مقالات سياسي و اجتماعي
صفحه نخست   ::   آرشيو  ::   تماس با من   
 
تغییرات بزرگ

تغییرات بزرگ

وقتی تخم مرغ بوسیله یک نیرو از خارج می شکند، یک زندگی بپایان می رسد.
وقتی تخم مرغ بوسیله نیروئی از داخل می شکند، یک زندگی آغاز می شود.
تغییرات بزرگ همیشه از نیروی داخلی آغاز می شودنقد و نظر () | ۱۳٩٠/۱/۳۱ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

گزارش امروز نیوز

اعتراض دانشجویان به صفار هرندی، با شعار مرگ بر دیکتاتور

دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال، دیروز و در جریان سخنرانی صفار هرندی با سر دادن شعار مرگ بر دیکتاتور و همچنین شعارهایی علیه خود صفار هرندی، به حضور وی در دانشگاه اعتراض کردند.

به گزارش دانشجو نیوز، صفار هرندی که به دعوت بسیج دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال در آن دانشگاه حضور پیدا کرده بود، با حضور گسترده دانشجویان معترض رو به رو شد.

به گفته دانشجویان حاضر در جلسه، صفار هرندی در بدو جلسه توسط سئوال در مورد تقلب در انتخابات ریاست جمهوری به چالش کشیده شد و پس از آن، دانشجویان با سر دادن شعار دادن شعار مرگ بر دیکتاتور و همخوانی سرود یار دبستانی نسبت به حضور معاون فرهنگی فرمانده سپاه در دانشگاه اعتراض کردند.

یاد آور می شود پیش از این هم دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر طوسی در زمان حضور صفار هرندی در آن دانشگاه، با پرتاب لنگه کفش به طرف وی، نسبت به حضور او در دانشگاه اعتراض کرده و خواستار خروج او از دانشگاهشان شده بودند.

در دانشگاه های قزوین و تبریز نیز وقایع مشابهی به هنگام حضور صفار هرندی که سابقه تصدی وزارت ارشاد در دولت اول محمود احمدی نژاد را دارد، رخ داده بود.


نقد و نظر () | ۱۳٩٠/۱/۳٠ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

مهندسی ارزش

مهندسی ارزش برای چاره جوئی نه عیب جوئی

حذف یارانه هاو افزایش نجومی ارقام ثبت شده در قبوض گاز،اکثریت مردم را به

نپرداختن بهای گاز که در توان مصرف کنندگان نیست ترغیب کرده است . توصیه

نگارنده به مقامات مسئول اینست که با کاستن از هزینه های دولتی منطبق با دانش

 " مهندسی ارزش " فیشهای جدید را اصلاح کنند .

در جهان امروز مهندسی ارزش برای تقلیل هزینه ها ی دولتی امری شناخته شده و

رایج است • هدف مهندسی ارزش از میان برداشتن یا اصلاح هر عاملی است که

موجب تحمیل هزینه‏های غیرضروری می‏شود، بی‏آنکه آسیبی به کارکردهای اصلی و

اساسی سیستم وارد آید. دستور کار مهندسی ارزش، بهبود مداوم طراحی و اجرا

است. در آمریکا و کانادا استفاده از متدولوژی ارزش در صنایع عمده، عمومیت داشته و

در طرح‌های عمومی (دولتی) اجباری هستند. مهندسی ارزش در دایره عمران آمریکا

در بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۰ بیش از ۳۵ میلیارد دلار صرفه‌جویی در پی داشته و از

۵۵ میلیارد دلار هزینه اضافی نیز جلوگیری نموده است ( در حدود در آمد نفتی ایران در

همین مدت ) در حالیکه ۸۵ درصد درآمد عربستان ، به عنوان ثروتمندترین کشور عربی

، از فروش نفت حاصل می‌شود، بیش از بیست سال است که مهندسی ارزش را در

دستور کار خود قرار داده است.

اینک با نگاهی به عملکرد نهادهای موازی نظیر نیروی هوائی و دریائی سپاه که در

اصل 150 قانون اساسی مسکوت است بوضوح پی میبریم چه هزینه های سنگینی را

صرف دشمن تراشی و انزوای بیشتر ایران در جهان کرده ایم :

_ گزارش توقیف اسلحه و مهمات به سازمان ملل متحد از سوی نیجریه

_ توقیف دو قایق ایرانی پر از اسلحه توسط نیروهای قطر

_ توقیف محموله غیر قانونی در هواپیمای ایرانی از سوی ترکیه و گزارش آن به

شورای امنیت سازمان ملل متحد .                           هرمز ممیزی


نقد و نظر () | ۱۳٩٠/۱/٢۱ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

ان . جی . او

ان – جی – او

 

جامعه مدنی به نهادهائی اطلاق میشود که داوطلبانه، خودجوش، خودکفا،پایبند به قوانین و از همه مهمتر کاملا مستقل از دولت عمل کرده و از نقطه نظر اجتماعی بعنوان میانجی بین قلمرو خصوصی و دولت ایستاده اند و اصلی ترین نقش آن جلوگیری از انباشت خطر خیز قدرت در دست یکنفر یا یک گروه و توجه به کثرت گرائی و سهیم کردن اقشار گوناگون مردم در قدرت است . این جامعه مدنی است که میتواند تدریجا فضای سیاسی کنترل کننده ای برای رفتار خشن دولت بوجود آورد. وقتی حاکمیت برای تداوم استبداد، جامعه را به خودی و غیر خودی و شهروندان را به درجه یک و دو و انسانها را به آزاد و برده تقسیم میکند ،مردم با تاسیس جامعه مدنی در مقیاسهای کوچک به تمرین مقابله با قوه قهریه ای میپردازند که ظالمانه بجای سه قوه مقننه،مجریه و قضائیه نشسته و حکمرانی میکند . در چنین شرایطی بسیار طبیعی است که احزاب پا نمیگیرند ، روزنامه ها یا منتشر نمیشوند و یا به فضای مجازی اینترنت پناه میبرند و روزنامه نگاران و نویسندگان و عکاسان و هنرمندان اگر ترور نشوند ، به زندان میافتند ولی مقاومت ادامه مییابد زیرا به گفته ارسطو ، انسان حیوانی سیاسی است و هیچ انسانی نمیخواهد در مرحله حیوانی باقی بماند. راز مقاومت زندانیان سیاسی در برابر سلولهای انفرادی ، شکنجه ،حبس طولانی و حتی اعدام و تیرباران نیز به همین نیاز قدرتمند سیاسی – مدنی بودن انسان باز میگردد. یک فعال جامعه مدنی در اعماق وجودش اینگونه میاندیشد که اگر توان حمایت از هم میهنانش را از او باز گرفته اند دست کم به حمایت از همکاران هنرمند یا دانشمند و یا تکنوکرات خویش اقدام کند .


نقد و نظر () | ۱۳٩٠/۱/۱۸ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

عفو بین الملل

http://www.komitedefa.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2590:1390-01-16-02-11-50&catid=34:1389-03-14-23-30-41&Itemid=572

عفو بین الملل خواستار آزادی فوری بازداشت شدگان اخیر در تبریز و ارومیه شد

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: سازمان عفو بین الملل روز گذشته با صدور بیانیه ای خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی بازداشت شدگان اعتراضات اخیر در شهرهای تبریز و ارومیه شد.

اجتماع مسالمت آمیز معترضان به «خشک شدن دریاچه ارومیه و عوامل ناشی از آن و ایجاد سد بر روی رودخانه های تغذیه کننده دریاچه»، مورد هجوم لباس شخصیها و ماموران انتظامی قرار گرفت و در شهر تبریز و ارومیه حدود 90 تن بازداشت و تعدادی نیز زخمی شدند که اغلب دستگیر شدگان پس از ساعتی آزاد، اما تعداد چهار تن همچنان در بازداشت هستند که از محل بازداشت آنان اطلاعی در دست نیست.

تظاهر کنندگان در تبریز در کنار تلخه رود (آجی چای) که با حمل پلاکاردهایی همچون «سدها را بشکنید، دریاچه ارومیه را پر کنید» خواستار برچیده شدن سدهای رودخانه های آبریز دریاچه ارومیه شده بودند مورد هجوم نیروهای دولتی قرار گرفتند و از سرنوشت پنج تن از آنان به نامهای حبیب پورولی، جلیل علمدار میلانی، علی سلیمی و سعید سیامی که دستگیر شده اند خبری در دست نیست.

تظاهرات در شهر ارومیه نیز در یکی از پارک های این شهر مورد هجوم قرار گرفت و ۲۰ تن از جمله سعید خزر لو بازداشت شدند که اکثر آنان ظرف ۴۸ ساعت آزاد شده، اما از محل نگهداری کسانی که همچنان در بازداشت بسر می برند اطلاعی در دست نیست.

سازمان عفو بین الملل از همگان خواست تا با ارسال نامه به مقامات جمهوری اسلامی خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط حبیب پورولی، جلیل علمدار میلانی، علی سلیمی، سعید سیامی، سعید خزر لو و سایر معترضین بازداشت شده، در صورتیکه ایشان در ارتباط با بیان مسالمت آمیز دیدگاه هایشان و یا شرکت در تجمعات مسالمت آمیز بازداشت شده اند گردند.

این سازمان از همگان خواست تا با ارسال نامه به دفاتر رئیس دادگستری استان آذربایجان شرقی، رئیس دادگستری استان آذربایجان غربی، دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی و همچنین نمایندگی های دیپلماتیک ایران در خارج از کشور، موکدا خواستار اعلام محل نگهداری بازداشت شدگان و اطمینان از حفاظت ایشان در برابر شکنجه و سایر بدرفتاری ها و دسترسی ایشان به وکیل مدافع و خانواده هایشان و هر گونه خدمات درمانی که ممکن است مورد نیاز ایشان باشد، و همچنین برداشتن محدودیت های غیرقانونی بر آزادی بیان، اجتماعات و تشکل در ایران شوند.


نقد و نظر () | ۱۳٩٠/۱/۱٦ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

در شهر مورچه ها

 

 

در شهر مورچه ها « دانه » قیمتی است،

در شهر مورچه ها ،

انهار جای بستر شب را گرفته اند،

و رویای نیمه شب هر جونده ای،

لا محاله به ابطال میکشد.

اطلاق لقظ « دل »به « شکم » ناستودنی است ،

اما  در شهر مورچه ها ،

کیسه های محکم نایلون ، بجای جمجمه اند،

و « مغز » را ،

از پیشخوان سوپر، خانه میبرند !   

 

                                        هرمز ممیزی

 

 

                       

در پاسخ به پرسش یک دوست :

 

 

 "وجه تولید آسیائی چیست ؟ "

 

وجه یا شیوه تولید آسیائی شکل خاصی از بردگی است که کشاورزان در تمام مدت  سال روی مستغلات سلطنتی کار میکردند و صنعتگران ، صنایع خود را ویژه مستبدان خلق میکردند و اجازه تولید انبوه نداشتند .

 در مشرق زمین ، ثروت ناشی از تملک کالاهای کمیاب نظیر جواهرات بود حال آنکه در  مغرب زمین از دیر باز ثروت ناشی از تولید انبوه کالاهای مورد نیاز مردم بوده است .

 قدرت در مشرق زمین،چه به صورت سرمایه باشد و یا کسب نام و عظمت و افتخار ،با  حضور دیکتاتور شرقی مجاز نیست چنان رشد کند که رقیب قدرتمدار اصلی یعنی شخص دیکتاتور گردد.بسیاری از اختراعات نظیر کاغذ سازی،میز و صندلی،تخت خواب ،جام و چلچراغ ، شیشه گری ، زینت آلات و صنعت چاپ و حتی توپ و باروت ، اختراع شرق است ولی در این سوی جهان به تولید انبوه نرسید زیرا بنوشته مرتضی رهبانی : حکام  مشرق زمین اجازه شکل گرفتن شخصیتها و شرکتهائی را نمیدادندکه قرار داد رویتر امضاءکنند یا شرکت هند غربی و هند شرقی بر پا دارند حال آنکه در زمان صفویه بسیاری از تجارتخانه های  اروپائی اعم از انگلیسی ، فرانسوی ،پرتغالی و هلندی در اصفهان ،بندر عباس و شهرهای دیگر ایران فعال بودند ، این شرکتها حکومتهای کوچکی بودند که خود  هرکدام از نظر استقلال و قدرت تصمیم گیری یک شاه و دربار محسوب میشدند ".فقدان تمرکز قدرت در غرب سبب شده بود که هر فرد و هر قسمتی از کشور به نیروهای خود  متکی باشد در نتیجه اشراف مستقل از قدرت مرکزی نسل اندر نسل شکل گرفت ،  

رشدغرب و انحطاط شرق  معلول همین عامل است .اکنونکه در جمهوری اسلامی آرام و بی سر و صدا اقتصاد دولتی و شبه دولتی جای اقتصاد آزاد را گرفته است ، تتمه انرژیها و  استعدادهای فردی هم رو به اضمحلال میرود .

 آن آزادی عمل که در اروپا بود هیچگاه برای فعالان اقتصادی و صنعتی و حتی کشاورزی  ما وجود نداشت زیرا تولید انبوه هنگامی شکل میگیردکه ثروت و قدرت و جسارت و امید در کار باشد و همه اینها با امنیت جانی و مالی و قانونی ارتباط دارد و آن آزادی عمل که از دیر باز

 در اروپای غربی وجود داشت هنوز درشرق و کشور ما بوجود نیامده ، حتی در امور بازرگانی نیز مصادره اموال و قیمت گذاریهای فلج کننده دولتی فرصتی برای رشد و  توسعه باقی نگذاشته است.


نقد و نظر () | ۱۳٩٠/۱/۱۱ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

استبداد شرقی

Oriental Despotism / استبداد شرقی

 

استبداد شرقی واقعیتی است تاریخی که هم اینک شاهد فرو پاشی آن در بخش

بزرگی از سرزمین های موسوم به "شرق" هستیم، زیرا دهات بسیاری از حالت ده به شهر تغییر کیفیت میدهد وامور به سوی تخصصی شدن سیر میکند،با تبدیل روستا به شهر از قدرت تیولداران،خوانین و کاهنان کاسته شده و با افزایش تعداد نخبگان و متخصصین شهرنشین روز به روز بر قدرت طبقه متوسط افزوده میشود .از سال 1335خورشیدی تا سال 1384 تعداد شهرهای ایران از 199 به 1018 افزایش یافته است.

به تعبیر مارکس استبداد شرقی ناشی از وجه تولید آسیائی است و در چنین نظامی شاه (بخوانیددیکتاتور)نه تنها مالک بر همه چیز بلکه خود را چه از نظر قدرت و چه از نظر موجودیت جدای از رعیت و منصوب شده از طرف خدا معرفی میکند.زنده یاد مهندس بازرگان اولین شخصیت ایرانی است که به چگونگی ظهور استبداد شرقی در ایران توجه نمود و در مورد استبداد بعد از مشروطه مینویسد "این دوره را باید دوره آزمایشی مشروطیت و آموزش آزادی در ایران نامید "

 

نقش طبقات اجتماعی در فرایند گذار به دموکراسی

1- طبقه حاکم
دموکراسی اساسا تحولی از بالا و ناشی از تنش بین نخبگان حاکم و منازعه و کشمکش میان آنها است که نهایتا به آزادی می انجامد . مطالعه تاریخ دموکراسی در اروپاکه برقراری نوعی تعادل میان قدرت سلاطین از سوئی و اشراف زمیندار مقدمات ظهور دموکراسی را فراهم آورد ولی در کشورهائی نظیر ایران که فاقد طبقه فئودال است و بقولی هرگز فئودال نداشته و تیولداران حکومتی در واقع مستاجرین سلاطین بوده اند ، این طبقه مستقل ونیرومند بورژواهای شهری است که قدرت ایستادگی در برابر استبداد را دارد.

2- طبقه متوسط
بورژوازی،طبقه متوسط را گویندکه نه ارباب بوده و نه رعیت، تا بحال انقلاب کبیر فرانسه، انقلاب مشروطه ایران، اعلامیه جهانی حقوق بشر،بنیانگذاری
مدارس و
دانشگاههای جدید ، مدرنیته (تمدن جدید) و پست مدرنیزم (فرانوین) را میتوان از جمله مهمترین دستاوردهای همین طبقه دانست.
طی سی سال اخیر طبقه متوسط ایران برغم دستاوردهای علمی،ورزشی و هنری چشمگیر و رشد نسبی قبل از انقلاب همواره از سهمیه منتج به عدالت سیاسی محروم مانده و در حال حاضر به یمن نظارت استصوابی و مهره چینی شورای نگهبان حتی یک نماینده که حقیقتا مدافع حقوق طبقه متوسط شناخته شده باشد در مجلس وجود ندارد .زنان ،اساتید دانشگاه،دانشجویان
، کارگران،اقلیتهای قومی و مذهبی ،
فرهنگیان ، هنرمندان و دراویش بارها و بی جهت به زندان افتاده اند.
اما در سایر کشورها
ی پیشرفته تا بحال طبقه متوسط به همه امتیازهای ناشی از تبار پایان داده و بر فرد ، حقوق فرد، و دستاوردهای فرد بعنوان معیاری برای سنجش ارج و اهمیت اجتماعی انسان تکیه کرده است. رومن رولان در مقدمه رمان جان شیفته ،انسان بورژوا را ، آقای خودش توصیف میکند و مینویسد " با شکوه ترین طبقه ایکه در جهان تا کنون بوجود آمده و آزاد و سربلندو بدون اینکه کسی را استثمار کند و یا استثمار شود در شهرها پا گرفته و هنر و فرهنگ را اشاعه داده ، در کارگاههای کوچک فناوری کرده ، در شوراهای شهرامور شهر را اداره کرده و الگوی انسان آزاد دوران تمدن طلائی یونان راتداعی میکند . "

3- طبقه کارگران، کشاروزان و تهیدستان
بدون کمک متقابل بورژواها این طبقه هرگزنمیتوانند به دموکراسی دست یابند زیرا نقش بورژوازی در تکوین و تداوم دموکراسی همواره تعیین کننده بوده و بطور کلی دموکراسی محصول تنشهای درونی رژیم سرمایه داریست و در نتیجه مبین محدودیتهائی است که اقشار و طبقات تحت سلطه در برابر سرمایه ایجاد میکنند . کارگران، کشاورزان وتهیدستان تا بحال در هیچ کشوری به اندازه کافی نیرومند نبوده اندکه بدون نیاز به بورژوازی به دموکراسی دست یابند. جنبش های کارگری نیز همواره خود جزئی از نظام سرمایه داری بوده و اگر چه جنبش های دموکراسی هنرنمائی بورژوازی است اما طبقه کارگر همواره با مبارزات خود این جنبش را تکمیل کرده و یاری رسانده است.


نقد و نظر () | ۱۳٩٠/۱/٢ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته