مقالات سياسي و اجتماعي
صفحه نخست   ::   آرشيو  ::   تماس با من   
 
نظام غنائم در ايران

"نظام غنائم در ایران"

هر جا امنیت جانی و مالی چندانی وجود نداشته باشد، هم منطق و هم جامعه شناسی حکم میکند که افراد به کسب هر چه سریع تر حد اکثر منافع مادی ممکن، از هر طریق ممکن و به هر وسیله ممکن ، و نیز به مصرف رساندن هر چه بیشتر آن منافع تا زمانیکه از آنها گرفته نشده ، ضبط نشده یا به یغما نرفته است اشتیاق وافری داشته باشند . در ایران ، هم فرمانروای خوب بوده است هم بد، هم والی خوب بوده است هم بد ، هم مالک زمیندار خوب بوده است هم بد، هم تاجر و بازرگان خوب بوده است هم بد ولی سرشت دولت و جامعه ، ساختارهای اجتماعی ، سیاسی واقتصادی و فرهنگ زاده آنها مافوق اخلاقیات شخصی بوده است .

  ؛نقل از کتاب تاریخ اجتماعی و اقتصادی ایران اثر ویلیام فلور؛


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/٥/۳۱ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

گلزار نوانديشان (۳)

۳-آناکسیمنس

 

سومین فیلسوف از اهالی شهر ملطیه آسیای صغیر است . آناکسیمنس معتقد بود که خاک، آب و آتش، از هوا بوجود آمده اند او آب را شکل غلیظ شده هوا و خاک را شکل غلیظ شده آب تصور میکرد و میگفت با رقیق شدن هوا ، آتش بوجود آمده است او نیز مانند تالس بر این باور بود که لازمه تغییرات طبیعی وجود ماده اولیه ایست بنام (هوا) آب از هوا فرو میریزد و اگر غلیظ تر شود خاک پدیدار میشود چرا که میدید پس از آب شدن یخ ها ، خاک دیده میشود ، بگمان او ، خاک ، هوا ، آتش و آب است که حیات را بوجود میاورند !


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/٥/۳٠ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

جمع آوری ماهواره = ضديت با تکامل !

آتش و دود ، پیک و قاصد بود

خط و تصویر ، جانشین  دود

از کتاب   و مقاله     و جزوه

شعر و نثر  و خطابه  و خطبه

آنچه  مقبول    آدمیت   بود

جای خود را در این میانه گشود

در جهانی که  مردمی تر  بود

قصهء رشد   رستنی تر    بود

فرصت  بحث و نقد پیش آمد

کوشش و جد و جهد پیش آمد

سیم و صفحه نوار ناطقه شد

اصل سرعت،اساس رابطه شد

از  پیام  و  تبادل   افکار

شد شکوفا تمامی  آثار

اینک از ماهواره باید گفت

آخرین ماجرای گفت و شنفت

اینکه تحریم گشته "مهواره"

وسوسه کرده خلق"مهپاره"

این نه تقصیر آهن و دیش است

ضعف و تقصیر ما از آن بیش است

از چه وحشت کنیم"مهواره" ؟

آلیاژ است و آهن و پولاد !

از چه وحشت کنیم "مهپاره"

پاره ماه است و دلبر و دلشاد!

نه از این ترس و وحشتی باید

نه از آن اجتناب می شاید !

هر چه را آن جهان برتر ساخت

آخر الامر  سوی ما انداخت !

اول از بوی گوشت نالیدیم !

آخرش نا چشیده  بلعیدیم !

صنعت چاپ هم دو صد سالی!

در بیافتاد  در  چنین  چالی  !

دومین    بایزید   عثمانی  !

مفتی  این  جنایتش  خوانی !

در  جهانی که در چنین حالیست

وقت آزادی بیان هم نیست !

نقش و تندیس جای خود دارد !

ماه و مهواره هم از آن نالد !


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/٥/٢٧ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

آشنائی با واژه های سياسی

جمهوریهای تجاری

جمهوریهای تجاری نظامهای سیاسی هستند که در آنها مالکیت خصوصی و نظام قانونی برای به اجراء در آوردن قراردادها وجود دارد و داد و ستد و بازرگانی ننگ نیست و در آنها بیش از یک طبقه یا گروه در تصمیم های همگانی دخالت دارند . جمهوریهای تجاری در کارتاژ و صور عهد باستان وجود داشت و ارسطو در قرن چهارم پیش از میلاد اعلام کرد که انسانها بنا به طبیعت خود حیواناتی سیاسی اند و فعالیت سیاسی چیزی است که انسان را از سایر حیوانات جدا میسازد . نخستین جمهوریهای تجاری جدید در قرن هفدهم ابتدا در کشور هلند و کمی بعد در کشور انگلستان بوجود آمد ولی این الگوی جمهوری هلند بود که سرمشق دیگر کشورها قرار گرفت . نظام سیاسی انگلستان اگر چه اسما پادشاهی است اما در واقع آمیزه ای از عناصر جمهوری خواهانه میباشد . نخستین نظریه پرداز جمهوریهای تجاری عصر جدید منتسکیو است که به عمیق ترین شکل به تامل در باره جایگاه بازرگانی در یک نظام سیاسی معقول همت گماشت ، دیوید هیوم و آدام اسمیت افکار منتسکیو را در قالب اقتصاد سیاسی تعالی بخشیدند و نظریه جهار مرحله آدام اسمیت صورتبندی دقیق تری به این مفهوم عطا بخشید این چهار مرحله عبارت بودند از : شکارگری ، شبانی ، کشاورزی ، بازرگانی .

 

 


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/٥/٢٥ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

گلزار نو انديشان (۲)

(۲) آناکسیماندروس

 

دومین فیلسوفی که در باره اش مطالبی خوانده ام آناکسیماندروس است او نیز در شهر ملطیه آسیای صغیر به دنیا آمد و میگفت که :جهان ما تنها یکی از جهان های بیشمار است و این جهان های بیشمار از ماده ای جاویدان شکل گرفته و سر انجام به آن باز میگردد ولی او بر خلاف(تالس ) به ماده ای مشخص اشاره ننمود و میگفت چون هر چه بوجود آید ، فانی است، پس باید بوجود آورنده اش جاویدان باشد تا همه چیز بتواند از آن پدید آید و به آن باز گردد !


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/٥/٢٤ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

نقل از سايت روزنه

واکنش ایران پس از قبول قطعنامه1701شورای امنیت از سوی سید حسن نصرالله
تغيير موضع ناگهانی

گروه خبر : پس از صدور قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد برای آتش بس در لبنان، منوچهر متکی وزير امور خارجه ايران، اين قطعنامه‌ را "كاملاً يکسويه و در جهت تأمين منافع رژيم صهيونيستی" خواند و خواستار اصلاح در اين قطعنامه شد اما پس از آنکه سيد حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان قطعنامه را پذيرفت و از آن استقبال کرد، خبرگزاريهای ايران به نقل از منابعی در وزارت امورخارجه اعلام کردند که اظهارنظر آقای متکی درباره قطعنامه "کامل و دقيق" نقل نشده است.


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/٥/٢۳ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

نقل از روزنه

اگر اقتصاد سايه‌نشين‌ سياست نبود
سرمقاله اعتمادملي

شايد اگر اقتصاد سايه‌نشين سياست نبود، بسياري از سياستگذاري‌ها به گونه‌اي ديگر رقم مي‌خورد، شايد اگر اقتصاد مي‌توانست، براي سياستمداران آنقدر اهميت مي‌يافت كه كمي دورتر از شعارهاي انتخاباتي را با افق اقتصاد جست‌وجو مي‌كردند، حتي ادبيات سياسيون تغيير مي‌كرد.اقتصاد با تمام الزامات، بسترها، شاخص‌ها و ويژگي‌هايي كه دارد شايد حساس‌ترين حوزه عمل يك دولت يا حاكميت به شمار آيد. شايد بال زدن پروانه‌اي در گوشه‌اي از جهان و تغيير يافتن بسياري از متغيرها در گوشه‌اي ديگر، در اقتصاد چندان دور از واقعيت يا سختگيرانه نباشد. ‌
اقتصاد حوزه‌‌اي است كه با كوچك‌ترين تغيير در حوزه‌هاي سياسي تاثير مي‌گذارد و واكنش نشان مي‌دهد. با اين حساب شايد چندان عجيب نباشد كه در فاصله زماني يك سال پس از آغاز به كار دولت نهم رتبه ريسك سرمايه‌گذاري ايران از رتبه 77 به 96 بالا رود، كافي است مهم‌ترين سياست دولت خاتمي در حوزه سياست بين‌المللي و ديپلماسي خارجي را با اتفاقات روي داده در يك سال عمر دولت نهم در همين حوزه مقايسه كنيم تا شايد تغيير در رتبه ريسك‌سرمايه‌گذاري كشور را حتي اميدواركننده تلقي كنيم. ‌ كنار گذاشتن ديپلماسي تنش‌زدايي و ايجاد رابطه حسنه با كشورهاي ديگر تا وارد شدن به حوزه‌هاي پرچالش ارتباطات بين‌المللي با كشورهاي موثر در مختصات ديپلماسي اقتصادي جهان، مي‌تواند چنان كند كه ريسك سرمايه‌گذاري در كشور رتبه‌اي بهتر از انتهاي جدول كشورهاي خاورميانه را براي ايران باقي نگذارد. ‌
حس بي‌نيازي به داشتن روابط اقتصادي با دنياي پيرامون كه از كنار گذاشته شدن يكي از اصول محكم برنامه چهارم توسعه ناشي مي‌شود، مي‌تواند ايران را به جزيره‌اي در اقتصاد به هم پيوسته جهان تبديل كند كه نه شايسته اقتصاد ايران است و نه منافع فعالان اقتصادي كشور را تامين مي‌كند. ‌ در حالي كه برنامه‌ريزان كشور در برنامه چهارم توسعه، تعامل فعال با اقتصاد جهان را به عنوان اصل پذيرفته بودند اما عملا دولت نهم گام در راهي گذاشته است كه منجر به تحقق اين اصل نخواهد شد. ‌
سنگ‌اندازي بر سر راه جذب سرمايه‌هاي خارجي، گام گذاشتن در راهي كه گفت‌وگو و مذاكره با ديگر كشورها را سخت‌تر از قبل مي‌سازد، چرخش در سياست‌هاي اقتصادي و نگاه بيش از حد و غيرمعقولانه به داخل، برخورد منفعلانه با عرصه‌هاي حضور جهاني و غيبت در اين حوزه‌ها و بالاخره تنش‌زايي يا تمايل به راه‌هاي پرچالش و تنش به جاي سياست معمول دولت قبل در نهايت نتيجه‌اي جز تغيير مسير سرمايه‌هاي خارجي از كنار ايران و حتي خروج سرمايه‌هاي داخلي از اقتصاد كشور در بر نخواهد داشت. ‌
كما اينكه گزارش‌هاي موسسات و سازمان‌هاي بين‌المللي نيز گواه اين مدعاست كه اقتصاد ايران زير سايه رفتار سياسي دولتمردان خود به سختي نفس مي‌كشد. اقتصاد ايران به هوايي تازه و مطمئن براي سرمايه‌گذاري نياز دارد. شايد اگر اقتصاد سايه‌نشين سياست نبود و جايگاهي فراتر از شعارهاي انتخاباتي مي‌داشت امروز رتبه ريسك سرمايه‌گذاري در ايران بهبود يافته بود و جايگاهي بهتر از آخرين كشور خاورميانه از آن ايران بود.


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/٥/٢٢ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

اعلاميه جهانی حقوق بشر

بند ۲۲

هر کس به عنوان عضو جامعه حق امنیت اجتماعی دارد و مجاز است از راه مساعی ملی و همکاری بین المللی حقوق اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی خود را که لازمه مقام و رشد آزادانه شخصیت او است  با رعایت تشکیلات و منابع هر کشور به دست آورد.


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/٥/٢٢ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

بذر انديشه آزادی ۳۶۹

 جامعه توده وار/ جامعه پوپولیستی

جامعه ایست متشکل از ذرات تشخیص ناپذیر و تفکیک ناشدنی افرادکه به حاکمیت عوامفریبان می انجامد و همواره برابری را برتر از آزادی میداند . جامعه توده وار دموکراسی راستین یا مشارکتی را ناممکن میسازد و به معنای دیگر صورتی است از استبداد . جامعه توده ای در عالم خیال و اتوپیا، برابری طلب است . به تاویل توکویل : انسانها رمه ای رام و آرام بشمار می آیند که کافیست چرانیده شوند نه مدیریت . انسانها فقط در صورتی کاملا برابر میشوند که دیگر هیچ خصیصه مشخصا انسانی نداشته باشند یعنی زمانیکه چیزی مگر ذرات غیر قابل تشخیص از یکدیگر شده باشند . سولژ نیتسین نویسنده دگر اندیش روس، واتساو هاول فیلسوف، نمایشنامه نویس و نخستین رئیس جمهوری جدید چکوسلواکی و هانا آرنت، جامعه توده وار را دقیقا شناسائی کرده اند .


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/٥/۱۸ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

گلزار نو انديشان (۱)

(۱) تالس

تالس در شهر ملطیه آسیای صغیر بدنیا آمد و بیشتر عمر خود را در سفر گذرانید. در  سال ۵۸۵ق.م. وقوع کسوفی را پیش بینی کرد . این فیلسوف آب را ماده اولیه همه چیز میدانست و نیز میگفت همه چیز پر از خدایان است. تالس در سفری به مصر ارتفاع یکی از اهرام را با اندازه گرفتن سایه آن بدست آورد . او زمانی از روز به این کار دست زد که طول سایه خودش به اندازه قدش بود .


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/٥/۱٧ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

فرصت سوزي ها را به حساب دکتر مصدق ننويسيد

در پاسخ به اظهارات امروز (15/5/85) آقای لاریجانی

دبیر شورایعالی امنیت ملی

 

پس از اخراج کارکنان انگلیسی شرکت نفت در سال 1330، دولت انگستان طی نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد از دولت ملی دکتر مصدق شکایت کرد ، شورای امنیت نیز از دولت ایران خواست نماینده معرفی کند . روز 14 مهر همان سال دکتر مصدق در راس هیاتی متشکل از دکتر حسین فاطمی ، الهیار صالح، دکتر شایگان ، دکتر سنجابی ، دکتر مصباح زاده، عباس مسعودی، دکتر بقائی، سیف پور فاطمی، جواد بوشهری، شجاع الدین شفا، دکتر سپهبدی و محسن اسدی به نیویورک پرواز کردند .دکتر مصدق به هزینه شخصی دکتر غلامحسین مصدق وضیاء اشرف بیات را برای پرستاری خود همراه برد. اولین جلسه شورای امنیت برای رسیدگی به شکایت انگلستان روز 22 مهر تشکیل شد . دکتر مصدق به دفاع از حقانیت ایران و رد ادعاهای انگلیس پرداخت و جریان ملی شدن صنعت نفت را مشروحا بیان نمود . شورای امنیت برای رسیدگی به موضوع چندین جلسه تشکیل داد و سر انجام بر خلاف گفته آقای لاریجانی دال بر محکومیت ایران ، به پیشنهاد نماینده دولت فرانسه قرار شد درخواست دولت انگلستان تا صدور رای نهائی از طرف دیوان دادگستری لاهه مسکوت بماند . دیوان دادگستری لاهه نیز در تاریخ 31 تیرماه 1331 به نفع ایران صلاحیت خود را برای رسیدگی رد کرد و در نتیجه تمام مراحل حقوقی دعوا به سود ایران خاتمه یافت .


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/٥/۱٥ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

ريال ايران

ریال ایران ضعیف ترین پول خاورمیانه در سال 2006

مهر: واحد اطلاعات اقتصادی اکونومیست در گزارش ماه آگوست خود با بررسی واحد پول 20 کشور منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، ریال ایران را از لحاظ برابری با دلار آمریکا، ضعیف ترین واحد پول منطقه در سال 2006 اعلام کرد. بنابر محاسبات واحد اطلاعات اقتصادی اکونومیست ارزش ریال ایران در برابر دلار آمریکا در سال جاری میلادی به طور متوسط به 9 هزار و 279 ریال خواهد رسید.براساس این گزارش، در صورتی که به جای ریال، واحد پول تومان مورد محاسبه قرار گیرد، واحد پول ایران پس از دینار عراق، دومین واحد پول ضعیف خاورمیانه و شمال آفریقا محسوب می شود. این موسسه، متوسط نرخ برابری دلار آمریکا در برابر ریال ایران در سال 2007 را نیز 9 هزار و 514 ریال برآورد کرده است.


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/٥/۱٤ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

در سوک اکبر محمدی

هر شب ستاره ای به زمین میزنند و باز

                         این آسمان غمزده غرق ستاره ها است !

                                                                          ؟

                                                                         


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/٥/۱۳ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

دولت اينترنتی

دولت الکترونیک/ electronic government

 

تکنولوژی تاثیر گذار ترین محصول جامعه بشری است و ظهور آن میتواند تاثیرات ژرف و گسترده ای برتقویت دموکراسی داشته باشد و بعنوان یک برنامه راهبردی گامهای بلندی برای ترویج مردم سالاری در بین شهروندان و بهینه سازی رابطه منطقی بین دولت و ملت ایفا نماید. حکومت الکترونیک در سطوح محلی ، ملی ، منطقه ای و جهانی کاربرد دارد و تا بحال برای حل مشکلاتی نظیر رکود ، بیکاری ، تورم و بهره وری پائین بیاری ملل گوناگون شتافته است. در حال حاضر 25 کشور و از آنجمله هشت کشور صنعتی جهان موسوم به گروه (G-8) با هدف ایجاد محیطی پر بار برای حکومتها، دانشگاهها و سایر سازمانها در اجلاس سران شرکت میکنند تا بتوانند با انتقال اطلاعات به یکدیگر به توسعه جامعه اطلاعاتی و ایفای هر چه بهتر نقش حکومت در آینده کمک کنند . کشورهای آلمان ، فرانسه ،انگلستان ، آمریکا و استرالیا هم اکنون بیشتر امور مدنی شهروندان خود را از طریق و بکمک سایتهای اینترنتی حکومتهای محلی و بدون نیاز به حضور و تردد شهروندان در ادارات انجام میدهند. صدور پروانه های صنفی و صنعتی و خدماتی ، کلیه امور بانکی، مجوزهای ساختمانی، صدور و ابطال شناسنامه و شرکت در هر نوع رفراندوم و یا انتخابات ، تنها بخشی از خدمات دولت اینترنتی به مردم است که البته به حل مشکلات ترافیکی نیز کمک شایان توجهی نموده است.

مزایای دولت انترنتی که تا کنون به اثبات رسیده بقرار زیر است:

1-    ارائه بهتر و آسانتر خدمات دولتی به مردم.

2-    کاهش فساد اداری .

3-    شفاف شدن امور اداری برای همه نیازمندان.

4-    افزایش رضایت مردم از دولت .

5-    ارزان شدن بسیاری از هزینه ها ی اداری.

6-    کمک به حل مشکلات ناشی از ترافیک و وقت کشی.


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/٥/۱٢ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

کوبا و فيدل کاسترو

کوبا و فیدل ، بازنشسته موقت !

 

جزیره کوبا با یازده ملیون جمعیت در فاصله نود مایلی سواحل جنوبی آمریکا قرار دارد و در حالیکه اغلب گمان میکردند با فرو پاشی بلوک شرق این کشور نیز بسرعت دستخوش تغییرات  عمده و اساسی خواهد شد ولی تنها بدلیل ممنوع بودن کیش شخصیت پرستی و استواری روابط به راستی صادقانه و صمیمانه بین دولت و ملت ،جز عکس و پوسترهای چه گوارا آنهم از سوی مردم و نه دولت ، هیچ مجسمه یا عکسی از رهبران کوبا نصب نشده و هیچ خیابانی به نام آنها نامگذاری نگردیده ، در روزنامه های رسمی کوبا از کاسترو بدون هیچ لقبی ،تنها به اسم کوچک او( فیدل ) یاد میکنند. حال آنکه دربسیاری کشورهای دیگر از آنجمله: شوروی مدتها قبل از فرو پاشی ، روابط دولت و ملت بکلی از یکدیگر جدا شده بود .


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/٥/۱٠ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

بذر انديشه آزادی ۳۶۸

رابطه دموکراسی و پوپولیسم

 

جنبشهای توده ای یک قرن اخیر نظیر کمونیسم ، فاشیسم و سوسیالیزم افراطی و رادیکالیسم اسلامی بسیاری از اندیشمندان سیاسی را به این نتیجه رسانیده است که برای شکوفائی دموکراسی سیاست های توده ای (پوپولیستی) را باید مهار کرد و سیاست را از سطح خیابان جمع کرده و به حوزه های حزبی منتقل نمود زیرا اگر جنبشهای توده ای مهار نشوند هرج و مرج اغلب کشورهای جهان سوم را فرا میگیرد و قطعا با مسیر گذار آرام بسوی دموکراسی منافات دارد .شکست جمهوری اسپانیا بین دو جنگ و تجربه انتقال این کشور به دموکراسی در دهه 1970 که باعث انتقال از رژیم فاشیستی فرانکو به دموکراسی شد نمونه تاریخی بر این اندیشه است .رادیکالیسم اسلامی نیز امروز با تحریک تعصبات دینی و مذهبی توده های مسلمان شعار را جایگزین اندیشه و شعور کرده و به تحرکاتی غیر قابل توجیه و خطرناک دست میزند ! تجربه های انتقال به دموکراسی هیچ تردیدی باقی نگذاشته که آموزش سیاسی چه نقش مهمی در رابطه بین جنبشهای اجتماعی و توسعه دموکراسی دارند !  


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/٥/۸ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

آشنائی با واژه های سياسی

حقوق طبیعی

 

جان لاک فیلسوف انگلیسی پیشرو طرح این نظریه است او میگوید : حق زندگی ، حق آزادی و حق برابری و کسب شادکامی ، اساسیترین حقوق طبیعی بشر است و هرگاه هر شکلی از حکومت این غایتها را از بین ببرد ، حق مردم است که آن را تغییر دهند ، یا برافکنند. فحوای انقلابی نظریه حقوق طبیعی ، که در قرن هفدهم ظاهر شد این اصل بود که حکومت می باید بر پایه خواست و خرسندی مردم باشد.


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/٥/٦ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

نقل از وبلاگ : از تلخ و شاد وطنم دوست گرانمايه ام آقای فريدون ضرغامی

به یاد مردم لبنان

دیشب به یاد مردم لبنان گریستم

                                 خون جگر زدیده به دامان گریستم

مدرسه ها زنائره ی جنگ شد خراب

                                 بر این هجوم فاقد برهان گریستم

قانا به خاک وخون جوانان عجین شده ست

                          دشمن زکرده گشته پشیمان گریستم

جلاد هم به گریه شد از عمق فاجعه

                                بر این همه جنایت انسان گریستم

باغ وچمن نماند از این فتنه در امان

                             باژاله ی سرشک به ریحان گریستم

آغل خراب شد ز بیداد آدمی

                           بر ناله های خسته ی حیوان گریستم

یاد صلاح دین ایوبی خجسته با د

                          بر اور شلیم بی سر وسامان گریستم

آن گُردِ با صلابت دشمن شکن کُجاست

                                اکنون به یاد آن یل دوران گریستم

حبل المتین وحدت اسلا میان چه شد

                                     بر واژه واژه آیه قرآن گریستم

در دا  که درد تفرقه ما را اسیر کرد

                             بر پاره پاره رشته ی پیمان گریستم

تخم نفاق خصم ثمرداد از وفاق

                             بر این نفاق خلق مسلمان گریستم

براین جهان سفله واین مردم زبون

                                از بحر دیده گوهر غلطان گریستم

اکنون به تخت عدل سلیمان نشسته دیو

                               در حسرت نگین سلیمان گریستم

زین قوم دد منش به کجا شکوه سر کنم

                    «اسود»به کیش موسی عمران گریستم


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/٥/٤ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

تاريخ چيزی مياموزد که در هيچ جای ديگر نميتوان آموخت

حبل المتین

 

حبل المتین معروفترین روزنامه سیاسی عهد قاجار است که زیر نظر سید جمال در کشور هندوستان و به زبان فارسی منتشر میشد و بارها به ضرورت داشتن قانون  و حکومت مشروطه اشاره میکرد . این روزنامه طی سی و هفت سال انتشار چهل  و سه بار در ایران توقیف شد ، طولانی ترین مدت توقیف در زمان صدارت میرزا علی اصغر خان اتابک اعظم بمدت چهار سال به درازا کشید . حبل المتین خبرنگارانی در ایران ، هند، مصر ، عراق ، عثمانی و روسیه داشت و بر خلاف نثر ثقیل آنروزگار ، نثری روان و ساده داشت و با استقبال بسیاری از ایرانیان روبرو میشد . دفاع از حاکمیت مردم و حمله به جیره خواران حکومت مطلقه از مهمترین مطالب این روزنامه است .


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/٥/۱ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته