مقالات سياسي و اجتماعي
صفحه نخست   ::   آرشيو  ::   تماس با من   
 
مسلمین راضی - مسلمین ناراضی

مسلمین در این مناطق ناراضیند
آنها در غزه ناراضیند
در مصر ناراضیند
در لیبی ناراضیند
در مراکش ناراضیند
در ایران ناراضیند
در عراق ناراضیند
در یمن ناراضیند
در پاکستان ناراضیند
در افغانستان ناراضیند
در سوریه ناراضیند 
در لبنان ناراضیند
 
پس کجا راضیند؟
در استرالیا راضیند
در کانادا راضیند
در انگلیس راضیند
در ایتالیا راضیند
در فرانسه راضیند
در آلمان راضیند
در سوید راضیند
در نروژ راضیند
در دانمارک راضیند
 در آمریکا راضیند
در هلند راضیند
 
در واقع آنها در تمام کشور هاییکه مسلمان نیستند راضیند و در تمام کشور های مسلمان ناراضی
 
و آنها چه کسی را برای عدم رضایت خود مقصر می دانند؟
اسلام؟ نه
رهبرانشان؟ نه
خودشان؟ نه
 
آنها کشور هایی را که در آنجا راضیند مقصر می دانندو می خواهند آن کشور ها را تغییر داده شبیه کشور ی بکنند که در آنجا ناراضی بودند


نقد و نظر () | ۱۳٩۱/۸/۳٠ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

دفاع از حقوق زنان

 
بدون حضور و مشارکت فعال زنان ،هرگز نه مردمسالاری معنا و مفهومی پیدا میکند و نه توسعه و یا عدالت اجتماعی بجائی میرسد زیرا در جوامع مرد سالار این توان و قدرت فیزیکی است که حرف آخر را میزندنه بحث و گفتگو و ظرافت اندیشه که بسیار بیش از مردان ، متعلق به عرصه های زنانه است .زنان در کشورهای دموکراتیک در ایجاد ساختارهای اجتماعی و مدنی نقش مهمی دارند زیرا خود را اسیر مناسبات تبعیض آمیز و غالبا خشن مردانه ندیده و میتوانند با امنیت خاطر به ایفای نقش انسانی خود بپردازند .بر عکس در جوامع اقتدار گرا که مناسبات اجتماعی حاکم ،زنان را شکننده و آسیب پذیر ساخته نه فقط نیمی از افراد جامعه یعنی زنان را به حاشیه میراند که امنیت مردان نیز متعاقبا تهدید شده و عملا شاهدیم که استبداد براحتی جایگزین مردمسالاری شده است .
در تاریخ ایران از دیر باز زنان به ایفای نقش پرداخته اند .نقش زنان در انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی بر کسی پوشیده نیست لیکن با همه جانفشانیهائی که بخرج داده اند هنوز در بسیاری زمینه ها از حقوق برابر با مردان محرومند . مثلا با وجودیکه طبق آمارتا 62% قبول شدگان کنکور دختران هستند اما هنوز حق ا نجام بسیاری از مشاغل فکری نظیر قضاوت ، ریاست جمهوری، رهبری و اجتهاد را ندارند.تا زمان حکومت ملی دکتر محمدمصدق ،زنان ایران حتی حق رای دادن و شرکت در انتخابات را نداشتند ،اصلاح قانون انتخابات بدلیل مخالفت آیت الله بروجردی در قم وآیت الله بهبهانی در تهران با اعطای حق رای به زنان مورد بحث و جدلهای بسیار قرار گرفت و با وجودیکه لایحه آن از سوی دکتر مصدق تهیه شده بود اما بجائی نرسید ولی زنده یاد دکتر مصدق از پای ننشست و در قانون انتخابات انجمنهای شهر با حذف لغت(رجال) دشمنی پایدار و هنوز فراموش نشده برخی حوزه های علمیه را بجان خرید و حتی کسانی مدعی شدند که او (مسلم ) نیست .
بنام اسلام ، حقوق و امکاناتی را که خود اسلام به زن داده است از وی باز گرفته اند و بقول زنده یاد دکتر شریعتی نقش اجتماعی او را در حد یک ماشین رختشوئی و ارزش انسانی اش را در شکل مادر بچه ها پائین آورده اند .حال آنکه در اسلام زن میتواند بی دخالت شوهر تجارت کند کار کند و در کار تولیدی مستقلا سرمایه اش را بکار اندازد و استقلال کامل داشته باشد .
با عنایت به مطالب فوق اینک که خوشبختانه کنوانسیون جهانی رفع تبعیض از زنان پس از تائید هیات دولت آقای خاتمی به تصویب نمایندگان محترم مجلس نیز رسیده ،وقت آنست تا با بسیج تمامی زنان کشوربرای دفاع از حقوق خویش از شدت مخاطراتیکه به ویژه از ناحیه قشریون قم ،مفاد مترقی این قانون را تهدید میکند ضمن اخذ مجوز برای برگذاری تظاهراتی در تهران و شهرستانها همه احزاب و نهاد های مدافع حقوق زن را بیاری طلبید ه و از حقوق شناخته شده خویش دفاع نمائیم.
باید دانست شورای نگهبان به همان اندازه که برای تصویب قوانین منتج به اعمالی نظیر کودک آزاری ،مخالفت با حقوق بشر،سنگسار،نظارت استصوابی و یا شکنجه وقطع عضو بدن انسانها حریص و مشتاق است ،از عدالت و برابری وآزادی به مفهوم متعارف و شناخته شده ان بیمناک و منفعل و گریزان است و اگر فعالیت خود را به سرعت گسترش ندهیم این قانون نیز به سرنوشت سایر قوانین مترقی دچار خواهد شد.

کارشناس ارشد مدیریت - هرمز ممیزی


نقد و نظر () | ۱۳٩۱/۸/۳٠ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

با درود بر نوبسنده ناشناس این ایمیل

 

 دست و پا زدن و فریاد زدن همیشه نشانه بیداری نیست گاهی نشانه خواب بودن، کابوس دیدن و هذیان گفتنه. ما ایرانی ها دیگه کاملا تبدیل شدیم به ملت زنده باد مرده باد !

ما وطن نداریم مگر اینکه کسی به کوروش توهین می کنه، یا اسم خلیج فارس رو عوض کنه یا آثارباستانی در حال نابود شدن باشن یا فیلم 300 ساخته باشه.

ما دین نداریم مگر اینکه یکی یه جایی کاریکاتور پیامبر رو بکشه، یا بخوان قرآن بسوزونن، یا تو حرم و اماکن مقدس بمب بذارن

یه روز مهران مدیری میشه قهرمان ملی و همه برای قهوه تلخش سینه چاک می کنن، فردا میشه مزدور حکومتی، یه روز حیثیت افتخاری رو میبریم یه روز لیلا اوتادی میشه فاحشه، یه روز فوتبالیست ها دست بند سبز می بندن میشن افتخار ملی یه روز میرن با احمدی نژاد فوتبال بازی می کنن فحش شون میدیم، قبل از هر سری اخراجی ها میگیم ما فیلم این چماق به دست رو نمی خریم اما باز هم میشه پر فروش ترین فیلم سینما، یه روز میگن

می خوان موسوی و کروبی رو بگیرن همه فیس بوک و دنیای مجازی و حقیقی میشه لینک و مطلب….، 

خیلی از حرف ها رو نمیشه زد فقط سربسته میگم ما همه از ظلم وستمی که بر ما رفته و میره بیقرار و بی تابیم، موج شدیم و عده ای هم از هر قشری، سیاستمدار و هنرمند و ورزشکار و… خوب بلدن از این موج ما سواری بگیرن پشتک وارو بزنن و حالشو ببرن یکی نیست داد بزنه :

گشت ارشاد از وقتی شروع شد که ما به خواهرامون گیر دادیم!

دیکتاتوری وقتی پا گرفت که به همسران مون و فرزندان مون زور گفتیم!

تقلب توی انتخابات از جایی آغاز شد که همه با برگه های توی جیب مون رفتیم سر جلسه امتحان!

دروغ از اونجا شروع شد هر کدوم توی هر شغل و هر جایی که هستیم واسه کوچکترین منفعت بزرگ ترین دروغ ها رو گفتیم !

پرونده سازی ازاونجا پا گرفت که هر دفعه سه نفر از ما دورهم جمع شد پشت سر سه نفر دیگه حرف زدیم و تهمت زدیم و غیبت کردیم

سانسور از جایی شروع شد که توی فامیل و دوست و آشنا تحمل کسی که مثل خودمون نباشه رو نداشتیم

ما کمی متوهم شدیم…. همه 70 و چند میلیون این مملکت مثل ما نیستن که از صبح تا شب خبر و گزارش سیاسی می خونیم و می دونیم آخرین باری که فلان زندانی سیاسی با خانوادش حرف زده چه روزی بوده !

و دقیقه به دقیقه می دونیم تو این مملکت چه خبره! کی چی میگه و کی کجا میره !

چند نفر از اطرافیانتون می شناسید که اصلا نمی دونن نوری زاد و توکلی وزید آبادی و ستوده و... کی هستن؟! چند نفر رو می شناسین که به جای کسب آگاهی کردن نشستن “پای فارسی وان” و “من و تو” الیسا کجاست و بفرمایید شام می بینن؟!

مهر، 13 آبان، 16 آذر، عاشورا، هدفمندکردن یارانه ها … واسه هرکدوم از اینا هفته قبلش قرار بود این مملکت به هم بریزه اما کسی صداش درنیومد! من هم میدونم که نمیشه! اما انقدر با تبلیغات ساده لوحانه خودمون رو مسخره و مضحکه نکنیم !

چند نفر از خانواده، دوستان، همکاران آشنایان خودتون می شناسید که از صبح تا شب میگن: “اینا همه دستشون تو یه کاسه است آخرش هیچی نمیشه، اینا همش بازیه، بزار زندگی مون رو کنیم، و حتی گاهی همین حساسیت های ما به امور سیاسی مملکت رو مسخره هم می کنن

بیاین قبول کنیم اگه حتا30 میلیون از این جمعیت هم شور و شعور کافی رو داشت این وضعیت اینجوری نبود

ملتی که بنزین لیتری 700 بخرن لیتری 1000 تومن هم می خرن! ملتی که قیمت خودشو ندونه هر چیزی رو با هر قیمتی میخره مگه این بولیوی نبود که یارانه سوخت رو برداشت بعد بااعتراض مردم دوباره برگردوند

ملتی که سه روز نمی تونه جلو شکمش رو بگیره و نره در نونوایی بربری و لواش بخره رو چه به آزادی و دموکراسی؟! در عوض واسه زندانی هایی که توی زندان اعتصاب غذا می کنن کمپین راه میندازن و پتیشن امضا می کنن

مگه اون بازار نبود که اعتصاب کرد و به خواسته اش رسید؟!

یه نگاه به مباحثه هایی که تو همین فیس بوک یا بقیه شبکه های اجتماعی و فضاهای مجازی اتفاق میفته بندازین، ببینید ملت سر هر اختلاف عقیده ای چه جوری به هم توهین میکنن و تهمت می زنن! فردا در یک فضای باز اینجوری می خوایم کنار هم زندگی کنیم؟!

من خسته ام از این همه شعار مرده باد زنده باد، هر کی زنده باشه و هر کی مرده باشه من می خوام تا زنده هستم زندگی کنم !

به جای بازی خوردن می خوام بازی کنم، فقط هم نقش خودم رو، زندگی خودم رو و نه چیز دیگه !

بزرگترین کاری هم که برای وطنم می تونم انجام بدم اینه که دروغ نگم،تهمت نزنم ،تقلب نکنم،زور نگم، تحمل مخالفم رو داشته باشم، آگاه باشم وآگاهی بدم و اینا رو به هم نسل های خودم و نسل بعدی هم منتقل کنم

من یقین دارم این اوضاع، نمی تونه اوضاع مملکتی باشه که 70 میلیون انسانی که دروغ نمیگن، تهمت نمیزنن، تقلب نمی کنن و زور نمیگن، توش زندگی کنن

 

 


نقد و نظر () | ۱۳٩۱/۸/٢٦ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

گوناگونی رفتار طبقات اجتماعی

گوناگونی رفتارِ طبقات اجتماعی

 

طبقه اول یا حاکمه معمولا نیازی به کار ندارد و کار را به منظور حفظ موقعیت اجتماعی خویش انجام میدهد ، مالکین بزرگ ، ربا خواران ، سفته بازان ،دلالان ، سهامداران و بورس بازانی که فعالیتشان وسیع و پردرآمد باشد در این رسته قرار دارند . از آنجا که امتیاز معمولا همراه با داشتن ثروت است و محروم بودن از ثروت ، محروم بودن از امتیاز خواهد بود ، دولتها معمولا خواسته های کسانی را اجراء میکنند که بر نظام اقتصادی تسلط دارند و نظام قانونی نقابی است که در پشت آن یک  سود اقتصادی مسلط مزایای قدرت سیاسی را به دست میاورد . دولت در جریان عمل در جستجوی عدالت محض یا سودمندی کل جامعه نیست بلکه به مفهوم کلی بدنبال سود طبقه حاکمه میباشد . از سوی دیگر طبقه حاکمه با توجه به اینکه طبقه متوسط را رقیب بالقوه و آماده ورود به صحنه سیاست میداند اولا با تمام قوا از اشاعه آزادیهای دموکراتیک نظیر تشکیل احزاب و وسائل ارتباط جمعی و نشریات آزاد و مستقل تا آنجا که بتواند جلوگیری مینماید ثانیا با تقسیم تئوریک جامعه به دو طبقه مرفه و فقیر ، مستضعف و مستکبر ، کارگر و سرمایه دار ، عملا طبقه متوسط را نادیده گرفته و سعی جاهلانه ای در حذف فیزیکی و فرهنگی این طبقه با شکوه مینماید گفتنی است که بعضی اوقات حتی انقلابیون دلسوز نیز از فرط علاقه و توجه  به مردم فقیر و درمانده دچار این اشتباه شده و انقلابات بزرگی را به ورطه انحراف ایده ئولوژیک کشانده اند .

تقسیم جامعه به ثروتمندان و تهیدستان همواره اوامر قانونی دولت را به سود ثروتمندان بکار میاندازد بنحویکه گوئی دولت با دو ملت گوناگون سر و کار دارد نه با ملتی واحد . ملتی که به ثروتمند و فقیر تقسیم شده باشد به خانه ای میماند که بر سر خودش خراب شده باشد .

طبقه دوم یا طبقه متوسط از برجسته ترین خصوصیات این طبقه است که برای ادامه زندگی نیاز بکار دارد هرچند محتاج نان شب نیست ولی بیکار نمیتواند باقی بماند و به همین دلیل از طبقه اول تفکیک میشود که نیاز بکار ندارد و کار برای آنها فقط وسیله توسعه نفوذ است . افراد طبقه متوسط به علم ، تکنولوژی و نو آوری علاقمند هستند و چون سرمایه آنها کار است به آزادی نیاز دارند و نسبت به دیکتاتوری کینه میورزند زیرا مستبدین برای تثبیت حکومت با گماردن افراد بی صلاحیت به مقامات بالا در واقع جای آنها را گرفته و کارشان را غصب کرده اند . با رشد طبقه متوسط به نظر میرسد که این طبقه محق ترین طبقه برای در دست گرفتن حکومت است زیرا اولا تمام فعالیتهای اجتماعی ، اقتصادی، سیاسی و نظامی توسط این طبقه انجام میگیرد ثانیا این طبقه که در بسیاری از اجتماعات اکثریت را تشکیل میدهند مایل است که طبقه متوسط رشد یابد لذا طبقه پائین را که در فقر مادیست کمک میکند تا از زندگی متوسط برخوردار شود و به طبقه بالا هم اجازه نمیدهد که بدون کار از زندگی مرفه و  بی دغدغه برخوردار شود ثالثا طبقه ایست سازنده  و مثبت لذا کشور را بسوی آبادانی میبرد و چون طیف طبقه متوسط گسترده است افراد با ارائه هوشمندی و کار بیشتر در بالای طبقه متوسط قرار میگیرند . شخصیت های بزرگ غالبا از طبقه متوسط هستند این طبقه فقط در شرایط آزاد میتواند رشد کند پس به آزادی سیاسی و آزادی مبادلات فرهنگی و آزادی معاملات اقتصادی نیاز دارد و آن را میخواهد . اجزاء تشکیل دهنده این طبقه ، پیشه وران ،کارمندان ،روحانیان،مهندسین ، پزشکان، هنرمندان ،قضات ، وکلای دادگستری ، استادان ، دانشجویان ، شاعران ، نویسندگان ،آموزگاران ، دبیران ، دانش آموزان ، تکنیسینها و باز نشستگان هستند و اگر دقت شود بجز کشاورزان و کارگران ساده تمام کارهای کشور رااین طبقه انجام میدهند . طبقه متوسط معمولا مورد خصومت مستقیم دیکتلاتورها و هدف اول آنها هستند . بعضی از آنها برای مستبدین مزاحمت بسیار ایجاد میکنند و گاه با مقاومتهای خود افسانه سازند .

طبقه سوم کارگران ، کشاورزان و تهیدستان

بدون کمک متقابل بورژواها ( طبقه متوسط ) این طبقه نمیتواند به دموکراسی دست یابد زیرا از سوئی نقش بورژوازی در تکوین و تداوم دموکراسی همواره تعیین کننده بوده و از سوی دیگر کارگران ، کشاورزان و تهیدستان تا بحال در هیچ کشوری به اندازه کافی نیرومند نبوده اند که بدون نیاز به طبقه متوسط به دموکراسی دست یابند البته جنبش های کارگری اصولا جزئی از نظام سرمایه داری بوده و طبقه کارگر با مبارزات خود به طبقه متوسط کمک کرده و این جنبش را یاری رسانده است .

                                                                                      هرمز ممیزی


نقد و نظر () | ۱۳٩۱/۸/٢٢ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

نقش طبقات اجتماعی در فرایند گذار به دموکراسی

 سرمایه داری شرط لازم برای دموکراسی است، اما اصلاحات زیادی باید در آن

 صورت گیرد تا با دموکراسی سازگار گردد ص  106 دائره المعارف دموکراسی

 

1- طبقه حاکم

دموکراسی اساسا تحولی از بالا و ناشی از تنش بین نخبگان حاکم و منازعه و کشمکش میان آنها است که نهایتا با همت طبقه متوسط و کمک محرومان جامعه به آزادی می انجامد . مطالعه تاریخ دموکراسی در اروپا نشان میدهد که برقراری نوعی تخاصم  میان قدرت سلاطین و اشراف زمیندار یعنی فئودالها، مقدمات ظهور دموکراسی فراهم شد ولی در ایران که فاقد طبقه فئودال است و بقولی هرگز فئودال نداشته و تیولداران حکومتی مستاجرین سلاطین بوده اندو خود سلاطین نیز ریشه در ایلات و عشایر مسلح داشته ،نه شهری بودند و نه روستائی ، فقط این طبقه مستقل ونیرومند بورژواهای شهری است که قدرت ایستادگی در برابر استبداد طبقه حاکم را دارد.

2- طبقه متوسط

بورژوازی،طبقه متوسط را گویندکه نه ارباب بوده و نه رعیت، تا بحال انقلاب کبیر فرانسه، انقلاب مشروطه ایران، اعلامیه جهانی حقوق بشر،بنیانگذاری دانشگاههای جدید ، مدرنیته (تمدن جدید) و پست مدرنیزم (فرانوین) را میتوان از جمله مهمترین دستاوردهای همین طبقه دانست .

طی سی و چند سال اخیر طبقه متوسط ایران برغم دستاوردهای علمی، ورزشی و هنری چشمگیر ، همواره از سهمیه منتج به عدالت سیاسی محروم مانده و به ضرب نظارت استصوابی و مهره چینی شورای نگهبان حتی یک نماینده که حقیقتا مدافع حقوق طبقه متوسط شناخته شده باشد در مجلس وجود ندارد ، به این میزان ظلم اکتفا نشده وکلای دادگستری ، زنان ،اساتید دانشگاه، بازاریان ، دانشجویان ،فرهنگیان ، هنرمندان و دراویش بارها و بی جهت به زندان افتاده اند.

اما در کشورهای پیشرفته طبقه متوسط به همه امتیازهای ناشی از تبار پایان داده و بر فرد ، حقوق فرد، و دستاوردهای فرد بعنوان معیاری برای سنجش ارج و اهمیت اجتماعی انسان تکیه شده است. رومن رولان در مقدمه رُمان جان شیفته ،انسان بورژوا را ، آقای خودش توصیف میکند و مینویسد " با شکوه ترین طبقه ایی است که در جهان تا کنون بوجود آمده و آزاد و سربلندو بدون اینکه کسی را استثمار کند و یا استثمار شود در شهرها پا  گرفته و هنر و فرهنگ را اشاعه داده ، در کارگاههای کوچک فناوری کرده ، در شوراهای شهرامور شهر را اداره کرده و الگوی انسان آزاد دوران تمدن طلائی یونان راتداعی میکند . "

3- طبقه کارگران، کشاروزان و تهیدستان

سنگینی بار جامعه بر دوش این طبقه است ولی از مواهب آن محرومند ، این طبقه اکثرا بیسواد و یا کم سوادند و از بهداشت ، مسکن و لباس کافی نیز محروم، از صبح تا شب زحمت میکشند ولی گاه سر بی شام زمین میگذارند، بخش اصلی بیکاران جامعه نیز به این طبقه تعلق دارند . بدون کمک متقابل بورژواها این طبقه نمیتواند به دموکراسی دست یابد زیرا نقش بورژوازی در تکوین و تداوم دموکراسی همواره تعیین کننده بوده و بطور کلی دموکراسی محصول تنشهای درونی رژیم سرمایه داریست. کارگران، کشاورزان وتهیدستان تا بحال در هیچ کشوری به اندازه کافی نیرومند نبوده اندکه بدون نیاز به بورژوازی به دموکراسی دست یابند. جنبش های کارگری نیز همواره خود جزئی از نظام سرمایه داری است . اگر چه جنبش های دموکراسی هنرنمائی طبقه بورژوا است اما فراموش نکنیم طبقه کارگر همواره با مبارزات خود این جنبش را تکمیل کرده و به آن یاری رسانده است.


نقد و نظر () | ۱۳٩۱/۸/٢٠ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

ایران و امریکا

  سایت کلمه روز پنجشنبه از سفر پنهانی علی اکبر ولایتی و حسین طائب به آمریکا خبر داد. کلمه در یادداشت خود نوشت:
خبرهای عجیبی از تحرکات حاکمیت در مراوده با آمریکا به گوش می رسد. گفته می شود که علی اکبر ولایتی مشاور رهبری در امور بین الملل به ایالات متحده سفر کرده و در تلاش برای برقراری باب مذاکره مستقیم بین ایران و آمریکا است. شنیده شده که حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه نیز در این سفر، ولایتی را همراهی می کند. اما این سفر از دید افکار عمومی مخفی نگه داشته شده و رسانه های رسمی حتی اخبار اخیر رسانه های بین المللی درباره مذاکره مستقیم ایران و آمریکا و واکنش های دو طرف به آن را نیز چندان پوشش نداده اند.
کلمه پرسیده است: چرا حاکمیت درباره حضور این افراد در آمریکا و علت آن توضیحی به افکار عمومی نداده است؟ آنها در آمریکا چه می کنند؟
به نوشته ی این سایت، در روزهای اخیر موضوع مذاکرات مخفیانه ایران و آمریکا در برخی رسانه های غربی نیز مطرح شده و از هر دو سو با لحن مردد تکذیب شده است. تکذیب هایی که در واقع بیشتر به نوعی طفره رفتن از بحث می مانند و نه رد اصل موضوع. از این سو، صالحی وزیر امور خارجه گفته که “چیزی به نام مذاکره وجود ندارد” و از آن سو هم سخنگویان کاخ سفید انجام مذاکره را تکذیب کرده اند اما گفته اند که “آماده مذاکره هستیم اما در این باره هنوز زمان بندی و توافقی نشده”؛ آنها بدین ترتیب تلویحا در جریان بودن نوعی زمینه چینی برای مذاکره را هم تایید کرده اند. کار به مناظره های انتخاباتی اوباما و رامنی هم رسیده و رئیس جمهور آمریکا محتوای خبر نیویورک تایمز (به توافق رسیدن ایران و آمریکا برای اصل مذاکره، و موکول شدن آن به بعد از انتخابات آمریکا) را تکذیب کرده اما تصریح کرده که “چنین مذاکراتی را رد نخواهد کرد”؛ موضعی که مورد انتقاد رقیب اوباما قرار گرفته است. اینها همه نشان می دهد که چیزکی در کار است. حال سوال اینجاست که چرا خبر باید از کانال رسانه های آمریکایی مطرح شود و بازی رسانه ای با تایید و تکذیب این خبر در اختیار آنها باشد. آیا همین یک مورد، نشان نمی دهد که هنوز تدبیر دقیق و سنجیده ای پشت تحرکات اخیر برای مراوده با آمریکا نیست و جوانب موضوع برآورد نشده است؟
کلمه در یادداشت خود از پشت پرده و مخفیانه بودن مراودات و مذاکرات ابراز نگرانی کرده و نوشته است: زشت ترین اتفاقی که می تواند بیفتد، این است که حاکمان ایران سرنوشت کشور را به رقابت های انتخاباتی آمریکا گره بزنند. هر تصمیمی درباره ایران فردا، باید در تهران گرفته شود و نه واشنگتن، و توسط مردم ایران و نه ایالات متحد؛ و این ضرورتی است که مسئولیت تامین و تحقق آن با حاکمیت فعلی جمهوری اسلامی است.
کلمه هشدار داده است: در تاریخ ما کم نیست موارد ننگینی که سرنوشت ایران در سرزمین بیگانگان تعیین شده و مردم و در واقع حتی حکومت در تعیین تکلیف خود بی اثر و مسلوب الاختیار بوده اند. آیا برای جمهوری اسلامی مایه کسر شأن نیست که کار را به جایی برساند که دیگری به جای خود ما تصمیم بگیرد؟
در ادامه ی این یادداشت همراهی حسین طائب با علی اکبر ولایتی مورد پرسش قرار گرفته است. کلمه نوشته است: اینکه گفته می شود طائب نیز به همراه ولایتی در آمریکا حضور یافته سوال برانگیز است. طائب فرمانده اطلاعات سپاه و چهره ای روحانی- امنیتی- نظامی است. او در لیست تحریم های ایالات متحده هم قرار دارد و به همین جهت اجازه یافتن او برای ورود به خاک آمریکا سوال برانگیزتر می شود و احتمال یک زد و بند پشت پرده (به چه قیمتی؟ معلوم نیست) را مطرح می کند. چه نیازی هست که چنین فردی در یک تیم دارای ماموریت شبه دیپلماتیک حضور داشته باشد؟
کلمه نوشته است: اگر حاکمیت بنای مذاکره دارد، و می خواهد با حرکت به سمت حل اصل مشکل با آمریکا، راهی برای خروج از بحران بیابد؛ بیش از هر چیز به وفاق در داخل نیاز دارد. وقتی شاهدیم شکاف بین ملت و حاکمیت به شکاف در درون حاکمیت یکدست گسترش یافته و حتی رهبری هم از پس مهار انشقاقات رو به فزونی درون ساختار نظام بر نمی آید؛ واضح است که سرانجامی جز باج دادن در انتظار مذاکرات احتمالی ایران و آمریکا نخواهد بود.


نقد و نظر () | ۱۳٩۱/۸/۸ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

آنچه فرزندانمان باید بدانند

 

آیا میدانید : حذف بخش هخامنش از کتاب درسی تاریخ به تصویب رسید؟

آیا میدانید : فرزندان ما دیگر حتی اسم کوروش کبیر را نمیشناسند؟

آیا میدانید : 29 اکتبر روز جهانی کوروش کبیر است و این روز فقط در تقویم ایران نیست؟

آیا میدانید :  چند سال دیگر ، با نابودی کامل تخت جمشید باید سپاسگذار کشورهایی چون فرانسه باشیم که چندی از تخت جمشید را در موزه های خود حفظ کردند.

آیا میدانید: اولین سیستم استخدام دولتی به صورت لشگری و کشوری به مدت ۴۰سال خدمت و سپس بازنشستگی و گرفتن مستمری دائم را کورش کبیر در ایران پایه گذاری کرد.

آیا میدانید : کمبوجیه فرزند کورش بدلیل کشته شدن ۱۲ ایرانی در مصر و اینکه فرعون مصر به جای عذر خواهی از ایرانیان به دشنام دادن و تمسخر پرداخته بود ، با ۲۵۰ هزار سرباز ایرانی در روز ۴۲ از آغاز بهار ۵۲۵ قبل از میلاد به مصر حمله کرد و کل مصر را تصرف کرد و بدلیل آمدن قحطی در مصر مقداری بسیار زیادی غله وارد مصر کرد . اکنون در مصر یک نقاشی دیواری وجود دارد که کمبوجیه را در حال احترام به خدایان مصر نشان میدهد. او به هیچ وجه دین ایران را به آنان تحمیل نکرد و بی احترامی به آنان ننمود.

آیا میدانید : داریوش کبیر با شور و مشورت تمام بزرگان ایالتهای ایران که در پاسارگاد جمع شده بودند به پادشاهی برگزیده شد و در بهار ۵۲۰ قبل از میلاد تاج شاهنشاهی ایران رابر سر نهاد و برای همین مناسبت ۲ نوع سکه طرح دار با نام داریک ( طلا ) و سیکو ( نقره) را در اختیار مردم قرار داد که بعدها رایج ترین پولهای جهان شد.

آیا میدانید : داریوش کبیر طرح تعلیمات عمومی و سوادآموزی را اجباری و به صورت کاملا رایگان بنیان گذاشت که به موجب آن همه مردم می بایست خواندن و نوشتن بدانند که به همین مناسبت خط آرامی یا فنیقی را جایگزین خط میخی کرد که بعدها خط پهلوی نام گرفت.

آیا میدانید : داریوش در پایئز و زمستان ۵۱۸ - ۵۱۹ قبل از میلاد نقشه ساخت پرسپولیس را طراحی کرد و با الهام گرفتن از اهرام مصر نقشه آن را با کمک چندین تن از معماران مصری بروی کاغذ آورد.

آیا میدانید : کوروش کبیر بعد از تصرف بابل ۲۵ هزار یهودی برده را که در آن شهر بر زیر یوغ بردگی شاه بابل بودند آزاد کرد.

ـ آیا میدانید : داریوش در سال دهم پادشاهی خود شاهراه بزرگ کورش را به اتمام رساند و جاده سراسری آسیا را احداث کرد که از خراسان به مغرب چین میرفت که بعدها جاده ابریشم نام گرفت.

آیا میدانید : اولین بار پرسپولیس به دستور داریوش کبیر به صورت ماکت ساخته شد تا از بزرگترین کاخ آسیا شبیه سازی شده باشد که فقط ماکت کاخ پرسپولیس ۳ سال طول کشید و کل ساخت کاخ ۸۰ سال به طول انجامید.

آیا میدانید : داریوش برای ساخت کاخ پرسپولیس که نمایشگاه هنر آسیا بوده ۲۵ هزار کارگر به صورت ۱۰ ساعت در تابستان و ۸ ساعت در زمستان به کار گماشته بود و به هر استادکار هر ۵ روز یکبار یک سکه طلا ( داریک ) می داده و به هر خانواده از کارگران به غیر از مزد آنها روزانه ۲۵۰ گرم گوشت همراه با روغن - کره - عسل و پنیر میداده است و هر ۱۰ روز یکبار استراحت داشتند.

آیا میدانید : داریوش در هر سال برای ساخت کاخ به کارگران بیش از نیم میلیون طلا مزد می داده است که به گفته مورخان گران ترین کاخ دنیا محسوب میشده . این در حالی است که در همان زمان در مصر کارگران به بیگاری مشغول بوده اند بدون پرداخت مزد که با شلاق نیز همراه بوده است.

آیا میدانید : تقویم کنونی ( ماه ۳۰ روز ) به دستور داریوش پایه گذاری شد و او هیاتی را برای اصلاح تقویم ایران به ریاست دانشمند بابلی "دنی تون" بسیج کرده بود . بر طبق تقویم جدید داریوش روز اول و پانزدهم ماه تعطیل بوده و در طول سال دارای ۵ عید مذهبی و ۳۱ روز تعطیلی رسمی که یکی از آنها نوروز و دیگری سوگ سیاوش بوده است.

آیا میدانید : داریوش پادگان و نظام وظیفه را در ایران پایه گزاری کرد و به مناسبت آن تمام جوانان چه فرزند شاه و چه فرزند وزیر باید به خدمت بروند و تعلیمات نظامی ببینند تا بتوانند از سرزمین پارس دفاع کنند.

آیا میدانید : داریوش برای اولین بار در ایران وزارت راه - وزارت آب - سازمان املاک  -سازمان اطلاعات - سازمان پست و تلگراف ( چاپارخانه ) را بنیان نهاد.

آیا میدانید : اولین راه شوسه و زیر سازی شده در جهان توسط داریوش ساخته شد.

آیا میدانید : داریوش برای جلوگیری از قحطی آب در هندوستان که جزوی از امپراطوری ایران بوده سدی عظیم بروی رود سند بنا نهاد.

آیا میدانید : فیثاغورث که بدلایل مذهبی از کشور خود گریخته بود و به ایران پناه آورده بود توسط داریوش کبیر دارای یک زندگی خوب همراه با مستمری دائم شد.

لطفا در صورت داشتن حس ایران دوستی این متن را برای ایران دوستان بفرستید.


نقد و نظر () | ۱۳٩۱/۸/۸ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته