مقالات سياسي و اجتماعي
صفحه نخست   ::   آرشيو  ::   تماس با من   
 
نگاهی به بحران های اقتصادی کشور !

بودجه‌ ای براى ساخت پالایشگاه نداریم


روزنامه فرهنگ آشتی: معاون وزیر نفت گفت: با وجود آغاز عملیات ساخت پالایشگاه هاى جدید نفت خام، به استثناى پالایشگاه ستاره خلیج فارس براى ساخت سایر پالایشگاه‌ها بودجه عمومى پیش‌بینى نشده است. محمدرضا نعمت‌زاده مدیرعامل شرکت ملى پالایش و پخش فرآورده‌هاى نفتى ایران با بیان این‌که قرار است سالانه یا هر دو سال یکبار یک کنفرانس بین‌المللى براى معرفى صنعت پالایش نفت کشور برگزار شود گفت: در حال حاضر به جز ساخت پالایشگاه جدید ستاره خلیج فارس براى ساخت سایر پالایشگاه ها بودجه اى در نظر گرفته نشده و هم‌اکنون بودجه عمومى براى ساخت پالایشگاه‌هاى جدید نداریم. وى تصریح کرد: در سال‌هاى اخیر بخش عمده سرمایه‌گذارى‌ها توسط دولت انجام شده و بخش خصوصى براى سرمایه‌گذارى در این بخش تجربه لازم را ندارد.

وزیر نفت جمهوری اسلامی: تنزل قیمت نفت به زیر ۱۰۰دلار در هر بشکه مخاطره‌آمیز است

رادیو آلمان: به عقیده‌ی کارشناسان، تداوم بحران در بازارهای مالی بین‌المللی به کاهش بیشتر بهای نفت می‌انجامد. اقتصاد ایران از چنین کاهشی به شدت آسیب خواهد دید. در همین حال آمارها از کاهش صادرات نفت ایران در سال‌های اخیر حکایت دارند.

دویچه بانک آلمان در گزارشی که روز جمعه انتشار داد پیش‌بینی کرد که تعمیق بحران مالی و کاهش آهنگ رشد اقتصاد دنیا تأثیرات محسوسی بر بهای مواد خام خواهد داشت. موسسه‌ی گلدمن ساکس نیز می‌گوید که بهای نفت در ماه‌های آخر سال میلادی جاری به سطح ۷۵ و برای ابتدای سال جاری به ۷۰ دلار در هر بشکه می‌رسد. همین پیش‌بینی حکایت از آن دارد که در صورت تداوم بحران مالی و اقتصادی و کاهش تقاضا برای نفت، قیمت این ماده‌ی سوختی احتمالاَ تا سطح ۵۰ دلار نیز سقوط خواهد کرد.

جلسه‌ء اوپک

در همین حال، قرار است سازمان کشورهای صادرکننده‌ی نفت (اوپک) برای واکنش به وضعیت جدید بازار نفت و جلوگیری از کاهش بیشتر بهای این ماده‌ی خام روز ۱۸ نوامبر در وین تشکیل جلسه دهد. کارشناسان انتظار دارند که در این جلسه بر پایبندی کشورهای عضو به رعایت سهمیه‌هایی که برای آنها در نظرگرفته شده و نیز بر نگهداشتن قیمت نفت در سطح بالای ۸۰ دلار در هر بشکه تأکید شود.

در این میان، تعمیق بحران در بازارهای‌ مالی بین‌المللی و تأثیر آن بر بازار نفت به تدریج در ایران نیز باعث بروز نگرانی‌هایی شده است. مقامات جمهوری اسلامی، و از جمله وزیر نفت، چند ماه پیش، یعنی در اوج افزایش قیمت نفت، این احتمال را مطرح می‌کرد که ممکن است بهای هر بشکه این ماده‌ی سوختی به ۲۰۰ دلار هم برسد. به نظر می‌رسد که روی‌آوردن دولت به طرح موسوم به «طرح تحول اقتصادی» و نقدی‌کردن یارانه‌ها نیز بر اساس این خوشبینی تنظیم شده که نفت قیمت نسبت بالای خود را حفظ خواهد کرد. این در حالی است که از ماه‌ها پیش کارشناسان نسبت به چنین خوشبینی‌هایی هشدار می‌دادند و بر آن بودند که قیمت بالای صد دلار هم برای نفت کاذب است و چنین قیمتی مدت زیادی دوام نخواهد آورد.

اثرات تنزل قیمت

۶۰ درصد درآمدهای دولت ایران از راه فروش نفت تأمین می‌شود. درآمدهای مالیاتی و گمرک و نظایر آن نیز مستقیم و غیرمستقیم به فعالیت‌های شرکت‌ها و صنایع وابسته است. همچنین بنگاه‌های اقتصادی نیز کلیه واردات مواد اولیه، تجهیزات، قطعات یدکی و ماشین‌آلات و سایر نیازهای وارداتی خود را با دلارهای حاصل از فروش نفت انجام می‌دهند. لذا تقریبا تمامی متغیرهای اقتصادی کشور به نوعی وابسته به درآمد نفت و قیمت آن می‌باشند. بنا به برخی ارزیابی‌ها، درآمدها و هزینه‌های دولت در سال جاری بر اساس نفت بشکه‌ای ۸۰ دلار تنظیم شده است. لذا سقوط قیمت نفت به زیر این مبلغ به سرعت تأثیرات منفی خود را بر اقتصاد ایران نشان خواهد داد.

در این میان، غلامحسین نوذری، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران، تنزل قیمت نفت به زیر ۱۰۰دلار در هر بشکه را از جهت تأثیری که بر سرمایه‌گذاری در حوزه‌های نفتی می‌گذارد، مخاطره‌آمیز خوانده است. وی روز یکشنبه در مصاحبه باخبرنگاران گفت: « ایران در نشست فوق العاده سازمان کشورهای صادرکننده نفت که 28 آبان ماه در وین برگزار می شود درخواست کاهش تولید را مطرح می کند.» نوذری هشدار داد:

ایران جایگاه خود در اوپک را از دست داده است

در این میان، آمارهای جدید بانک مرکزی ایران حاکی از آن است که در دوران دولت احمدی‌نژاد میزان صادرات نفت ایران روزی ۲۹۶ هزار بشکه نسبت به سال ۱۳۸۴ کاهش یافته است. به گزارش روزنامه‌ی سرمایه، در سال ۸۴ رقم تولید روزانه نفت ایران چهار میلیون و ۱۰۶ هزار بشکه و صادرات دو میلیون و ۶۹۱ هزار بشکه بود، اما در سال ۸۶ تولید روزانه به چهار میلیون و ۵۸ هزار بشکه رسید که این میزان دو میلیون و ۵۲۳ هزار به صادارت تخصیص یافت. کارشناسان صنعت نفت معتقدند به دلیل مصرف داخلی فرآورده های نفتی، از سال ۸۴ آهنگ صادرات نفت روند کاهشی به خود گرفته و در سال ۸۷ افزایش مصرف داخلی فرآورده های نفتی عامل عمده کاهش صادرات نفت بوده است.

از سوی دیگر، کارشناسان معتقدند که افزایش تولید نفت ایران برای پاسخگویی به نیازهای داخلی و نیز حفظ جایگاه صادراتی این کشور در اوپک، مستلزم سرمایه‌گذاری‌های کلان در زمینه‌ی گسترش، احیا و افزایش بازدهی میادین نفت است.

کاهش صادرات نفت در چهار سال گذشته باعث شده ایران جایگاه خود را به عنوان دومین تولیدکننده عضو اوپک به امارات متحده عربی بدهد. روزنامه‌ی سرمایه در این باره نوشته است: « امارات در حال حاضر از نظر میزان صادرات، دومین کشور صادرکننده نفت اوپک است و ایران بعد از عربستان و امارات در مقام سوم صادرات نفت اوپک قرار دارد. این در حالی است که مسوولان وزارت نفت بارها اعلام کرده اند تولید و صادرات نفت ایران در حال افزایش است.»

هشدار رفسنجانی نسبت به پیامدهای بحران تورم و بیکاری

رفسنجانی:آستانه تحمل جامعه بیش از این پایین نیاید

به گزارش ایسنا، رییس مجلس خبرگان رهبری اصناف کشور را خادمان نظام جمهوری اسلامی دانست و با اشاره به دشواری‌های که در راه تولید و اقتصاد کشور به وجود آمده است، تصریح کرد: مسوولان باید طوری عمل کنند که آستانه تحمل جامعه بیش از این پایین نیاید.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به این که یکی از محورهای اساسی دولت سازندگی رشد تولید در بخش‌های کشاورزی و دامپروری بود،‌ توجه ویژه به مشکلات کنونی دامداران و کشاورزان را از وظایف مهم مسوولان اجرایی دانست و گفت: بی‌توجهی به کشاورزی و دامپروری، این قشر مولد را در آستانه ورشکستگی قرار داده است.

بازار تبریز امروز تعطیل بود


امروز برای کاری به بازار تبریز رفته بودم کل بازار تبریز اعم از بازار امیر - کفاشان - تمام تیمچه های فرش در داخل بازار و خیابان دارایی تعطیل بود و بازاریان گروه گروه در محوطه بازار با هم بودند. خلاصه اینکه بزرگترین بازار سرپوشیده سنتی خاور میانه تعطیل است

 نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم مهر 1387ساعت 1:52  توسط آسمان دیلی نیوز  


نقد و نظر () | ۱۳۸٧/٧/٢٤ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

گلزار نو اندیشان ( بودا )

 

                       

 

بودا به معنای کاملا بیدار و روشن است ، او 550 سال پیش از میلاد مسیح در هند به دنیا آمد پدرش رئیس طایفه بود و هر کاری را که لازم بود انجام داد تا پسرش بتواند در زمینه فلسفه ، اخلاق و خواندن وداها آموزش لازم را کسب کند همچنین به او فن جنگ آموخت به امید آنکه روزی پادشاه شود . بودا هجده ساله بود که با شاهزاده خانم زیبائی ازدواج کرد . مدت ده سال در رفاه و ناز و نعمت بسر برد تا اینکه شبی خدایان را به خواب دید که از او میخواستند زندگی شاهزادگی را رها کرده و زندگی عارفانه در پیش گیرد اما تا آن روز بودا از دیوارهای کاخ، پای بیرون نگذاشته بود ،پس تصمیم گرفت با ارابه رانش در اطراف شهر بگردد و دنیا را کشف کند . تماشای درد و رنجهای مردم بی تاثیر نبود مدت شش سال ، چهار زانو و بی حرکت در کنجی مینشست اما سرانجام دریافت که ریاضت راه رستگاری نیست پس به نگارش کتاب مقدس بودائیان (سه سبد) پرداخت . بودا خود ، آئین  خود  را مانند  قایقی مینامد که برای رسیدن به ساحل رستگاری به  آ ن  نیاز  است ، او میگوید :                                                                      " کینه با کینه فرو نمی نشیند . کینه با عشق فرو مینشیند . این قانونی ابدی است ."

" با نیکی کردن بی وقفه به زندگانی جاوید دست مییابیم و با همدردی و خیر خواهی است که روحمان را کمال می بخشیم".

 

" ده چیز است که کردار موجودات زنده را به بدی میکشاند و کردارشان نیک میگردد اگر از این ده چیز بپرهیزند و آن سه گناه تن ، چهار گناه زبان و سه گناه روح است .

 سه گناه تن کشتن ، دزدی، و زنا است .

 چهار گناه زبان دروغگوئی، بد گوئی،ناسزا گوئی و یاوه گوئی است.

 سه گناه روح :طمع، کینه و لغزش است .

 هرگز مکشید بلکه زندگی را مراعات کنید.

 هرگز دزدی نکنید و چیزی را نربائید ،بلکه دیگران را یاری رسانید تا از ثمره کارشان برخوردار شوند .

 از هرگونه آلایش بپرهیزید و پاکدامنی پیشه کنید .

 دل را از اندیشه بد بپیرائید و خشم را از خود دور کنید .


نقد و نظر () | ۱۳۸٧/٧/۱٧ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

مهبانگ

مهبانگ / big bang

 

کوشش برای ساختن بیگ بنگ مصنوعی

 

همت فیزیکدانان کشورمان برای همکاری در ساخت شتابگر "  سرن  " در کشور فرانسه که بیش از 50 کشور در آن سهیم اند ستودنی است . این همکاریها از سال 2001م آغاز شده و هدف از آن ایجاد ذرات بنیادین در سیاهچالهای مصنوعی و دمای 271 درجه زیر صفر است . شتابگر "سرن" قرار است در سرعتی نزدیک به سرعت نور و بکمک ذرات حاوی پروتون، حرارتی ایجاد کند معادل یک تریلیون درجه سانتیگراد . حرارت ناشی ازبرخورد مشتقات اتم به ایجاد کانون سیاه میانجامد که به دلیل غلظت فوق العاده، ایجاد جاذبه کرده و میتواند مانند سیاهچاله ها ، محیط اطراف و نور  را درون خود ببلعد و نخستین جرم را ایجاد کند و علاوه بر آن بشر میتواند به ماهیت سیاه چاله ها  و ماده مرموز تاریک پی ببرد . علاقمندان میتوانند به آخرین مقاله  آذر ۸۶ در آرشیو همین وبلاگ نیز مراجعه فرمایند .

 

پ . ن . لازم میدانم از راهنمائی دوست محترم آقای سید عباس سید محمدی که واژه مهبانگ را بجای انفجار بزرگ، پیشنهاد نمودند تشکر نمایم.


نقد و نظر () | ۱۳۸٧/٧/۱٠ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

گالیله

 

                                                  

در حاشیه محکمه گالیله

 

دو سه شاگرد

که در مکتب گالیله محصل بودند

و در ارسال پیامش به جهان نیز

موثر بودند ،

پشت دیوار کلیسا

که در آن روز خمود ،

حکم یک  جایگهی بهر تماشاچی بود

با غم و غصه  به دور خودشان جمع شدند

جمله اعضاء تن و چشم و دهان

سمع شدند .

مدعی گشت یکی از دو سه شاگرد  دلیر :

که در این شعبده بازی چنین زشت و حقیر

هرگز استاد نگردد تسلیم، نکند بیم ،

نه ترمیم سخن را  به سیاقی

که خوش آیند خطا پیشه دژخیم شود !

دومی گفت : که استاد هم احساس کند ،

جای هر ضربه  که بر پیش و پس آماس کند ،

باورم نیست  که او جان ببرد !

مگر اندیشه خود را  ز دل و جان ببرد  !

شرط بستند  میان شب و روز ،

دود برخاست :  کلیسا پیروز !!

دود     درد     دل استاد      نبود

پرچم ظلم   و تبهکاری  آن مدعیان بود  که سود ،

از نهانکاری و نادانی  مردان و زنان میبردند  !

یکی از آن دو سه   شاگرد دلیر

گفت  افسوس  که در شهر نداریم امیر،

دومی گفت  : که افسوس بر آن جامعه ای ،

که به امید امیر است  ،

به ژرفای  دل و جان و ضمیر

 

 

 

 


نقد و نظر () | ۱۳۸٧/٧/۳ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته