان درمان آنان نیز به درستی در روستا وجود ندارد."

علی محمد شاعری، قائم مقام سازمان محیط زیست نیز اخیرا گفته: "از طریق وزارت امور خارجه پیگیر دریافت حقابه رود هیرمند برای دریاچه هامون از افغانستان هستیم."

دریاچه هامون بیش از یک دهه است که با مشکل روبرو بوده و مشکلات این دریاچه تا به حال باعث مدفون شدن بسیاری از روستا‌های مرزی شده است.

این دریاچه برای بسیاری از اهالی منطقه که شغل آنها دامداری و ماهی گیری بود، نیز اهمیت حیاتی داشت، بر اساس آمار، سالانه ۱۲ هزارتن ماهی از دریاچه هامون صید می‌شد.

براساس گزارش مهر، دریاچه هامون تا کمتر از دو دهه قبل هر ساله پذیرای بیش از ۱ میلیون پرنده مهاجر بود. با نابودی هامون ۱۵ هزار صیاد بیکار شدند و زنانی که با بهره گیری از نی‌های دریاچه به تولید صنایع دستی اشتغال داشتند منبع درآمد خود را از دست دادند، دامداران سیستانی مهاجرت کردند و ۸۰۰ روستا تحت تاثیر هجوم شن های روان دریاچه قرار گرفته است.

نامه به خانم ابتکار

این مسئله باعث شد که گروهی از شهروندان ساکن منطقه با انتشار نامه‌ای سرگشاده به معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست خواستار دیدار وی از هامون شوند.

در بخشی از این نامه آمده است: "خبر ارائه لایحه حفاظت از تالابهای کشور از جمله دریاچه هامون در کنار تالاب های هورالعظیم، بختگان، پریشان و میقان آنهم در آینده، اگرچه مسرت بخش است، اما متاسفانه برای هامون بمثابه نوشدارو بعد از مرگ سهراب می باشد."

امضا کنندگان این نامه همچنین نوشته اند که "نابودی هامون قتلی بود تدریجی که حتی قبل از دولت اصلاحات آغاز شد و در طی ٨ سال گذشته شتابی مرگبار یافت. قتلی که مسببین اصلی آن دولت افغانستان و نهادهای مختلف دولت ایران از جمله سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت خارجه، وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی در کنار عوامل تغییر اقلیم و خشکسالی هستند."

 

این دریاچه شامل سه حوضچه بزرگ به نامهای هامون پوزک، هامون صابری و هامون هیرمند می باشد، منبع اصلی تامین آب دریاچه هامون رودخانه هیرمند است که از افغانستان به ایران وارد می‌شود و براساس قرارداد بین ایران افغانستان قرار بوده که افغانستان هر ساله مقدار مشخصی حقابه به ایران بدهد، اما به گفته کارشناسان این کشور چندین سال است که از این امر سرباز زده است.

براساس گزارش کمیسیون دلتا (متشکل از کارشناسان ۳ کشور کانادا، آمریکا و شیلی که روی رودخانه هیرمند کار کارشناسی انجام دادند) و قرارداد ۱۳۵۱ میان دولت های ایران و افغانستان قرار شد ۲۶ متر مکعب آب در هر ثانیه در رودخانه هیرمند برای هامون آزاد شود.

احمد علی کیخا، معاون محیط طبیعی و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست ایران در گفت‌وگو با روزنامه بهار گفته است که خشکسالی هامون به دو دلیل اتفاق افتاده: "یکی دخالت بشر در خاک و سدسازی‌ها و پروژه‌های انحراف آب در افغانستان و دیگری هم تغییرات آب و هوایی که خیلی موثر بوده و هست. همه این اتفاقات، در دشت سیستان، بی‌تاثیر نبود. البته در داخل ایران هم شاهد بعضی موارد بودیم که نابودی هامون را شدت بخشید که مهم‌ترین آن، عدم مدیریت صحیح منابع آب و عدم لایروبی نهرهای مختوم به دریاچه هامون است. درواقع بسیاری از رودخانه‌هایی که از هیرمند منشعب می‌شد و به هامون ختم می‌شد، گرفتار فرسایش شدند و رسوب گرفتند. البته در چند سال گذشته، تلاش زیادی در این زمینه انجام شد. بخش‌هایی لایروبی شد و بخش‌هایی هم نشد. اکنون با مشورت‌هایی که صورت گرفته، لایروبی بهینه خاک در دستور کار قرار گرفته است، به‌طوری که خاک برداشته شده، در جایی ریخته نشود که دوباره، با باد، بازگردد."

بر اساس آمار سازمان محیط زیست حدود ‌هزار تالاب در ایران وجود دارد که ۲۵۰ مورد آن به‌طور رسمی به ثبت رسیده است. از این تعداد، ۸۰ تالاب حائز اهمیت ویژه هستند و ۲۵ تالاب در معرض خطر قرار دارد.

آقای کیخا در خصوص بودجه مورد نیاز برای هامون گفته است: "ما توانستیم باتوجه به وضعیت هامون، حدود یک ‌میلیارد تومان اعتبار را برای هامون به تصویب برسانیم. هرچند بخشی از تلاش ما باید برای دریافت حقابه هامون، صرف شود."

وسعت کل هامون‌ بزرگترین دریاچه شیرین در زمان پرآبی ۵۶۶۰ کیلومتر مربع بوده است که از این مقدار ۳۸۲۰ کیلومتر مربع در خاک ایران است.


نقد و نظر () | ۱۳٩٢/٧/۱٧ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

در مجمع عمومی سازمان ملل اوباما گفت :

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در شصت و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در مورد رفع اختلافات با ایران محتاطانه ابراز خوشبینی کرد.

ترجمه بخشی از سخنان آقای اوباما که در مورد ایران بود به این شرح است:

"ایالات متحده و ایران از انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ تا کنون از هم دور بوده اند. این بی اعتمادی ریشه های عمیقی دارد. ایرانی ها از قدیم در مورد تاریخ دخالت های آمریکا در امور خود و نقش آمریکا در سرنگونی دولت (مصدق) در دوران جنگ سرد شکایت داشته اند.

از سوی دیگر، آمریکایی ها شاهد بوده اند که حکومت ایران آمریکا را دشمن خوانده است و مستقیما، یا با واسطه، آمریکایی ها را گروگان گرفته است، سربازان و غیرنظامیان آمریکایی را کشته است و همپیمان ما، اسرائیل را به نابودی تهدید کرده است.

گمان نمی کنم این تاریخ دشوار یک شبه قابل ترمیم باشد. تردیدها عمیق است. اما معتقدم که اگر بتوانیم مسئله برنامه اتمی ایران را حل کنیم، قدمی مهم در راهی طولانی به سوی روابطی متفاوت و مبتنی بر منافع و احترام متقابل برداشته ایم.

از وقتی به قدرت رسیدم، با فرستادن نامه به رهبر ایران و اخیرا به رئیس جمهور روحانی، اعلام کرده ام که آمریکا ترجیح می دهد که نگرانی هایش در مورد برنامه اتمی ایران را به صورت صلح آمیز برطرف کند، اما در عین حال ما مصمم هستیم که جلوی دست یابی آنها به سلاح اتمی را بگیریم. ما به دنبال تغییر حکومت در ایران نیستیم و حق مردم ایران برای دست یابی به انرژی اتمی صلح آمیز را به رسمیت می شناسیم. در عوض اصرار داریم که دولت ایران به مسئولیت های خود در قبال معاهده منع گسترش سلاح های اتمی و قطعنامه های سازمان ملل عمل کند.

رهبر ایران فتوایی علیه توسعه سلاح اتمی صادر کرده و رئیس جمهور روحانی هم اخیرا تصریح کرده است که جمهوری اسلامی هرگز سلاح اتمی تولید نخواهد کرد.

ایراد این اظهارات توسط مقامات دو کشور می بایست زمینه را برای توافقی معنادار فراهم کند. قاعدتا باید بتوانیم به راه حلی دست پیدا کنیم که حق مردم ایران را در نظر بگیرد و در عین حال به جهان اطمینان دهد که برنامه ایران صلح آمیز است.

اظهارات آشتی جویانه برای اینکه به نتیجه برسد، باید با اعمال شفاف و ملموس همراه شود. هر چه باشد، این رفتارهای دولت ایران بود که کار را به تحریم های همه جانبه فعلی کشاند. این موضوع تنها بین آمریکا و ایران نیست، دنیا در گذشته شاهد بوده است که ایران از زیر بار مسئولیت هایش شانه خالی کرده و می خواهد اطمینان یابد که این کشور در آینده به الزامات پایبند خواهد بود.

ما از اینکه مردم ایران به رئیس جمهور روحانی مسئولیت داده اند که روشی معتدلتر در پیش بگیرد خوشنودیم. با توجه به اینکه رئیس جمهور روحانی به رسیدن به توافق متعهد شده است، از جان کری (وزیر امور خارجه آمریکا) می خواهم که با همکاری نزدیک اتحادیه اروپا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین، تلاش برای رسیدن به توافق را با دولت ایران پیگیری کند. در این مسیر ممکن است موانع بزرگی پیدا شود، اما اعتقاد جدی دارم که مسیر دیپلماتیک حتما باید آزموده شود. وضعیت فعلی فقط به انزوای بیشتر ایران منجر می شود، اما در مقابل، تعهد صادقانه ایران به پیمودن مسیری متفاوت برای منطقه و دنیا خوب خواهد بود و به مردم ایران کمک خواهد کرد که ظرفیتهای فوق العاده خود را در تجارت، فرهنگ، علم و آموزش محقق کنند."


نقد و نظر () | ۱۳٩٢/٧/٤ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته