مقالات سياسي و اجتماعي
صفحه نخست   ::   آرشيو  ::   تماس با من   
 
بند ۲۱ اعلاميه جهانی حقوق بشر

 (1) هر کس حق دارد که در اداره امور عمومی کشور خود ، مستقیما یا به وساطت نمایندگانی که آزادانه انتخاب شده باشند ، شرکت جوید.

(2) هر کس حق دارد با شرایط برابر به مشاغل عمومی کشور خود دست یابد.

(3) اساس و منشاء قدرت حکومت اراده مردم است . این اراده باید از راه انتخاباتی ابراز شود که صادقانه و ادواری صورت پذیرد . انتخابات باید عمومی و با رعایت مساوات باشد و با رای مخفی یا طریقه ای نظیر آن انجام گیرد که آزادی رای را تامین کند.

 


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/۳/۳٠ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

آشنائی با واژه ها

تکنولوژی نانو/ فناوری ماشینهای مولکولی

 

تکنولوژی نانو دانشی است که در آن از ذرات بسیار کوچک در ابعاد نانو متری در زمینه های پزشکی، کشاورزی و صنایع الکترونیک استفاده میشود . ماهیت نانو تکنولوژی عبارتست از توانائی کار کردن در اندازه های اتم و مولکول . ماشینهای مولکولی با سرعتی بمراتب فراتر از کامپیوترهای امروزی هدف مورد نظر را پیدا کرده و دستورات لازم را اجراء میکنند. فعالیتهای تحقیقاتی نانو تکنولوژی بعد از کشورهای آمریکا، ژاپن ، آلمان و کره جنوبی از سال 1380 در ایران نیز آغاز شده است .

 


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/۳/٢۸ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

بذر انديشه آزادی ۳۶۷

مردم جهان  چگونه سالار شدند

 

پرتغال که در گذشته به نام لوزی تانی (lusitani) شناخته میشد از شرق و شمال همسایه اسپانیا و از جنوب و غرب به اقیانوس اطلس محدود میشود ، جمعیت آن ده ملیون نفر و اکثرا کاتولیک هستند ، زبان رسمی این کشور هم پرتغالی است .

از حدود پانصد سال قبل این کشور در زمره نخستین کشورهای استعمار گر جهان بود و با وجودیکه مستعمرات خود را در آسیا و آفریقا تا سال 1974 م حفظ کرد ولی غالبا فقیرترین کشور اروپای غربی ، توسعه نیافته و دیکتاتوری شناخته میشد، ملاحان پرتغالی پس از عبور از دماعه امید نیک امپراتوری مهاجر نشین نیرومندی را در هندوستان تاسیس کردند و در سال 1030هجری قمری به جزایر ایرانی قشم و هرمز دست اندازی نمودند که با مقاومت امامقلی خان بیگلربیگی و والی دلیر فارس مجبور به تخلیه این جزایر شدند و شاعری بنام (قدری) در منظومه (جنگنامه قشم) با این بیت آغاز کرده :

چو الف و ثلاثین بد از هجر سال         بیامد یکی لشگر از پرتگال

اگر چه آغاز اندیشه های سیاسی لیبرال در کشور پرتغال با قانون اساسی سال 1822م تحقق یافت و نظام سلطنتی موروثی به حکومتی مسئول در مقابل پارلمان تبدیل شد اما تا حدو د صدو پنجاه سال بعد اجماعی از حکومت  آزادیخواهانه در این کشور شکل نگرفت و به ویژه رژیم محافظه کار سالازار حدود چهل سال اجازه نوسازی در هیچ زمینه ای  را نمیداد و بر زندگی کاملا سنتی تاکید داشت و حتی در شرایطی که کشورهای بسیار مقتدر تر به مستعمرات خود استقلال میدادند ، خود را متعهد به حفظ مستعمراتش میدانست!

از سال 1982م با تجدید نظر در قانون اساسی مقدمات ساماندهی امور سیاسی فراهم شد و در سال 1987 با دستیابی حزب سوسیال دموکرات به یک دولت اکثریت ، پیشرفتهای چشمگیری در زندگی مردم فراهم آمد ، نوسازی را آغاز کردند و به عضویت در جامعه اروپا پذیرفته شدند. اینک کشور پرتغال بیک دموکراسی کامل تبدیل شده ، مردم به قانون اساسی اش احترام میگذارند ، مطبوعات ، ان جی او ها و احزاب سیاسی آزادند و هیچ سازمان غیر منتخبی نمیتواند در انتخابات اعمال نفوذ کند ،امروز مردم پرتغال به معنای حقیقی دموکراسی پی برده اند و با کسب ثبات سیاسی برای ملت و نه به نفع فرد یا قشر خاصی، اکنون بسرعت در حال نوسازی کشورشان میباشند


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/۳/٢۳ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

بذر انديشه آزادی ۳۶۶

مردم جهان چگونه سالار شدند

 

مسابقات جام جهانی فوتبال فرصت مناسبی است تا به معرفی وضعیت سیاسی سایر کشور های حریف ایران بپردازیم ، هر چند روند الفبائی کار من مختل میشود ، کشور آنگولا را در آرشیو مورخ اول بهمن 1384  همین وبلاگ معرفی نموده ام و وضعیت سیاسی کشور پرتغال را بزودی تقدیم دوستان وجوانان علاقمند خواهم کرد . اینک این شما و این ( مکزیک ) :

 

قرنها پیش از آنکه فاتحان اسپانیائی وارد مکزیک شوند این کشور دارای تمدن بومی کاملا پیشرفته ای بود . مکزیک دارای 3300 کیلومتر مرز مشترک با آمریکا است  ولی اغلب متفکران بر این باورند که فقدان دموکراسی تا سال 2000م باعث بروز خصوصیاتی مشابه سایر کشورهای امریکای لاتین در مکزیک شده است . فقر شدید و ثروت بسیار متمرکز نتیجه حکومت تک حزبی است که شیوه حکومت پوپولیستی را جایگزین حکومت دموکراسی نمود و مقولاتی چون رفاه اجتماعی و ملی گرائی را تدریجا به تاق نسیان سپرد و سیاستهای اقتصادی پوپولیستی فقط باعث بر آمدن رکود و تورم گردید. امروز مکزیکیها بر این باورند که دموکراسی چگونه توانست باعث کاهش نابرابریها ی شدید شود و بر رفاه اجتماعی و تاثیرات حاکمیت ملی بیافزاید.. تا قبل از انتخابات سال 1990 فقط خودیها حق داشتند نامزد ی خود را برای نمایندگی مجلس اعلام کنند و یا کاندیدای پست ریاست جمهوری شوند، تعیین موقعیت رسمی برای ناظران خارجی و داخلی(بیش از هشتاد هزارناظر) تحولی ژرف در مردم عادی پدید آورد در انتخابات مذکور برای نخستین بار احزاب مخالف نیز فرصت حضور یافتند هر چند موفقیت آنها تا ده سال بعد معوق ماند. در حال حاضر مکزیک گامهائی مهم به سوی آزادیهای دموکراتیک برداشته است و باز گشت به شکلی از اقتدار گرائی بعید بنظر ميرسد.


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/۳/٢٠ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

قانون مدنی تازه در کشور ترکيه

ترکیه در زیر نظر اروپا (1)
تصویب قانون مدنی جدید و اصلاحات اخیر در قانون کیفری ، توسط مجلس ترکیه ، از دید برخی " انقلابی " خرد و برخی دیگر "انقلابی" بزرگ ، گفته می شود .در هر صورت ، این رفرمهای قانونی ، تغییر شگرفی در ترکیه به وجود می آورند .فشار اتحادیه اروپا بر دولت ترکیه ، نقش تعیین کننده ای در شکل گیری این رفرمها ، داشته است . باید منتظر ماند و دید که آیا مردم ترکیه ، آماده پذیرش این تغییرها شده اند .

برای کسب آگاهی بيشتر به وبلاگ ( زنستان ) مراجعه نمائيد:

http://www.herlandmag.com/


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/۳/۱٧ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

در پاسخ دوست

پاسخ

 

با تشکر از یاد آوری دوست گرامی جناب فراسو که نظر مرا در باره وقایع آذربایجان پرسیده اند باید عرض کنم :

بدیل های دیکتاتوری و استبداد عبارتند از هرج و مرج و یا مردمسالاری در کشورهای خاور میانه و از آنجمله در ایران خودمان که بیشتر مردم فاقد سنت و آشنائی با آموزه های صحیح دموکراسی هستند و حکومت نیز اصلا  تمایلی به آشناشدن مردم با حقوق خودشان ندارد همچنانکه در طول تاریخ شاهد بوده ایم و امروز نیز در کشور همسایه عراق مشاهده میکنیم هرگاه تصور شده که اقتدار سنتی حکومتها کاستی گرفته  مردم بلافاصله با پدیده هرج و مرج روبرو شده اند ، آنچه که در آذربایجان مشاهده کردیم از تخریب بانکها و ادارات نیز هرج و مرجی بود که یکی دو روز بر مسند خالی ازشناخت و تشخص مردمسالاری نشست.

 


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/۳/۱٦ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

بذر انديشه آزادی ۳۶۵

مردم جهان چگونه سالار شدند

برزیل

 

برزیل کشوری است که با آغاز مسابقات فوتبال بر سر زبانها میافتد . پهناور ترین کشور آمریکای لاتین است که روند انتقال از وضعیت مستعمراتی به استقلال و نیز از سلطنتی به جمهوری بدون خونریزی صورت گرفت  و فقط 33 سال از یکصد سال تاریخ اخیر برزیل حکومت غیر دموکراتیک داشته است . با وجود رشد شتابان صنعتی و اجرای طرحهای عظیمی مانند برپائی پایتخت جدید (برازیلیا) که توام با مهارت سیاسی  کوبیشک  نامزد سوسییال دموکراتها به انجام رسید اما اودر انتخابات 1960 که 48% آراء را بدست آورد با اعتراف به شکست خود به تحکیم دموکراسی در کشورش همت گماشت ولی مطالبات ناشی از شهر گرائی سریع، رکود اقتصادی ، تورم فزاینده و قطب بندی ایده ئولوژیک توام با اصلاحات ارضی، دست بدست یکدیگر داده در سال 1964 منجر به یک کودتای نظامی طولانی و خود کامه گردید.

در انتخابات سال 1989 علیرغم سازمانهای ضعیف حزبی و انشعابهای فراوان ، مردم توانستند با شرکت انبوه در انتخابات نسبت به ادامه حکومت نظامیان واکنش منفی نشان داده و بر حس عقب افتادگی دموکراتیک نسبت به آرژانتین ، اروگوئه و شیلی غلبه کنند .

 


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/۳/۱٢ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

ارزش مصدقی ها

ارزش مصدقی ها

 

 دیروز 116 کشور غیر متعهد جهان به یاری ایران شتافتند و با انتشار بیانیه ای

حقوق ايران را در دعاوی هسته ای به رسميت شناختند.

                                                                                                                                                                                                          

 جنبش غير متعهدها / در دوران جنگ سرد برای نخستين بار از سوی زنده ياد دکتر 

 حسين فاطمی وزير امور خارجه دولت ملی دکتر مصدق در سفر به بغداد با عنوان

 ؛بيطرفی مثبت؛ و با اين معنا که ايران در جبهه بنديهای جهانی بين دو بلوک شرق

 و غرب بيطرف ميماند اما روابط خود را بر اساس منافع ملی با هر دو بلوک حفظ خواهد

 کرد / عنوان شد. چند سال بعد همين نظريه موجب پيدايش جنبش غير متعهد ها  با

 کوشش جواهر لعل نهرو/سوکارنو / جمال عبد الناصر و مارشال تيتو گرديد .

                                                            نقل از آرشیو همین وبلاگ 19 آبان 1384

 


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/۳/۱٠ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

رابطه دموکراسی و اقتصاد

بالا رفتن هزینه تولید، افزایش تورم ، بحران بیکاری ، سقوط ارزش ریال ، عدم کارائی و زیاندهی شرکتهای دولتی به حدی است که بدون دریافت یارانه ، بیش از شصت درصد شرکتهای دولتی ورشکست خواهند شد . سود آوری بقیه نیز غالبا به سبب برخورداری از موقعیت انحصاری است . در صورت وجود رقابت موثر ، بخش قابل توجهی از این شرکتها نیز ورشکست خواهند شد . بین سالهای 1977 تا 2000 بودجه دولت 55 برابر شده اما این رشد سرسام آور بجای تسریع رشد اقتصاد موجب اتلاف انبوه منابع اقتصادی گردید و نا بهنجاری و بحران اقتصادی عمیق را برای کشور به ارمغان آورد.... استقرار دموکراسی سیاسی غالبا پیش شرط موفقیت برنامه اصلاحات اقتصادی می باشد.

                                                                    اقتصاد ایران جلد چهارم شماره 35

 


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/۳/۸ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

اعلاميه جهانی حقوق بشر

بند ۲۰

(۱)  هر کس حق دارد آزادانه مجامع و جمعيت های مسالمت آميز تشکيل دهد

(۲) هيچکس را نميتوان مجبور به شرکت در اجتماعی کرد.


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/۳/٦ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

آشنائی با واژه های سياسی

جنایت جنگی / war crime

 

در جنگ دوم جهانی جنایتهای بسیاری روی داد که پس از جنگ منتج به انعقاد پیمان "پیگرد جنایتکاران بزرگ جنگ" بین کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه و شوروی گردید. به موجب ماده ششم این منشور جنایاتی که در دادگاه مطرح میشد عبارت بود از 1/ جنایت بر ضد صلح یعنی طرح یا پیشگامی در آغاز جنگ تجاوزکارانه یا جنگی که قراردادها یا موافقتنامه های بین المللی را بشکند.2/ جنایتهای جنگی یعنی شکستن قوانین جنگ نظیر کشتار غیر نظامیان یا رفتار غیر انسانی با نظامیان ، کشتار اسیران جنگی ، غارت دارائیهای مردم  و ویرانگری بی دلیل شهر ها . 3/ جنایت بر ضد بشریت نظیر کشتار به دلائل سیاسی، نژادی ، دینی . پس از انعقاد این پیمان یک دادگاه در نورنبرگ آلمان و دادگاه مشابه دیگری در کشور ژاپن تشکیل شد و احکام بسیاری بر ضد جنایتکاران جنگی دو کشور شکست خورده صادر گشت اما در مجموع نتوانست از وقوع جنایت در سایر جنگها بکاهد و به این عقیده انسجام بخشید که جنگ اساسا عملی وحشیانه و غیر انسانی است که با هیچ معیار عادلانه سر سازگاری ندارد.

 


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/۳/۳ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته

با مشاهير جهان آشنا شويم

نلسون ماندلا

 

نخستین رئیس جمهور آفریقای جنوبی است که با مبارزات درخشان خود در "کنگره ملی آفریقا" توانست به شیوه ای دموکراتیک تبعیض بین خودیهای سفید پوست و غیر خودیهای رنگین پوست را از میان برداشته و بیک شخصیت جهانی تراز اول تبدیل شود . ماندلا فرزند ارشد یک خانواده ثروتمند در منطقه ترانسکی و پدرش از روسای قبیله تمبو بود که برای فرار از ازدواج اجباری از خانه گریخت و به ژوهانسبورگ رفت و در دورشته حقوق و هنر فارغ التحصیل شد. ماندلا در سال 1944م به "کنگره ملی آفریقا" پیوست و سر انجام رهبری جنبش مبارزه با دولت نژادپرست و سرکوبگر آپارتاید را بر عهده گرفت . در سال 1956 م بعنوان یکی از 156 رهبر سیاسی دستگیر شد ولی با دفاع شایسته ای که در دادگاه نمود به همراه دوستانش از کلیه اتهامات وارده تبرئه شد ولی در همان سال  "کنگره ملی آفریقا" و دیگر سازمانهای آزادیبخش غیر قانونی اعلام شدند و کنگره ملی آفریقا بناچار به فعالیتهای زیر زمینی روی آورد و ماندلا به همراه دوستانش برای آموزش نظامی راهی خارج شد ولی در سال 1962 پس از بازگشت به میهن به اتهام خروج غیر قانونی از کشور دستگیر و به پنج سال زندان محکوم شد اما همچنانکه دوران زندان را میگذراند به اتهام خرابکاری و توطئه برای سرنگونی حکومت مجددا محاکمه و اینبار به حبس ابد محکوم گردید.

بدنبال اوجگیری جنبش رهائی بخش ماندلا در سال 1990 از زندان آزاد شد و در نخستین انتخابات آزاد و آبرومند که دیگر نشانی از شعار زشت خودی و غیر خودی در آن مشهود نبود کنگره ملی آفریقا اکثریت کرسیهای مجلس را بدست آورد و نلسون ماندلا به ریاست جمهوری آفریقای جنوبی برگزیده شد.

 


نقد و نظر () | ۱۳۸٥/۳/۱ - هرمز ممیزی |لينک به نوشته