مقالات سياسي و اجتماعي
صفحه نخست   ::   آرشيو  ::   تماس با من   
 
به یاد زنده یاد دکتر علی شریعتی

 

 

پس از چهار سده از زوال اندیشه

پس از حضیض ذلت و افساد در رگ و ریشه

پس از خماری بنگ و سقوط در تریاک

پس از پناه به مستی، به شیره تاک

پس از تحمل درد و فغان ز استبداد

پس از نگاه به ظالم ، به آنهمه بیداد

 

ز سرزمین خراسان، ز خطه شرق

که خور فکنده به ایران، شراره برق

یکی جوان ز مزینان ، چو عطر ناپیدا

بسان موج بر آمد،نشست بر دلها

هم از خدا و پیمبر ، هم از علی میگفت

هم از تفکر مردم خرافه را میرفت.

 

او در هراس واژه خود را سروده بود

در اختناق دانش خود را گرفته بود

او ز ارکان کهن درس نوئی در سر داشت

هر زمان واژه نو ، فکر نوئی از بر داشت

آسمان را به زمین او گره ای زیبا زد

 

 

 


نقد و نظر () | ۱۳۸٧/۳/٢٩ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

آشنائی با واژه های سیاسی

فمینیسم / Feminism

 

نهضت طرفداری از برابری حقوق اجتماعی- سیاسی زن و مرد را فمینیسم گویند که در ساده ترین شکل آن دفاع از حقوق زنان و پژوهش در باره ستمدیدگی آنان است .بسیاری از اندیشمندان انقلاب کبیر فرانسه را آغاز فمینیسم در جهان معرفی کرده اند ولی موثرترین حرکت ،اقدام خانم سیمون دوبوار در انتشار کتاب " جنس دوم " را باید نام برد !

سابقا در بخش اعظم جهان فعالیت سیاسی برای زنان امری نا پسند تلقی میشد، در انقلاب فرانسه فهرستهای شکایات و تظلمات تقدیم شده به شاه در بردارنده تقاضاهائی برای برابری قانونی میان زنان و مردان از جمله اصلاح قوانین ازدواج بود ، با اینهمه روبسپیر رهبر انقلابی هنگامیکه همه سازمانهای متعلق به زنان را تعطیل و گرد همائی بیش از پنج زن را ممنوع کرد به پیشرفت حقوق زنان روندی معکوس بخشید. پس از انقلاب فرانسه نیز  با وضع "قانون ناپلئونی" وضعیت حقوق زنان دچار پسرفت شد و زنان فاقد هرگونه صلاحیت قانونی شناخته شدند . در انگلستان نیز پس از تاسیس "اتحادیه اجتماعی و سیاسی زنان"1903 م بازداشتهای گسترده زنان صورت گرفت و چون زنان زندانی دست به اعتصاب غذا زدند مقامات زندان بزور به انها غذا خوراندند . فعالیت سیاسی زنان در امریکا نیز توام با فعالیت انان برای لغو برده داری در سال 1848م اغاز شد و در سال 1865م زنان به صف طرفداران اصلاحیه قانون اساسی در مورد اعطای حق رای به بردگان پیشین پیوستند ولی گفتنی است که در اصلاحیه های چهاردهم و پانزدهم قانون اساسی ایالات متحده حق شهروندی و حق رای دادن برای بردگان ذکور ازاد شده تضمین گردید اما زنان مستثنی بودند.زنان در سراسر دنیااز پای ننشستند و مبارزات انان باعث شد که ابتدا پایشان به مجالس قانونگذاری و انگاه وزارت و نهایتا دستیابی به مهمترین مقام کشور خود (نخست وزیری یا ریاست جمهوری ) برسد . مشهورترین زنانیکه تا بحال به چنین مقاماتی در دنیای امروز دست یافته اند عبارتند از : مارگارت تاچر در انگلستان، ویگدیس فینبو در ایسلند، گروهارلمدر نروژ، کیم کبل در کانادا ، ویولتا جامورو در نیکاراگوئه ، ایندیرا گاندی در هندوستان، گلدا مایر در اسرائیل، بینظیر بوتو در پاکستان و تنسوچیلر در ترکیه و  آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان .


نقد و نظر () | ۱۳۸٧/۳/٢٢ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

گلزار نو اندیشان (47)

تائو ته کینگ

 

تائو ته کینگ بین سده ششم تا چهارم پیش از میلاد مسیح میزیسته و اندیشه او در سراسر تاریخ چین در خدمت اقلیتها ئی بوده که در انجمنهای سری گرد میامدند تا با حکومت وقت مبارزه کنند . تائو هیچ عمل مشخصی را در مبارزه توصیه نمیکند بلکه " هر چیزی را یاری میرساند تا طبیعت خود را دنبال کند " پس تائو از همه چیز بعنوان مکمل بهره میبرد بدون آنکه غره شود . تائو میگوید " همه عالم از بود زاده میشود اما بود خود زاده نابود است" مفهوم نابود بنیادی ترین اندیشه تائو است زیرا به عقیده او بود و نابود مکمل همدیگرند و تائوئیست دانا نمیتواند به اهداف خود دست یابد مگر آنکه خواسته های خود خواهانه اش را رها کند . تائوئیست باید از افراط ، اسراف و تند روی و حتی رقابت بپرهیزد .فضیلت اصلی انسان دانا آفرینندگی است بی آنکه به آفریده خود ببالد او باید راه زندگی ساده ، آرام و بی آلایش را در پیش گیرد راهی که در آن هیچ نشانی از قدرت ، شهرت و ثروت نباشد اما دانا باید در پی سه گنج نیکی،امساک و عدم جاه طلبی باشد تا دلیر و بخشنده و پیروز باشد . بخشندگی و نیکی عناصر اصلی فلسفه تائو است که البته به این فضائل عشق را هم باید افزود زیرا برای رسیدن به تائو باید بتوانیم طبیعت و همه انسانها را دوست بداریم پس تائو همچون مسیح و بودا راه عدم خشونت را برمی گزیند زیرا به اعتبار گفته او تنها راه انتقام  "نیکی کردن " است .


نقد و نظر () | ۱۳۸٧/۳/۱٥ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

پس لرزه

اتکاء بر ریشه ها باید نمود

مردمی اندیشه ها باید نمود

انتقاداز مردمان باید شنید

مشورت با مردمان باید نمود!

 

********************

دور ما دور جدیدی است پر از زایش علم،

جز خرد راه به فرهنگ نمی شاید برد!

ما به ایام سعادت، به وفور،

ما به دوران جدیدی که افق روشن از اوست،

ما به آینده ،و نسلی که ز ما میماند

ما به فردای وطن اندیشیم !

ما نه از غرب ،نه از شرق، به تقلید نمیپردازیم!

ما به تاسیس ، توجه داریم!

این بنائی است که با منطق خود میسازیم.

کاسه لیسی میگفت :

"مستبد بهتر از آن فتنه و آشوب و بلا است"

چشم بیدار نظارت گر استبداد است!

"شر کمتر " نتوان نام نهاد !

ما که در زلزله ها زیسته ایم،

ما که از ولوله برخاسته ایم،

ما به پس لرزه دچاریم کنون،

ما از این لرزه اندک نهراسیم کنون.

ما به نقادی امروز،به نقادی دیروز،

به اعصار کهن محتاجیم!

انحطاط از سر خود دور کنیم،

کاسه لیسان وطن بور کنیم !


نقد و نظر () | ۱۳۸٧/۳/۸ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

گلزار نو اندیشان (46)

رنه دکارت / 1596-1650م

 

پس از سقراط ، افلاطون و آگوستین ، دکارت مشهورترین فیلسوف خردگرا میباشد . او معتقد بود پس از کشفیات بزرگی که در دوره رنسانس به وقوع پیوست باید نظام فلسفی جدیدی را بنیان نهاد که بتواند برای تمامی مسائل مهم فلسفی پاسخی بیابد ، او راه را برای نسل بعد از خود فراهم کرد .اولین مسئله ایکه ذهن دکارت را به خود مشغول کرد معرفت یقینی بود و دومین مساله، رابطه میان جسم و روح است . او مانند گالیله همه چیز را اندازه میگرفت و روشی برای اندازه گیری چیزهائی کشف کرد که غیر قابل اندازه گیری تصور میشدند .او میگفت درست مثل وقتی که بخواهیم خانه ای را تجدید بنا کنیم باید قبل از ساختن بنای جدید ،مصالح کهنه و مستعمل را از محل احداث ساختمان جدید بیرون بریزیم و آنگاه از مصالح بکر و تازه استفاده کنیم .دکارت میگفت تنها یک چیز است که به آن شک نمیتوان کرد و تنها به یک چیز میتوان یقین داشت که همآن ( شک) است . دکارت میگفت " من میاندیشم، پس هستم " او میگفت ممکن نیست تصور کامل از طریق چیزی بوجود آمده باشد که خود کامل نیست ، او به کمک این استدلال به اثبات وجود خدا وند پرداخت.در زمان دکارت مردم بشدت مجذوب دستگاههای مکانیکی جدید و خود کار به ویژه ساعت بودند و شاید به این سبب است که دکارت جسم انسان را به ماشین یا دستگاه خودکار تشبیه کرده و در مورد نفس یا روح میگفت " نفس صرفا آگاهی است و جائی را اشغال نمیکند ."


نقد و نظر () | ۱۳۸٧/۳/۱ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته