مقالات سياسي و اجتماعي
صفحه نخست   ::   آرشيو  ::   تماس با من   
 
گلزار نو انديشان (۴۱)

کنفسیوس

 

مشهورترین فیلسوف چین 479-551 ق.م. پایه گذار یک سیستم اخلاقی توام با وفاداری به آداب و رسوم ملی و خانوادگی است که بر سه ویژگی انضباط ، یاد گیری و احترام به بزرگترها استوار است. او نامدارترین فیلسوف و دانشمند چینی است که به مقام رهبری دینی رسید .چینیان کنفسیوس را راهنما و آموزگار و روشنفکر میشناسند . او در جواب یکی از شاگردان خود که از زندگی پس از مرگ سئوال کرده بود ، پاسخ داد " ما هنوز در باره زندگی چیزی نمیدانیم ، چگونه میتوانیم دوران پس از مرگ را بشناسیم ؟" میتوان گفت هیچ آئینی مانند کنفسیوس برای دنیا و زندگی ارزش و اهمیت قائل نشده . پایه تعالیم او روی پنج رابطه بنا شده که عبارتند از :رابطه بین کارگر و کارفرما ،پدر و پسر ، زن و شوهر، برادر بزرگتر و برادر کوچکتر، دوست بزرگتر و دوست کوچکتر . امروزه نیز ویژگیهای آئین کنفسیوس یعنی انضباط، یادگیری و احترام به بزرگترها ، اقتصاد چین را به شیوه ای عقلائی و غیر ایده ئولوژیک بسوی اصلاحات و نوآوری و توسعه بگونه ای رهنمون شده که طی بیست و شش سال اخیر با رشد مستمر و بالای 9%در سال که سریع ترین نرخ رشد ثبت شده در تاریخ جهان است ، بیش از سیصد ملیون نفر را از فقر مطلق خارج ساخته و متوسط در آمد سرانه چینیها را چهار برابر نموده است .


نقد و نظر () | ۱۳۸٦/٧/۳٠ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

اتحاد يا کدورت ؟

به کدام سو میرویم ؟

فردا برای دومین بار شاهدتشکیل اجلاس رژیم حقوقی دریای خزر هستیم که باز هم بیهوده تشکیل و بی نتیجه به پایان خواهد رسید، زیرا به موجب آخرین قرارداد موجود بین ایران و اتحاد جماهیر شوروی سابق 50% این بزرگترین دریاچه جهان به صورت مشاع متعلق به ایران است و با وجودیکه دولت ایران ناشیانه و بی توجه به منافع ملی کشور به 20% از دریای مازندران رضایت داده ولی این پیشنهاد اساسا شدنی نیست چرا که مرزهای دریائی فقط در راستای مرزهای زمینی امتداد و معنا و مفهوم پیدا میکند  و هیچ کشوری نمیتواند مرز دریائی خود را در ساحل کشور دیگری ترسیم نماید .

اتحاد با کشورهای ترکمنستان و آذربایجان تنها راه معقول و منطقی برای حل این معما است تا باز هم بتوانیم از حقوق دریائی خود بر اساس 50 – 50 محافظت نمائیم زیرا با تشکیل این اتحادیه علاوه بر احیای حقوق تاریخی ایران زمین، مرزهای دریائی ما نیز در امتداد مرزهای شمالی این دو کشور ترسیم خواهد شد .خوشبختانه دولت ترکمنستان روابط صمیمانه ای با ایران دارد و در سرزمین آذربایجان نیز دولت مردانی خردمند حکومت میکنند که علیرغم تجربه اندکشان، تا کنون توانسته اند با نقش آفرینی سیاسی بر چالشهای بزرگی نظیر جنگ با ارمنستان فائق آمده و پس از توافق بر آتش بس،رویکرد مذاکره را برای حل بحران قره باغ برگزینند ، رابطه ای معقول و متعارف با روسیه بنا نهاده و در عین حال رفتاری گرم و صمیمی با آمریکا و اروپا و ترکیه داشته اند و  به کمک و سرمایه گذاری آنهاروزانه یک ملیون بشکه نفت را از باکو تا جیهان میفرستند  از سازمان کنفرانس اسلامی نیز برای حل معضل قره باغ بهره مند میشوند . میدانیم اکثر مردم آذربایجان شیعه مذهب بوده و ریشه های عمیق فرهنگی و تاریخی با کشورمان دارند که اگر با چنین دولت و مردمی قادر به مذاکره نیستیم باید اشکال کار را در جائی دیگر! جستجو بنمائیم و نهایتا منتظر نصب موشکهای ضد موشک آمریکائی در پایگاه راداری گبله(قبله) متعلق به روسیه ولی مستقر در خاک آذربایجان بمانیم . 

 


نقد و نظر () | ۱۳۸٦/٧/٢۳ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

آشنائی با واژه های سياسی

مرید پروری / clintelism

نوعی بد اخلاقی و فساد سیاسی است که زمامداران قدرتمند برای حفظ

وتداوم منافع سیری ناپذیرشان به آن متوسل میشوند و از منابع و اموال 

بیت المال در جهت اهداف خود و مشخصا به منظور افزایش تعداد مریدان

و هوادارانشان در انتخابات سوء استفاده میکنند.در حالیکه کنترل مرید

پروری مردم را مطمئن میسازد که ثروتهای ملی در جهت خدمات همگانی

صرف میشود و مهار کردن این فساد لجام گسیخته مشوق توسعه و مقوم

مشروعیت نظامهای سیاسی است ولی تذکر به این قبیل زمامداران و

درخواست از آنها مبنی بر عدم تجاوز به بیت المال را به مثابه درخواست

به خود کشی سیاسی تلقی میکنند.


نقد و نظر () | ۱۳۸٦/٧/۱٦ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

شيوه مديريت خوديها

با شصت ميليارد دلار درآمد سالانه فروش نفت خام چه میکنیم؟

در پست سیزدهم شهریور  نوشتم دولت چین با هزینه 60میلیارددلار چه کرده است . اما در این پست مایلم بدون توجه به حاتم بخشی های خارجی نظیر لبنان ، سوریه و فلسطین و بدون توجه به هزینه نهادهای موازی که در هیچ کشور دیگری مشابه اش وجود ندارد ، فقط به شیوه آب رسانی در کشور توجه داشته باشم زیرا بسیاری بر این باورند که جنگ بزرگ آینده نه بر سر ( انرژی هسته ای) یا (نفت) که بر سر  ( آب ) خواهد بود.

میدانیم ایران در یکی از مناطق کم آب جهان قرار دارد که حتی به دلیل بارش کم برف و باران،مخازن آب موجود از حد متوسط خاور میانه نیز پائین تر است و آبهای زیر زمینی نیز بدلیل غیر قابل تجدید بودن رو به پایان است و تا بحال نهایت بهره برداری از آنها صورت گرفته است نا گفته نماند که اختراع قنات نیز که از سوی اجدادمان صورت گرفت ، نشان از شناخت تاریخی و علاقه به توسعه صحیح منابع آبی در ایران دارد. در حکومت ملی شادروان دکتر محمد مصدق و به همت زنده یاد مهندس مهدی بازرگان لوله کشی آب تهران آغاز شد و علیرغم نبود ماشین آلات و وسائل فنی مدرن ، حفاری خیابانها و  لوله گذاری به دست کارگران میهن بسرعت پیش رفت و طی سالهای بعد همه شهرهای کشور دارای آب لوله کشی شدند. با این سابقه ذهنی از اهمیت آب و تجربه تاریخی آن در کشورمان بد نیست سری هم به کارهای آبرسانی امروز بزنیم و مقایسه ای بنمائیم و ببینیم بخش عمرانی پول نفت چگونه هزینه میشود . ده سال قبل بود که چندین تریلی شاه لوله آب را در حاشیه جاده کرج – قزوین بعد از شهرک طاوسیه خالی کردند با این امید که کمبود آب بر طرف شود  اما بسی تیر و مرداد واردیبهشت آمد و رفت، لوله ها زنگار بستند و اکسیده شدند ولی از لوله گذاری خبری نشد که نشد . این لوله ها هنوز گوشه بیابان رها افتاده اند و مضحکه عابرین محل شده اند و ایکاش داستان بهمین جا ختم میشد .اوائل سال جاری نیز چند کیلومتر دور تر از همین لوله های زنگ زده  در جاده زعفرانیه بعد از تقاطع راه آهن تهران - تبریز کیلومترها لوله سالم تخلیه شده و مامورین معذور رفته اند پی کارشان تا لوله های بیشتری را در نقاط دیگری تخلیه کنند ! فقط این بار اهالی محل همت کرده و سر و ته تعدادی از لوله ها را بسته اند تا لانه جانوران نشود.

                 

پی نوشت : شنیده ام شصت هزار پروژه نیمه تمام مشابه آنچه که خواندید در سطح کشور باقی مانده باید گفت چشم شورای نگهبان روشن که طی سی سال کنترل حذفی و ناعادلانه انتخابات چه به روز  قدرت مدیریتی کشور آورده و چه نیروهای ناکار آمدی را جایگزین چهره های نخبه و خلاق میهن، نموده است .

                           

 


نقد و نظر () | ۱۳۸٦/٧/٩ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

آشنائی با واژه های سياسی

دشمن سازی /دشمن تراشی /paranoid style

بموجب این سبک، ملت به عنوان ملتی محاصره شده و در معرض خطر از سوی دشمنان داخلی و خارجی توصیف میشود تا نظامی کردن به عنوان تضمین امنیت، بر ملت تحمیل و پذیرفته شود، این سیاست مختص به سی سال اخیر ایران نیست در کشور آمریکا نیز این شیوه تاریخی طولانی دارد و معمولا محافظه کاران به عنوان تدبیری برای حکومت از این شیوه بهره جسته وغالبا احتمال خطرات بسیار زیاد واقعی یا تصوری را نسبت به وحدت و امنیت مردم تحمیل و در بیان و تبلیغ آن غلو میکنند  .

 


نقد و نظر () | ۱۳۸٦/٧/٢ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته