مقالات سياسي و اجتماعي
صفحه نخست   ::   آرشيو  ::   تماس با من   
 
گلزار نو انديشان (۴۰)

اسحاق نیوتن

 

 

 

نیوتن 25 دسامبر 1642 یعنی در سالروزمرگ گالیله متولد شد. دو ماه قبل از اینکه او بدنیا بیاید پدرش در گذشت و مادرش قصد داشت در کارهای کشاورزی از او کمک بگیرد اما اسحاق به تشویق دائی اش در دانشگاه کمبریج ثبت نام کرد .نیوتن در 22 سالگی با مشاهده سقوط سیبی از درخت موفق به کشف قانون جاذبه شد و از همین طریق موفق به کشف نیروی گرانش گردید . او در باره نور و رنگهای آن نیز با گرفتن منشوری در دست فهمید که نور سفید از رنگهای سرخ ،نارنجی ،زرد ،سبز ،آبی، نیلی و بنفش تشکیل شده است . ساخت نخستین دوربین نجومی و آینه ای و یافتن دلیل جزر و مد دریا نیز از کشفیات او است . نیوتن با کشف قانون جاذبه عمومی به علت فرو رفتگی زمین در قطب ها پی برد  همچنین او تغییرات وزن اجسام بر حسب تغییر عرض جغرافیائی را بدست آورد . در پنجاه سالگی هنگامیکه بستری شد خبر بیماری او در سراسر قاره اروپا انعکاس پیدا کرد و پس از بهبودی به منظور قدردانی از خدمات این دانشمند بزرگ ، بعنوان خزانه دار کل سلطنتی شناخته و منصوب شد و این سمت را تا پایان عمر حفظ کرد . او به آکادمی علمی فرانسه نیز پذیرفته شد و از ملکه انگلیس لقب  سر  گرفت . نیوتن در باره خود مینویسد : من نمیدانم به چشم مردم دنیا چگونه میایم ، اما در چشم خود به کودکی میمانم که در کنار دریا بازی میکند و توجه خود را هر زمان به یافتن ریگی صاف تر یا صدفی زیبا تر منعطف میکند ،در حالیکه اقیانوس بزرگ حقیقت همچنان نامکشوف مانده، در برابر او گسترده است نیوتن در هشتاد و جهار سالگی در شهر لندن درگذشت و با عزت و احترام بسیار بخاک سپرده شد . میگویند هیچ کتابی از لحاظ عظمت به پای کتاب اصول او نخواهد رسید .


نقد و نظر () | ۱۳۸٦/٦/٢٦ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

نقل از خبرنامه هفتگی آينده نگر

برای من دین مجموعه ایست که اصول ابدی دارد و مسائلی فقهی٬ که زمان خاص دارد. من منکر دین نیستم امابجز اصول ابدی آن ٬قوانین در زمان تغییر میکند.                                                

                                                                    دکتر داریوش شایگان


نقد و نظر () | ۱۳۸٦/٦/۱٩ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

مقايسه ای مهم و ضروری

طرح های عظیمی که دولت چین با تامین هزینه ای برابر ۶۰ میلیارد

دلار یعنی معادل درآمد فروش فقط یکسال !!   نفت خام ایران اجراء

کرده است قابل تامل است :

* احداث ۱۶۲۰۰۰ کیلومتر راه یعنی معادل چهار بار کره زمین از خط

استوا !

احداث ۱۵۰۰۰ کیلومتر بزرگراه !

* احداث فرودگاهی جدید در شهرهای بزرگ چین !

* اتصال شانگهای به پکن و ادامه آن به تبت از طریق راه آهن سریع

( ت . ژ . و ) !

* احداث مجتمع بازیهای المپیک سال ۲۰۰۸  !

* احداث ۱۳۰۰۰ کیلومتر راه آهن جدید !

* احداث سد سه تنگ برای منحرف ساختن آب از رود یانگ تسه به

رود زرد !

                                            منبع : دیکن ٬ جابجائی جهانی

پ . ن . آیا وقت آن نرسیده است که دولتمردان ما بخود آیند ؟!


نقد و نظر () | ۱۳۸٦/٦/۱۳ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

آشنائي با واژه هاي سياسي

بدوي گرايان/primivits

افرادی را گويند که مبکوشند خودشان را از هر گونه اتهام ادغام شدن در منطق بازار سرمايه داري تطهير کنند.بدوي گرايان معتقدندتنها اميد بشريت بازگشتن به عصر شکار است که پيش از ظهور تمدن وجود داشته . انواع ديني اين روند ضد سرمايه داري نيز اخيرا در آمريکا /برزيل و روستاهاي چين که فرقه هاي مذهبي با آهنگي حيرت آور ظهور ميکنند  رو به رشد هستند / مسيحيان انجيلي / بودائيها/ وهابيها و کنفسيوس ها موضعي شديدا ضد بازار دارند و با غارتگر خواندن بازار تلاش ميکنند جاي خالي کمونيسم را پر کنند .


نقد و نظر () | ۱۳۸٦/٦/٤ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته