مقالات سياسي و اجتماعي
صفحه نخست   ::   آرشيو  ::   تماس با من   
 
آشنائی با مشاهير جهان

 موزارت

  

    1756 / 1791   Wolfgang Amedeus Mozart

موزارت اسطوره موسیقی کلاسیک در شهر سالزبورگ اتریش متولد شد. پدرش نوازنده ویولون و رهبر ارکستر کلیسای شهر سالزبورگ بود .ولفانگ از سه سالگی سعی میکرد آهنگ های ساده را بنوازد و در چهار سالگی قادر به نواختن قطعات کوچکی شد، در شش سالگی بداهه نوازی میکرد . پدرش برای تشویق او و خواهر یازده ساله اش که او نیز پیا نیست قابلی بود ، ترتیب مسافرتی به دور اروپا داد تا قابلیت فرزندانش را به همه نشان دهد وقتی به وین رسیدند امپراتور درشکه خود را برای آوردن آنها فرستاد و شخصا با آغوشی باز به استقبال موسیقیدانان کوچک رفت . در کاخ ورسای پاریس نیز وقتی موزارت زمین خورد ، ماری آنتوانت ملکه آینده فرانسه جلو دوید و موزارت را از زمین بلند کرده و در آغوش گرفت ، هنرمند شش ساله از شاهزاده تشکر کرد و قول داد وقتی بزرگ شد با شاهزاده خانم ازدواج کند . او اولین اپرای خود را در 12 سالگی ارائه نمود و در سفر به میلان ایتالیا نیز دو اپرای جدید را با موفقیت اجراء کرد ولی در شهر رم او را به بازی نگرفتند و این سر آغاز مشکلات بسیار در زندگی او است . ابتدا مادر و سپس پدرش را از دست داد و با بی پولی و فقر بسیار مواجه شد و حتی آثار موسیقی او نیز کمتر مورد توجه مردم قرار میگرفت ولی در همین دوران غم انگیز موزارت موفق شد اثری بسیار لطیف و آسمانی بنام < فلوت سحر آمیز > را تصنیف کند که موجب شهرت دوباره او شد ولی دیگر خیلی دیر بود در سال 1791 بیماری بر موزارت غلبه کرد اما او از کسانیکه به دیدارش میامدند در مورد اجرای  فلوت سحر آمیز میپرسید گروهی از دوستان قطعه < روزی که مردگان بر پا خاسته و به گریه در خواهند آمد > را برایش اجراء کردند او شدیدا گریست و به حال اغماء افتاد و نیمه شب پنجم دسامبر 1791 در گذشت . تعداد کمی از دوستانش که به تشییع جنازه آمده بودند بعلت توفان و کولاک برف مجبور به بازگشت شدند ، ارابه حامل جنازه تنها به گورستان رسید در حالیکه آنجا گوری بزرگ برای خاکسپاری بینوایان کنده بودند ، موسیقیدان بزرگ هم بدون آنکه شناسائی شود همراه سایرین در این گور دستجمعی قرار گرفت . چند روز بعد بیوه موزارت از لندن به گورستان آمد و بدنبال قبر شوهرش گشت ولی کسی نمیتوانست به او بگوید موزارت کجا آرمیده است ! حاصل زندگی کوتاه موزارت که از قصر پادشاهان آغاز شد و بدنبال لقمه ای نان به پایان رسید بیش از هفتصد اثر ، بیست اپرا و اپرا کمیک ، چهل و نه سمفونی و قطعات موسیقی مجلسی ، سونات و ملودیهای بسیار ی است که اغلب آکنده از لطافت و زیبائی هستند .


نقد و نظر () | ۱۳۸٦/٩/٢٦ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

آشنائی با واژه های سياسی

طبقه متوسط / MIDDLE CLASS

از سده هفدهم به بعد طبقه متوسط ، پایه گذار تمدن جدید درجهان شناخته شده است . از دیر باز طبقه متوسط به شهروندانی میگفتند که نه ارباب بودند و نه رعیت ! ولی به کار آفرینی و تولید ثروت در جامعه نظر داشتند،  همین طبقه متوسط بود که پس از انقلاب کبیر فرانسه به همه امتیازهای ناشی از تبار پایان داد و بر فرد، حقوق فرد و دستاوردهای فرد همچون معیاری برای سنجش ارج اجتماعی انسان تکیه کرد !درست نقطه مقابل جمع باوران که بجای تولید ثروت دائما به توزیع ثروت در جامعه میاندیشند و امروز ثابت شده که بجای ثروت به تقسیم و گسترش فقر در جامعه کمک میکنند  . اکثریت مردم هند نیز در سرتاسر تاریخ در فقری نومید کننده زیستند و تا سال 1985م بیش از 90% هندیان با در آمدی حدود 360دلار در سال زندگی بخور و نمیری داشتند ولی از سال مذکور دولت هند با تمرکز بر طبقه متوسط ، نرخ سالانه رشد اقتصادی را با جهشی حیرت آور به سالی 7% رسانیده است و اینک تنها چین است که پر شتاب تر از هند حرکت میکند . به نوشته نیوزویک قدرت خرید هندی ها به 4376دلار در سال رسیده و کم در آمد ترین خانواده های هندی نیمی از در آمدشان را صرف خورد و خوراک کرده و با نیم دیگر، یک تلویزیون کوچک ، یک اجاق خوراک پزی گاز سوز ،نوعی کتری برقی و یک اتومبیل دست دوم در اختیار دارند . پیش از شروع اصلاحات اقتصادی تعداد کسانیکه در این کشور دارای تلفن ثابت بودند از هشت دهم نفر در هر صد نفر تجاوز نمیکرد ولی امروزه 211ملیون نفر دارای تلفن همراه هستند که حتی از چین نیز پیشی گرفته اند گفتنی است که جمعیت طبقه متوسط هند هنوز از 50 ملیون نفر فراتر نرفته ولی هندوستان پیشرفتهای عظیم اقتصادی خود را مدیون سرمایه های انسانی برخاسته از همین طبقه متوسط میداند و بنا بر پیش بینی پژوهشگران میکوشد تا سال 2025 م رقم 50 ملیون نفر فوق را به حد اقل  583 ملیون نفر افزایش دهد .گفتنی است که طبقه متوسط هند از کشور ما نفت خام میخرد و بنزین به ما میفروشد. در نخستین هفته آذر ماه سال جاری نیز وقتی خریداران هندی سهام فولاد مبارکه در بورس تهران با موانعی ! روبرو شدند حتی خریداران شبه دولتی ایرانی! نیز سهام شرکتهای فولاد مبارکه و ایرالکو را بی خریدار رها کردند! تا ارج اجتماعی طبقه متوسط را به مسئولین یاد آوری کنند . همانطور که در مقاله سفرنامه ای از هند26 اسفند 85همین وبلاگ نوشته ام : ایرانیها بنیانگذار بسیاری از صنایع هند نظیر : نساجی،اتومبیل سازی ، سینما و صنایع سنگین فولاد هستند برای نمونه یک ایرانی بنام جمشید تاتا دارنده بزرگترین کارخانه اتومبیل سازی هندوستان بنامTATA) ) است که تریلی،کامیون ،اتوبوس مینی بوس و اتومبیل های شخصی اش بیش از هر مارک دیگری در خیابانها به چشم میخورد. 


نقد و نظر () | ۱۳۸٦/٩/۱٩ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

گلزار نو انديشان(۴۲)

کسنوفانس/Xenophanes

فرهنگ هند و اروپائی حدود چهارهزار سال پیش در بین اقوامی که در فاصله میان دریای سیاه و دریای خزر زندگی میکردند شکل گرفت ،در فرهنگ هند و اروپائی خدایان متعددی وجود داشت که پس از مهاجرت این اقوام اساطیرشان نیز در دو سوی عالم شناخته شد: اهورای ایران =آسورای یونان ،دیاوس هندوستان =زئوس یونان،واتن هندوستان=ونوس یونان از آن جمله اند. 

هفتصد سال پیش از میلاد مسیح هومر بخش بزرگی از گنجینه اساطیری یونان را نقل کرد . ثبت داستانهای اساطیری باعث شد تا بحث در باره آنها آغاز شود و نخستین فلاسفه طبیعت گرای یونانی از اساطیر و خدایان نظیر:، آتنه ، دیونوسوس، هرکول و زئوس ....) انتقاد کردند مشهورترین منقد خدایان یونان کسنوفانس متولد570ق.م.است ،او معتقد بود که انسان، خدایان خود را با الگو گرفتن از خود آفریده است " آنها میمیرند، زاده میشوند،لباس میپوشند،حرف میزنند و قیافه ای شبیه به آدمیان دارند ... حبشی ها خدایان خود را سیاهپوست با بینی پهن تصور میکردند و مردم تراکیه خدایانشان را چشم آبی و سرخ موی میدانستند ."

در این دوران بود که یونانیان حکومتهای متعددی در یونان و مستعمرات خود بوجود آوردند ،در این حکومتها کارهای شاق را برده ها انجام میدادند و بخشی از مردم که از مشقات زندگی در امان بودند به فرهنگ و سیاست روی آوردند و تحت این شرایط بود که اندیشه سیاسی جهش یافت و تفکر اساطیری به تفکر عقلائی و تجربی تبدیل شد .


نقد و نظر () | ۱۳۸٦/٩/۱٢ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

بيگ بنگ / انفجار بزرگ

جهان چگونه به وجود آمده است ؟

 

آیا ماده اولیه ای وجود داردکه همه چیز ازآن ساخته شده باشد؟ امروزه بسیاری از مردم بر این باورند که در زمانی نامعلوم باید همه چیز از هیچ به وجود آمده باشد!البته نخستین فیلسوفان طبیعت گرا معتقد بودند که(هیچ چیز نمیتواند از هیچ بوجود آمده باشدماده اولیه ای باید وجود میداشته که بر اثر آن تغییرات طبیعی صورت گرفته) تالس نخستین فیلسوفی است که با مشاهده حاصلخیزی مزارع بعد از طغیان و فروکش کردن آب رودخانه نیل ،ابراز نمود "همه چیز از آب پدید آمده" زیرا پس از هر بارندگی قورباغه ها و کرم ها نیز پیدا میشدند ! اما آب چگونه بوجود آمده ؟ امروز همه میدانیم که آب و باد و آتش و خاک برغم اعتقاد امپدکلس494-434ق.م عناصر اولیه نیستند ،تا بحال بیش از صد عنصر کشف شده و تازه این سئوال باقی است که عناصر اولیه از چه چیز ساخته شده اند ؟

نمیتوان در جهانی زندگی کرد که نمیدانیم چگونه به وجود آمده است . میدانیم جائی که در آن زیست میکنیم کره ای کوچک در میان کهکشانی بزرگ است اما هنوز برای بسیاری از انسانها ، شیوه ایجاد جهان غیر قابل درک است . در سال 1927م یک کشیش کاتولیک بنام جورج لوماتره با مشاهده سحابی های مارپیچ فضائی نتیجه گرفت که جهان ما با انفجار اتم بنیادین آغاز شده است . دو سال بعد ادویل هابل به وضع قانونی همت گماشت که بعدها بنام قانون هابل شناخته شد و طی آن ضمن اثبات نظر لوماتره اضافه کرد که جهان ما در حال انبساط دائم است.این دیدگاه با نظر اینشتن در مورد جهان که آنرا بی پایان و ایستا میدانست در تعارض بود. 1949 فرد هوبل اصطلاح ( انفجار بزرگ =(Big  Bang  را در یک سخنرانی و با حالت تمسخر به نظریه جورج لوماتره ایراد کرد و به سر زبانها انداخت. اما در نهایت Big Bang بعنوان نام رسمی نظریه لوماتره شناخته شد ، با توسعه اختر شناسی شواهد رصدی از ایده انفجار بزرگ حمایت کردند و معلوم شد که جهان از حالتی بسیار داغ و چگال آغاز شده است ،همزمان با توده اولیه داغ و چگال، دمای جهان بتدریج کاهش یافت و با ترکیب اجزای پلاسما با هم، پروتونها و نوترونها شکل گرفتند و پس از فرایند هسته زائی به کمک انرژی تاریک که ماهیت آن هنوز بر کسی آشکار نشده انفجار بزرگ صورت گرفته است . امروزه رصدهائی انجام میشود تا ماهیت انرژی تاریک را روشن کند .    


نقد و نظر () | ۱۳۸٦/٩/٥ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته